70% Polaków ma pozytywny stosunek do samozatrudnienia, 40% potrafi wyobrazić sobie, że rozpoczyna pracę na własny rachunek, a jednocześnie dla 76% naszych rodaków strach przed niepowodzeniem stanowi skuteczną blokadę w podjęciu takich działań – wynika ze światowego raportu o przedsiębiorczości AMWAY 2013 opracowanego we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium.
Przedsiębiorczość? Jesteśmy na tak!
Badanie przeprowadzono wiosną 2013, przepytując 26 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku od 14 do 99 lat z 24 krajów. Jego wyniki pokazują potencjał gospodarczy przedsiębiorczości w różnych krajach oraz sposoby zachęcania potencjalnych przedsiębiorców do podjęcia decyzji o samozatrudnieniu. Okazało się, że najbardziej pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości są mieszkańcy Danii (89%), Finlandii (87%) i Australii (84%). Co ciekawe, czwarte miejsce przypadło Kolumbii (82%). Polska natomiast plasuje się dokładnie pośrodku stawki. Najgorzej do przedsiębiorczości nastawieni są Węgrzy (jedynie 53% ma pozytywne podejście, a 40% jest nastawionych negatywnie).
Jeśli chodzi o Polaków, to podejście do przedsiębiorczości zmienia się wraz z wiekiem ankietowanych osób. Aż 81% młodych poniżej 30 roku życia jest nastawionych pozytywnie. Wśród osób pomiędzy 30 a 59 rokiem życia odsetek ten spada do 72%, a powyżej 60 roku życia już tylko nieco ponad połowa ankietowanych aprobuje przedsiębiorczość. Dlaczego tak jest? „Respondenci z wykształceniem uniwersyteckim wykazują najbardziej pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, a w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób z wyższym wykształceniem znacznie wzrosła. W celu stymulacji samozatrudnienia w Polsce konieczne jest zapewnienie pomocy i wskazówek, w różnych formach. Ponadto, potencjał związany z przedsiębiorczością zwiększa się od 20 lat – twierdzi prof. Jacek Klich z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Korzyści i obawy
Co najbardziej cenimy w prowadzeniu własnego biznesu? Zdecydowanie niezależność od pracodawcy i możliwość bycia własnym szefem – połowa badanych wskazała tę odpowiedź. Na dalszych miejscach znajdują się samorealizacja (41%) oraz możliwość uzyskania dodatkowych dochodów (37%). Co czwarty badany Polak uważa, że samozatrudnienie to dobry sposób powrotu na rynek pracy i alternatywa dla bezrobocia, a 21% wskazało na możliwość lepszego pogodzenia życia rodzinnego i czasu wolnego z pracą. Respondenci z innych krajów wskazywali na te same motywatory w innej kolejności. I tak możliwość samorealizacji jest najważniejsza dla młodych ludzi z Danii, Finladii i USA, a pogodzenie pracy z życiem osobistym – dla młodych Austriaków i Kolumbijczyków.
Skoro tak pozytywnie podchodzimy do zatrudnienia, co sprawia, że faktyczny odsetek ludzi samozatrudnionych jest wciąż niski? Przede wszystkim obawa przed niepowodzeniem (średnia dla wszystkich 24 krajów to 70%, dla Polski – 76%). Boimy się bankructwa (41%) i kryzysu ekonomicznego (średnia światowa 31%, Polska – 43%). Strach przed porażką dotyka najmocniej Japończyków (94%).
Wsparcie dla przedsiębiorców
Co może zmniejszyć obawy ludzi stojących przed decyzją o założeniu własnej firmy? 57% respondentów w Polsce wskazuje na wsparcie finansowe ze strony państwa, a więc dofinasowania i pożyczki dla powstających firm. Na drugim miejscu jest „nierozbudowana biurokracja” (35%), co raczej nie wymaga komentarza. Kolejne czynniki stymulujące rozwój biznesu to wsparcie rodziny i organizacji społecznych oraz – uwaga – modele biznesowe o niskim ryzyku (33% Polaków wskazało tę odpowiedź). Istotna jest również edukacja dotycząca przedsiębiorczości i nauczanie umiejętności przydatnych w biznesie (26%).
Analizując wyniki raportu można dojść do wniosku, że dla marketingu wielopoziomowego powinna rozpocząć się złota era. Skoro Polacy są tak pozytywnie nastawieni do samozatrudnienia, a z drugiej strony boją się porażki i bankructwa i nie stać ich na inwestowanie dużych pieniędzy w rozwój własnej firmy, system MLM wydaje się idealnie spełniać ich potrzeby. Nie wymaga dużego wkładu finansowego, a więc brak wystarczających dotacji czy kredytów od państwa przestaje być przeszkodą. Ryzyko niepowodzenia również maleje, skoro liderzy oferują sprawdzony system działania i produkt, na który jest zapotrzebowanie, a ponadto szkolenia i wsparcie. A w najgorszym wypadku, jeśli ktoś stwierdzi, że to jednak nie dla niego, może po prostu zrezygnować lub zrobić sobie przerwę – bankructwo jednak na pewno mu nie grozi…
źródło:
http://pierwszymilion.forbes.pl/mlodzi-polacy-stawiaja-na-przedsiebiorczosc,artykuly,166660,1,1.html
—-
Redakcja Rankingu MLM