Strach i pożądanie, inaczej mówiąc – frustracja i marzenia to najważniejsze emocje, które wpływają na ludzkie zachowanie. Dla wszystkich ludzi naturalne jest uciekanie od bólu, strachu, dyskomfortu, a z drugiej strony dążenie do szczęścia, radości i relaksu. W większości sytuacji mamy skłonność do wykorzystywania wyłącznie jednej strategii.
Sposoby na podniesienie poziomu motywacji
Informuj innych, co masz zrobić. Dzięki temu angażujesz w działanie swoje ego. Niepodjęcie działań, niewykonanie określonej pracy wywołuje nieprzyjemne napięcie, które można rozładować, działając. Jeśli nie podejmiemy zapowiedzianych działań, dodatkowo ucierpi nasza samoocena, gdyż będą świadkowie naszej porażki. Przykładowo – informuj sponsora o swoich zamierzeniach.
Wizualizacja
Wyobraź sobie, jak będziesz się czuł, gdy wszystko będzie zrobione. Zobacz w wyobraźni, jak wykonujesz tę czynność. Połącz stan emocjonalny z działaniem, wykorzystując wyobraźnię.
Nagrody
Nagradzaj się za wykonanie zaplanowanego działania. Niezależnie, jak mały krok został wykonany, nagroda motywuje do dalszego działania. Świadomość kolejnej nagrody umila czas pracy. Koncentrowanie myśli na nagrodzie może przekształcić nieprzyjemną czynność w coś pozytywnego. Bardzo ważne jest nagradzanie się za osiągnięty cel.
Negatywne konsekwencje
Nierealizowanie zaplanowanych działań prowadzi do nieosiągnięcia założonego celu. Jakie będą negatywne konsekwencje zaniechania działania? Jakie poniesiesz straty? Warto zadać sobie te pytania, bo utracona korzyść to strata. Świadomość straty, na jaką można się narazić, może zachęcić do działania i jej uniknięcia. Przykładowo: Twoja firma MLM finansuje luksusowe samochody, a Ty już wiesz, jaki model chcesz mieć. Przestajesz działać? Nie ma działania – marzenia lądują w koszu. Możesz zgnieść zdjęcie samochodu i wrzucić je do śmietnika.
Pozytywne konsekwencje
Jest to odwrotne podejście do wyżej zaprezentowanego. Osiągnięcie celu wynikające z realizacji zaplanowanego działania przynosi określone korzyści. Wyobrażenie sobie ostatecznego wyniku zachęca do pracy.
Priorytety
Analizując cele, określasz, co jest dla Ciebie ważne, na czym Ci zależy. Dzięki czemu łatwiej jest Ci zacząć działanie. Może się wtedy pojawić stan uskrzydlenia, gdyż samo działanie może być nagrodą.
Zacznij od prostego
Rozpoczęcie pracy od czegoś, co uznajesz za łatwe i proste zachęci Cię do dalszej pracy. Sukces już na początku motywuje, jeżeli zaczniesz od czegoś trudnego i poniesiesz porażkę, zniechęcisz się do kolejnych działań.
Metoda sera
Duże zadania to duże kawałki sera bez dziur. Z każdego zadania można wyodrębnić kilka mniejszych zajmujących kilka minut. W wolnych chwilach wykonuj te właśnie mniejsze zadania, a zaczniesz zauważać, że do celu zbliżasz się szybciej. Pracując tą metodą, zauważysz, że duże zadania mimo wszystko mają dziury, które wypełniasz tymi mniejszymi. Przykładowo – czekając na kolejnego kandydata na współpracownika zadzwoń do lidera i zapytaj o plany na najbliższy dzień.
Posiądź wiedzę
Łatwiej jest zabrać się do działania w obszarze, który jest Ci znany, niż do takiego, w którym jesteś laikiem. Znana tematyka po prostu nie wydaję się trudna, a wręcz łatwa. Laik często zniechęca się, postrzegając zadanie jako niewykonalne. Znajomość zagadnienia ułatwia organizację pracy, poprawia jej efektywność i umożliwia wydzielenie zadań (patrz: metoda sera). Mniejsze zadania można wykonać szybciej.
5 minut
Najtrudniejszy jest początek. Pierwsze 5 minut jest najważniejsze. Trzeba zacząć, aby móc kontynuować. Ciągłe odkładanie prowadzi do zaniechania. Gdy już zaczniesz, łatwiej jest kontynuować. Odkładając start o kolejną godzinę czy nawet 5 minut, prawdopodobnie nie wykonasz zadania nigdy.
Reasumując – wszystko, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu ma istotny, pozytywny wpływ na motywację, która jest bardzo ważna w procesie realizacji celów. Już wiesz, jakie są strategie motywacyjne. Prawdopodobnie potrafisz określić, co będzie Ciebie motywować. Tak przygotowany jesteś w stanie skutecznie pracować ze swoimi współpracownikiem, aby podnieść jego efektywność. Jako lider MLM masz świadomość, że Twój wynik finansowy odgrywa bardzo ważną rolę w twoim życiu osobistym i zawodowym. Zachęcam Cię również do przygotowania własnego zestawu narzędzi, które będą pomagać Ci w automotywacji.
Pierwsza część artykułu:
●
Maciej Kozubik
Coach i Trener Biznesu