Wszyscy mamy w zwyczaju mówić rzeczy, które są nadinterpretowane przez otoczenie. Chcesz dobrze, a w rezultacie wszyło jak zwykle… No cóż – wiedz, że z pozoru łagodne treści i komentarze mogą okazać się fatalne w skutkach i wywoływać negatywne uczucia. Niestety zbyt często bywa tak, że refleksje przychodzą zdecydowanie za późno, gdy nieprzemyślane słowa opuszczą już nasze beztroskie usta.
Słowne wpadki nie pojawiają się jedynie w wyniku braku pomyślunku, ale głównie przez nieświadomość i brak wiedzy o subtelnych implikacjach, jakie im towarzyszą. Ich zrozumienie wymaga podnoszenia społecznej świadomości – zdolności do odczytywania emocji i doświadczeń innych ludzi.
Piękno świadomości społecznej i inteligencji emocjonalnej wiąże się z faktem, który udowodniono już jakiś czas temu: bycia subtelnym i świadomym w komunikacji można się nauczyć, a dzięki skorygowaniu własnych nawyków możemy znacznie poprawić relacje z innymi. Ludzie z wysoką inteligencją emocjonalną unikają niektórych zwrotów w codziennej komunikacji. Poniżej przedstawiamy czterech najgorszych „przestępców”, których według TalentSmart definitywnie powinieneś unikać. Jutro przedstawimy kolejne zwroty – bądźcie z nami w ten październikowy weekend!
1. „Wyglądasz na zmęczoną/zmęczonego”
Zmęczeni ludzie nie wyglądają zazwyczaj pięknie. Opuchnięte oczy, sine „worki”, niechlujne włosy, a temu często towarzyszą również problemy z koncentracją i zrzędliwy nastrój. Powiedzenie komuś, że wygląda na zmęczonego, daje mu do zrozumienia: wyglądasz źle. Większość stwierdza ten fakt, ponieważ chcą być pomocni.
Zapytaj w zamian: czy wszystko jest w porządku? W ten sposób pomożesz swojemu rozmówcy otworzyć się i dzielić. Co ważniejsze – wyrazisz troskę, a nie brak ogłady towarzyskiej.
2. „O rany, jak schudłaś/schudłeś!”
W tym wypadku komplement może zostać odebrany jako forma krytyki. Mówienie komuś, że stracił dużo masy sugeruje, że do tej pory wyglądał grubo i nieatrakcyjnie.
Powiedz swojemu rozmówcy, że wygląda fantastycznie. Zamiast porównywać go do jego „poprzedniej wersji”, pochwal jego aktualny wygląd. Wyrzuć przeszłość poza obecny kadr.
3. „I tak byłeś dla niej/dla niego zbyt dobry”
W momencie, gdy ktoś zrywa więzi jakichkolwiek relacji, prywatnych lub zawodowych, powyższy komentarz sugeruje, że ma zły „gust” i podjął złą decyzję w ogóle związując się z daną osobą.
Zamiast tego zasugeruj, że strata leży po stronie partnera. To zapewnia poparcie decyzji i optymizm bez negatywnych implikacji.
4. „Ty zawsze…” lub „Ty nigdy nie…”
Nikt zawsze lub nigdy nie robi niczego. Ludzie nie są jednowymiarowi, więc nie próbujmy generalizować ich zachowania i sprowadzać na jedną płaszczyznę. Zwroty tego typu powodują, że ludzie zamykają się i stają w pozycji obronnej.
Zamiast tego zwróć uwagę, że jakieś zachowanie innych osób jest dla Ciebie problemem. Trzymaj się faktów. Jeśli to częstotliwość takiego zachowania stanowi dla Ciebie problem, to zawsze możesz powiedzieć: „Wydaje mi się, że często tak robisz” lub „Robisz to na tyle często, że zauważyłem”.
Zapraszamy na jutrzejszy ciąg dalszy!