Delegowanie zadań i dzielenie się odpowiedzialnością ze swoim zespołem to bardzo cenna umiejętność, którą powinien przyswoić sobie każdy lider, menadżer i szef. Jednak uwaga! Nie każde zadanie nadaje się do tego, aby je delegować – w końcu Ty też musisz coś robić… Jakie zadania powinieneś wykonać osobiście?
Przede wszystkim właściwe funkcje kierownicze, obejmujące wyznaczanie celów całego zespołu, zarządzanie ludźmi i motywowanie pracowników, podejmowanie decyzji o polityce przedsiębiorstwa (jeśli jesteś jego szefem). Po drugie, zadania o wysokim stopniu ryzyka oraz takie, których powodzenie jest kluczowe dla firmy. Do zadań, których nie warto delegować, należą również wyjątkowe przypadki. Po trzecie, sprawy ściśle tajne i takie, które pojawiły się w ostatniej chwili i muszą być wykonane natychmiast, brakuje więc czasu na wdrożenie pracownika, wyjaśnienia i kontrolę.
Jeśli masz wątpliwości, czy przekazać komuś konkretne zadanie, odpowiedz sobie na trzy pytania:
[next_message styles=”3″ title=”Jak dużo wysiłku musisz włożyć w wyjaśnienie pracownikowi, czego oczekujesz?„]
Jeśli nie jesteś w stanie jasno sformułować swoich oczekiwań, lepiej wstrzymaj się z delegowaniem. Inaczej pracownik może ponieść porażkę, a Ty usłyszysz: „Nie do końca wiedziałem, czego ode mnie oczekujesz”. Możesz również w ten sposób podkopać swoją reputację – współpracownicy uznają, że sam nie wiesz, czego chcesz. Dlatego najpierw gruntownie przemyśl problem i unikaj przedwczesnego delegowania, tym bardziej, jeśli Twoi współpracownicy nie mają jeszcze odpowiednich kompetencji, aby je wykonać.
[/next_message]
[next_message styles=”2″ title=”Dlaczego chcesz delegować to zadanie?„]
To pytanie, które obnaża Twoją prawdziwą motywację. Czy przydzielasz komuś zadanie dlatego, że Twoim zdaniem wykona je tak samo dobrze albo lepiej od Ciebie, czy może w głębi duszy (chociaż nie chcesz się do tego przyznać) po prostu nie chce Ci się tego robić? Oczywiście, jeśli jesteś prezesem firmy lub menadżerem dużego zespołu nie musisz, a nawet nie powinieneś tracić czasu na proste zadania, które z powodzeniem może wykonać ktoś inny. Jeśli jednak wolisz delegować rozległy, trudny i skomplikowany projekt w inne ręce właśnie dlatego, że zniechęca Cię wysoki poziom trudności i spory nakład czasu, jaki musiałbyś na to poświęcić, zastanów się, czy dobrze robisz.
[/next_message]
[next_message styles=”1″ title=”Czy delegując zadanie nie osłabiasz własnego rozwoju?„]
Obowiązkiem lidera jest dbać o rozwój każdego członka zespołu, włączając w to również siebie samego. Tylko wymagając od siebie i ciągle się rozwijając, możesz stawiać wymagania swoim współpracownikom i być dla nich wzorem i autorytetem.
Zwalczaj więc pokusę delegowania zadań, które stanowią Twoją piętę Achillesa. Jeżeli czegoś nie potrafisz lub nie sprawia Ci to przyjemności, mimo wszystko powinieneś potraktować to jak wyzwanie i zmierzyć się z nim, zamiast natychmiast przydzielać to zadanie komuś, kto ma talent w tym kierunku. Tylko w ten sposób sam możesz się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.
[/next_message]
Źródła:
- http://www.hbrp.pl/news.php?id=424&t=trzy-powody-dla-ktorych-nie-warto-delegowac
- http://success.com/article/the-4-most-common-excuses-for-not-delegating
- http://sebastiansauter.pl/uploads/Delegowanie_zadan.pdf