Drodzy Czytelnicy, zapraszamy do zapoznania się ze świeżymi informacjami przydatnymi każdemu przedsiębiorcy i nie tylko!
Absurdalny VAT
—
Nowe wymogi dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych prowadzą do absurdalnych sytuacji. Zgodnie z przepisami firma z siedzibą na przykład w Warszawie, której przedstawiciel mieszka w Gdańsku i jeździ do klientów służbowym autem właśnie stamtąd, nie może odliczyć całego podatku kupując taki samochód. Dlaczego? Ponieważ Urząd Skarbowy jest zdania, że w takiej sytuacji pojazd służy również do celów prywatnych, w tym przypadku dojazdów do pracy. Wyklucza zatem pełne odliczenie mimo wyroku Sądu Najwyższego, który orzekł, że handlowiec pracuje od momentu wyjścia z domu.
60 tysięcy na start
—-
Trwa program pilotażowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz banku BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Umożliwia on młodym przedsiębiorcom zdobycie atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki na rozkręcenie własnej firmy. Kwota maksymalna to 60 tysięcy złotych; trzeba ja spłacić w ciągu 7 lat. Oprocentowanie przyznanej pożyczki wynosi 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, a więc obecnie 0,69% w skali roku. Osoba ubiegająca się o pożyczkę może także zdobyć dodatkowo 20 tys. złotych na utworzenie miejsca pracy. Z programu skorzystało już 40 osób, a pieniądze jeszcze są.
Kto ma szansę na pożyczkę? Studenci ostatniego roku, absolwenci wyższych uczelni oraz bezrobotni. Warunkiem jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku, który zawiera między innymi biznes plan. Wymagane jest również poręczenie dwóch osób fizycznych. Według zapowiedzi jeszcze w tym roku do rozdysponowanie będzie 60 milionów złotych, a program ma objąć wszystkie województwa.
Polskie firmy zostają w tyle
—
Rodzime przedsiębiorstwa nie nadążają za światowymi trendami w sprzedaży. Należą do nich dynamiczny proces sprzedaży, rozwijanie talentów sprzedawców oraz trafna ocena szans sprzedażowych. W Polsce niewiele firm decyduje się na takie rozwiązania; przykładowo formalny coaching wykorzystuje mniej niż 20 procent firm, dynamiczny proces sprzedaży (uwzględniający zmieniającą się koniunkturę lub pojawianie się konkurencji) – mniej niż 40 procent, a niecała połowa menadżerów sprzedaży trafnie identyfikuje plany sprzedażowe.
Najlepsze firmy wyróżnia koncentracja menadżerów sprzedaży na rozwijaniu talentów handlowców, m.in. poprzez systematyczny coaching sprzedażowy
– zauważa Magdalena Petryniak, dyrektor programów strategicznych ICAN Institute, wydawcy Harvard Business Review Polska.
Istotna jest także efektywność zarządzania procesem sprzedaży i ocena szans na zawarcie korzystnej umowy.
Obecnie planowanie polityki sprzedażowej powinno uwzględniać dwie zmiany. Po pierwsze oparcie sił sprzedażowych na zespołach i podziale pracy zamiast na samodzielnym i niezależnym sprzedawcy. Po drugie, dynamiczne procesy oparte na rozmowie handlowej, które zakładają wspólne ustalanie proponowanych rozwiązań z klientem, a nie tylko prezentację oferty i perswazję.
Hiszpanie lubią polskie ceny
—
Od kilku kwartałów wśród polskich producentów trwa nowy trend – coraz odważniejsze przecieranie zagranicznych szlaków handlowych. Jednym z docenionych ostatnio kierunków stał się dotknięty poważnym kryzysem gospodarczym Półwysep Iberyjski. Szukający oszczędności Hiszpanie chętnie wybierają tańsze, a wcale nie gorsze produkty pochodzące z Polski.
Polska notuje ostatnio dobrą passę w relacjach gospodarczych z Hiszpanią. W kilka miesięcy przeszła z deficytu we wzajemnych obrotach handlowych do sporej nadwyżki – 182 miliony euro po pierwszym kwartale tego roku
– mówi Stefan Assanowicz, prezes Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej i firmy Rubau Polska.
Ranking dobrobytu narodów
—
Pod względem jakości życia Polska zajmuje 22 miejsce wśród 28 unijnych państw – wynika z przygotowanego przez „Politykę” rankingu. Wyprzedzamy Rumunię, Bułgarię, Litwę i Łotwę, przed nami znalazły się jednak pogrążone w kryzysie państwa z południa Europy. Trzy pierwsze miejsca zajęły Holandia, Dania i Luksemburg, na wysokim 7 miejscu znalazły się Niemcy.
Podstawą przyznawania miejsc z rankingu jest 25 kryteriów, w tym dane gospodarcze, takie jak PKB, poziom inflacji czy stopa bezrobocia, i inne – średnia długość życia, popularność Internetu czy liczba samobójstw.
W górę pcha nas gospodarka, w dół ciągnie jakość naszego państwa
– wyjaśnia niską pozycję naszego kraju „Polityka”.
Wśród niedostatków wymieniono m.in. niski poziom wydatków na badania i rozwój, rozwarstwienie dochodów, słabe wykorzystanie Internetu oraz mało przyjazne obywatelom państwo.
Źródła: