Ponieważ popyt na złoto bezustannie rośnie, znane pokłady złota wyczerpują się w szybkim tempie. Zgodnie z naukowymi obliczeniami, możliwe jest wydobycie tylko ok. 45.300 ton tego metalu szlachetnego. Biorąc pod uwagę teraźniejszą produkcję złota wynoszącą ok. 2.400 ton rocznie, oznacza to, że rezerwy te przetrwają jeszcze tylko okres ok. 30 lat. Z kolei roczny popyt na złoto opiewa obecnie na ok. 4.000 ton.
Dlaczego wartość złota wzrasta – krótki przegląd faktów
– Pokłady złota, które nie zostały jeszcze do końca wyeksploatowane, zbliżają się na całym świecie ku końcowi.
– Popyt na złoto przewyższa znacznie produkcję złota.
– Popyt w krajach Azji wzrasta w bardzo szybkim tempie.
– Inwestorzy prywatni okazują coraz to większe zainteresowanie złotem.
– Niepewność międzynarodowych rynków finansowych wzrasta.
Boom złota w Azji
Jednym z powodów wzrastającego popytu jest boom złota w Azji. I tak na przykład w Chinach inwestorzy prywatni mogą od pewnego czasu znowu nabywać nieograniczone ilości złota. Już tylko samo chińskie zapotrzebowanie na tenże błyszczący metal szlachetny wzrośnie według prognoz Domu Inwestycyjnego Merrill Lynch w przeciągu następnych dwóch lat do 600 ton rocznie.
Zmiany cen surowca zbliżającego się ku wyczerpaniu można zaprezentować na przykładzie metalu ciężkiego o nazwie ind. Rezerwy tego metalu zostaną wyczerpane w przeciągu niecałych 10 lat. Ind wykorzystywany jest m.in. przy wzrastającej produkcji ekranów płaskich oraz dotykowych. W okresie jedynie dwóch i pół roku cena tego surowca wystrzeliła w górę ze 100 na 1.100 dolarów amerykańskich za kilogram. Na tej podstawie możemy wyjść z założenia, że również cena, a tym bardziej wartość złota nadal będzie znacznie wzrastać.
Życzę Wolności i Sukcesów
Piotr S. Wajda