W teorii skonstruowanie domowego budĆŒetu jest banalnie proste â sumujemy wpĆywy, odejmujemy wydatki staĆe, reszta pozostaje do naszej dyspozycji. MoĆŒemy jÄ wydaÄ na dowolne zachcianki, odĆoĆŒyÄ na konto albo zainwestowaÄ. Praktyka pokazuje jednak co innego. Wiele polskich gospodarstw ma problemy z finansami, a ĆŒeby zaĆataÄ dziury budĆŒetowe zaciÄ ga kolejne kredyty. Regularne oszczÄdzanie to juĆŒ zupeĆna ekstrawagancja â wiÄkszoĆÄ PolakĂłw uwaĆŒa, ĆŒe jest na to zbyt biedna. Jak zaplanowaÄ i realizowaÄ domowy budĆŒet, aby zarzÄ dzanie pieniÄdzmi przestaĆo spÄdzaÄ nam sen z powiek?
Na tropie wydatkĂłw
Zanim weĆșmiemy kartkÄ i oĆĂłwek, otworzymy plik excela lub specjalny program, do planowania budĆŒetu musimy siÄ przygotowaÄ. Przez kilka tygodni, a nawet miesiÄcy naleĆŒy obserwowaÄ i notowaÄ wszystkie wydatki, najlepiej dzielÄ c je od razu na kategorie: wydatki staĆe (takie jak czynsz, raty kredytu, rachunki, ubezpieczenie, abonament za telefon itp.) i zmienne (jedzenie, transport, edukacja, rozrywka, ubrania i inne). Zbieranie paragonĂłw i rachunkĂłw moĆŒe byÄ mÄczÄ ce, ale warto to robiÄ, ĆŒeby podsumowaÄ wszystkie wydatki jak najdokĆadniej.
BudĆŒet najlepiej planowaÄ na caĆy rok, w zwiÄ zku z czym trzeba uwzglÄdniÄ wiÄksze jednorazowe wydatki, takie jak wyjazd na wakacje, ubezpieczenie samochodu, planowany remont czy zakup droĆŒszego sprzÄtu, np. RTV. Rezultat takiego finansowego Ćledztwa moĆŒe byÄ naprawdÄ zaskakujÄ cy, zwĆaszcza jeĆli do tej pory nie mieliĆmy nawyku liczenia wydatkĂłw. MoĆŒemy odkryÄ kanaĆy, ktĂłrymi nasze pieniÄ dze niezauwaĆŒenie odpĆywajÄ i zastanowiÄ siÄ, czy na pewno wydajemy je z poĆŒytkiem dla siebie. Jeden z moich znajomych przeĆŒyĆ prawdziwy szok, kiedy ĆŒona wyliczyĆa mu, ile miesiÄcznie wydaje na piwo i papierosy â prawie tysiÄ c zĆotych!
PodliczajÄ c wpĆywy
No dobrze, wiemy juĆŒ ile wydajemy. Ale czy wiemy, ile zarabiamy? Wbrew pozorom odpowiedĆș na to pytanie nie dla kaĆŒdego jest Ćatwa. OczywiĆcie osoby zatrudnione na etacie, ze staĆÄ pensjÄ nie muszÄ siÄ nad tym zastanawiaÄ, bo co miesiÄ c ich konto zasila dokĆadnie okreĆlona kwota. PrzedsiÄbiorcom, freelancerom, sprzedawcom bezpoĆrednim i wszystkim tym, ktĂłrzy majÄ wiÄcej niĆŒ jedno ĆșrĂłdĆo dochodu na to pytanie bÄdzie znacznie trudniej odpowiedzieÄ.
Do wpĆywĂłw zaliczamy nie tylko wypĆatÄ, ale wszystkie pieniÄ dze, ktĂłre zasilajÄ nasz budĆŒet, na przykĆad pochodzÄ ce z wynajmu nieruchomoĆci, prac dorywczych, sezonowych i tak dalej. Osoby, ktĂłrych dochody nie sÄ jednolite, powinny uwaĆŒnie je przeanalizowaÄ i przyjÄ Ä miesiÄcznÄ ĆredniÄ kwotÄ, jakÄ sÄ w stanie zarobiÄ. Lepiej powĆciÄ gnÄ Ä tutaj nadmierny optymizm i nie zawyĆŒaÄ prognozowanych dochodĂłw, planujÄ c wydatki. MoĆŒna natomiast zaĆoĆŒyÄ (co bÄdzie dodatkowÄ motywacjÄ ) na co przeznaczymy ewentualne nadwyĆŒki, jeĆli uda na nam siÄ zarobiÄ wiÄcej niĆŒ siÄ spodziewaliĆmy. Z drugiej strony osoby o niestabilnych dochodach powinny szczegĂłlnie zadbaÄ o regularne oszczÄdzanie na wypadek, gdyby powinÄĆa im siÄ noga lub trafiĆ siÄ dĆuĆŒszy zastĂłj w karierze.
Sztuka bilansowania
Gdy znamy juĆŒ nasze wydatki i wpĆywy nadchodzi czas bilansowania budĆŒetu. Zasada jest prosta: wydatki muszÄ byÄ mniejsze niĆŒ wpĆywy. JeĆŒeli z naszych obliczeĆ wynika co innego, trzeba zastanowiÄ siÄ, w czym tkwi problem i wdroĆŒyÄ plan ratunkowy. MoĆŒliwoĆci sÄ w zasadzie dwie â ograniczenie wydatkĂłw albo zwiÄkszenie dochodĂłw. JeĆŒeli nasza pĆynnoĆÄ finansowa ulega regularnym zachwianiom lub potrzebujemy wiÄkszej iloĆci gotĂłwki w zwiÄ zku z planowanymi wydatkami, warto pomyĆleÄ o podjÄciu dodatkowej pracy, na przykĆad w firmie marketingu sieciowego, lub poszukaniu jednorazowych zleceĆ, ktĂłre pozwolÄ nam dorobiÄ.
Zachcianka czy potrzeba?
PlanujÄ c wydatki, musimy sobie odpowiedzieÄ na pytanie co jest nam koniecznie potrzebne, a bez czego moĆŒemy siÄ obejĆÄ. KaĆŒdy ma w tej materii wĆasne priorytety, wiÄc trudno znaleĆșÄ ogĂłlnÄ , uniwersalnÄ definicjÄ âpotrzebyâ i âzachciankiâ. MoĆŒemy siÄ zgodziÄ, ĆŒe wszyscy potrzebujemy dachu nad gĆowÄ i jedzenia, kwestia jakoĆci pozostaje juĆŒ sprawÄ dyskusyjnÄ . SÄ osoby, ktĂłre nie wyobraĆŒajÄ sobie ĆŒycia bez swojej pasji, ktĂłra – nawet jeĆli poĆŒera wiÄkszoĆÄ budĆŒetu â daje im radoĆÄ i motywacjÄ do ĆŒycia. MogÄ wiÄc ograniczyÄ do minimum wydatki w innych kategoriach, aby znaleĆșÄ fundusze np. na egzotyczne podrĂłĆŒe. Dla innych bÄdzie to zwykĆa zachcianka, bo wolÄ mieszkaÄ w komfortowym domu i ĆŒywiÄ siÄ ekologicznym jedzeniem. KaĆŒdy ma swoje priorytety, a budĆŒet domowy bÄdzie ich odzwierciedleniem.
JeĆŒeli wiemy, ktĂłre wydatki sÄ zachciankami, wiemy, gdzie szukaÄ ewentualnych ciÄÄ. ByÄ moĆŒe analizujÄ c miesiÄczne wydatki zauwaĆŒymy, ĆŒe wyrzucamy pieniÄ dze w bĆoto, kupujÄ c rzeczy, ktĂłrych potem nie uĆŒywamy albo nadmiar jedzenia, ktĂłre zalega i psuje siÄ w lodĂłwce. SposobĂłw oszczÄdzania jest mnĂłstwo i kaĆŒdy znajdzie coĆ dla siebie. Warto oduczyÄ siÄ machinalnego wydawania pieniÄdzy, nawet pozornie niewielkich kwot. W skali roku moĆŒemy na tym sporo zaoszczÄdziÄ. ZnajomoĆÄ swoich potrzeb jest tutaj kluczowa â kupujÄ c cokolwiek, zadaj sobie pytanie, czy naprawdÄ tego potrzebujesz i czy jutro albo za miesiÄ c nadal bÄdziesz cieszyĆ siÄ z tego zakupu.
BudĆŒet a konflikty rodzinne
W przypadku gospodarstw jednoosobowych sprawa domowego budĆŒetu jest wzglÄdnie prosta â sam zarabiasz, sam wydajesz, sam ponosisz ewentualne konsekwencje dziury budĆŒetowej. JeĆli jednak w grÄ wchodzi rozplanowanie budĆŒetu powiedzmy piÄcioosobowej rodziny, sprawa znacznie siÄ komplikuje. Finanse to niestety jedna z podstawowych koĆci niezgody w wiÄkszoĆci nawet bardzo udanych zwiÄ zkĂłw. Wiadomo, kaĆŒdy z nas co innego uwaĆŒa za konieczny wydatek, a co innego za zachciankÄ i na tym polu moĆŒe dochodziÄ do kĆĂłtni. Do tego dochodzÄ dzieci, ktĂłrym trudno odmĂłwiÄâŠ
Planowanie rodzinnego budĆŒetu powinno wiÄc odbywaÄ siÄ wspĂłlnie â niech zaangaĆŒujÄ siÄ w to rĂłwnieĆŒ dzieci. Ustalamy razem, co jest dla kogo waĆŒne, a z czego moĆŒe zrezygnowaÄ. MoĆŒna teĆŒ ustaliÄ miesiÄcznÄ kwotÄ, ktĂłrÄ kaĆŒdy czĆonek rodziny wydaje tak jak chce i nie musi siÄ z tego tĆumaczyÄ. Uwaga! Nawet jeĆŒeli jesteĆ jedynym ĆŒywicielem rodziny lub zarabiasz zdecydowanie wiÄcej od partnera lub partnerki, nie upowaĆŒnia CiÄ to do planowania rodzinnych wydatkĂłw wyĆÄ cznie wedĆug wĆasnego uznania. JeĆli juĆŒ ustalicie rodzinny budĆŒet, starajcie siÄ trzymaÄ planu, a ewentualne wiÄksze zmiany (na przykĆad chÄÄ zakupu nowego samochodu lub⊠paralotni) konsultowaÄ z resztÄ rodziny. Ć»eby rodzinny firma dziaĆaĆa bez zarzutu, niezbÄdne sÄ wzajemny szacunek, wyrozumiaĆoĆÄ i szczeroĆÄ, a takĆŒe gotowoĆÄ do pĂłjĆcia na kompromis. W koĆcu jesteĆmy odpowiedzialni juĆŒ nie tylko za siebie, ale za caĆÄ naszÄ podstawowÄ komĂłrkÄ spoĆecznÄ âŠ