Co zrobić, żeby osiągać cele w biznesie? Co zrobić, by utrzymać swój zapał i determinację na drodze dążenia do obranego punktu? Wiele osób ma duży problem z realizacją swoich planów finansowych. W pewnym momencie życia po prostu tracą zapał i zainteresowanie dalszą ich realizacją. Ogarnia ich zniechęcenie i poczucie, że osiągnięcie zamierzonego celu nie da im oczekiwanej satysfakcji.
Kiedy cel przestaje mieć sens
Jest to nieprzyjemne uczucie i może pojawić się na różnych etapach realizacji naszego planu (zwykle pod koniec poszczególnych etapów osiągania celu). Gdy już niewiele brakuje do zamknięcia etapu, gdy już wiemy, że wystarczy postawić brakującą kropkę nad „i” – okazuje się, że zupełnie przestaje nam na tym zależeć.To bardzo trudny moment. Można zaryzykować stwierdzenie, że to główna przyczyna naszych niepowodzeń.
Z jednej strony – jak można osiągnąć sukces, jeśli się wszystko zaczyna i niczego nie kończy? Z drugiej zaś strony – jak można zmusić się do skończenia czegoś, co nie ma już dla nas sensu?
Jest jeszcze druga przyczyna zniechęcenia – narzucenie zbyt szybkiego tempa podczas procesu planowania drogi do obranego celu. Jeśli do planowania przystępujemy zbyt wcześnie (natychmiast po ustaleniu celów) tworzymy plany zbyt szybkie i zbyt napięte pod względem czasowym.
Efekt przepracowania przy osiąganiu celu
Entuzjazm wywołany ustaleniem swojej drogi życiowej, nadaniem sensu swojemu życiu potrafi „nakręcić” nas do tego stopnia, że niemal w rok lub dwa chcemy zrobić wszystko. Wówczas pojawia się typowy efekt przepracowania, czyli nagły spadek energii do działania. Metoda zwalczania takiego zniechęcenia, jaką zaproponujemy, jest dość prosta i skuteczna.
Po pierwsze – nie katuj się dalej. Skoryguj plany – zrób sobie kilka dni przerwy. Nie: Przerwy na wyrzuty sumienia, podczas której będziesz się dręczył, że nic nie robisz. Niech to będzie przerwa planowana, podczas której nawet nagłe natchnienie nie będzie w stanie zmusić Cię do działania. Obiecaj sobie, że się nie ugniesz. Ustal ramy czasowe. W pierwszy dzień „urlopu” nie rób nic – odpocznij psychicznie, ale już następnego dnia chwyć w rękę jakąś inspirują książkę, poczytaj o ludziach sukcesu, prześledź historię największych postaci z interesującej Cię branży, sięgnij po wszelkie dostępne materiały (CD, DVD, audiobooki itp), porozmawiaj z kimś, kto ma na ciebie pozytywny wpływ, napisz maila do takiej osoby… rób cokolwiek, co pozwoli Ci „naładować baterie”. Wiedz, że każdy lider pomoże Ci osiągnąć niezalezność finansowa.
Seminaria motywacyjno-szkoleniowe
W wielu firmach marketingu sieciowego kilka razy do roku organizowane są seminaria motywacyjno-szkoleniowe, gdzie wykładowcami są najwięksi milionerzy marketingu sieciowego. Kto może bardziej zmotywować niż zawodowi zwycięscy? W wielu firmach cyklicznie organizowane są wyjazdy integracyjne, gdzie szkolenie schodzi na plan dalszy ustępując zabiegom motywacyjnym i zarażaniu pracowników wielkimi i szczytnymi celami organizacji.
Zaplanuj takie cykliczne „ładowanie akumulatorów” również i dla siebie. Przypomnij sobie wówczas swoje plany, odśwież sobie swój cel – napisz go na kartce do codziennego odczytywania (rano lub wieczorem); miej zawsze pod ręką jakąś inspirującą książkę. Nawet 15 minut czytania dziennie potrafi utrzymać twoją motywację na odpowiednio wysokim poziomie; poszukaj płyt z wykładami czołowych motywatorów – oni przypomną Ci twoje „dlaczego”.
Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, jest nauczyć się być wdzięcznym za to, co już osiągnąłeś. Jeśli nie umiesz doceniać tego, co już masz, nie osiągniesz niczego wielkiego w swoim życiu, bo za każdym razem przy dochodzeniu do kolejnego celu, będzie on tracił dla ciebie jakiekolwiek znaczenie.
I ostatnia – najważniejsza rzecz: NIGDY NIE REZYGNUJ !!!!!
Poczytaj o Edisonie i o jego próbach z włóknem żarówki, poczytaj o Fordzie i jego uporze w dążeniu do celu. Przykładów nie trzeba daleko szukać.
Sukces zwykle wymaga popełnienia wielu błędów. Nie ma dróg na skróty. Chcesz go osiągnąć szybciej? Szybciej popełniaj swoje błędy i skróć czas podnoszenia się po porażkach (to jedyny czas, który możesz świadomie skrócić). Cele w biznesie realizują ci nieliczni, którzy podnieśli się czasem tylko raz więcej, niż rzesza innych, którzy woleli zrezygnować ze wspinaczki, nie wierząc w to, że są tuż pod samym szczytem.
Nie rezygnuj, żeby Ciebie to samo nie spotkało. NIGDY NIE REZYGNUJ !!!
Źródło: www.AndrzejGos.pl