Co zrobić, aby na nowo wskrzesić w sobie ciekawość dziecka i z otwartością podchodzić do życia? Według prof. Kashdana pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wykorzystanie sytuacji, w której czujemy się niekomfortowo i której zazwyczaj unikamy, co oznacza, że jest to dla nas coś nowego i nieznanego. Przykład? Rozmowa z kimś zupełnie obcym. Cały sekret polega na tym, aby nie poprzestać na pytaniu o godzinę czy wymianie spostrzeżeń na temat pogody, ale zadać tej osobie pytanie, które naprawdę nas nurtuje. A kiedy już rozmawiasz, pozwól sobie na spontaniczność, zamiast w trakcie wypowiedzi rozmówcy obmyślać własną odpowiedź. Taka rozmowa będzie naprawdę interesująca i, co za tym idzie, ożywiająca, w przeciwieństwie do nudnych standardowych „pogadanek” na nieistotne tematy.
[next_message styles=”3″ title=”Przejdź do pierwszej części artykułu„]
http://rankingmlm.com/ciekawosc-pierwszy-stopien-sukcesu-cz-1/
[/next_message]
Pytaj!
–
Aby obudzić w sobie ciekawość dziecka, warto wrócić do zwyczaju zadawania pytań. Stawiajmy je w myślach, w rozmowach z najbliższymi, podczas szkoleń, wykładów, spotkań z szefem czy sponsorem. Jeśli coś nas interesuje, nie bójmy się o to zapytać – zazwyczaj dla naszego rozmówcy będzie to świetna okazja podzielenia się swoją wiedzą, pasją czy poglądami z kimś, kto naprawdę chce go słuchać, korzyści są więc obustronne.
Spełniaj marzenia
–
Wspieraj swoją ciekawość, spełniając swoje marzenia. Jeśli zawsze ciekawiło Cię, jak wygląda produkcja wina, wybierz się na wycieczkę do winnicy. Jeśli zastanawiasz się, jakie uczucie towarzyszy swobodnemu spadaniu, odważ się na skok na bungee. Pomyśl, co tak naprawdę chciałbyś przeżyć, czego się dowiedzieć, kogo poznać – i postaraj się to zrealizować. Uczyń swoje życie ciekawym.
Poznawaj ludzi na nowo
–
Wydaje Ci się, że znasz kogoś jak „łysego konia”? Spróbuj rozmawiać z nim tak, jakbyście właśnie zostali sobie przedstawieni. Małżonkowie, przyjaciele z dzieciństwa czy właśni rodzice również się zmieniają, czego często nie zauważamy. Możliwe również, że przez te wszystkie lata nie dostrzegliśmy jakiejś cechy ich osobowości. Warto więc „odkurzyć” znajomości i relacje, wyciągając najbliższych z szufladek, do których powrzucaliśmy ich lata temu i spojrzeć na nich świeżym (ciekawym!) okiem. Wtedy naprawdę możemy się zdziwić!
Postaw ciekawość przed komfortem
–
Podobnie jak zadziwią Cię starzy znajomi, możesz zadziwić się sam. Nierzadko narzucamy sobie pewne zachowania, a zabraniamy innych, aby dopasować się do wymyślonego przez nas własnego wizerunku. Uważasz się za osobę poważną, dla której jedyną odpowiednią rozrywką są wizyty w filharmonii lub operze? Wybierz się chociaż raz na rockowy koncert znanej kapeli i wmieszaj w skaczący tłum – może ze zdumieniem odkryjesz, że sprawia Ci to radość? Uważasz się za typowego plażowicza, który wypocząć umie jedynie na leżaku? Spakuj plecak i wybierz się na wycieczkę w góry. I tak dalej, i tak dalej. Być może odkryjesz w sobie nowe pasje i zainteresowania, być może nie. W obu przypadkach zyskujesz pewność, że spróbowałeś i masz większą świadomość własnych upodobań. Przy okazji pokonałeś lęk lub inną blokadę, która wstrzymywała Cię przed spróbowaniem czegoś nowego, nawet jeśli kosztowało Cię to trochę trudu albo skończyło się niepowodzeniem.
Traktuj życie jak galerię sztuki
–
To ostatnia porada profesora Kashdana. Kiedy odwiedzasz jakąś wystawę, zwykle ze skupieniem oglądasz każdy obraz, chociaż nie każdy Ci się podoba. Podobnie powinniśmy podchodzić do własnego życia – przyglądać się możliwościom, ludziom, miejscom i wybierać te, które nam odpowiadają. Warto jednak pamiętać, że każde z nich zasługuje na odrobinę naszej uwagi i zaciekawienia. Czasem pozory mylą…
Źródła:
http://www.success.com/article/bored-6-ideas-to-embrace-your-curious-side
https://psychologies.co.uk/self/curiosity-the-secret-to-your-success.html