„Czarna dziura”, która występuje w programie edukacyjnym Oksfordu, jeżeli chodzi o Polskę i kraje byłego bloku wschodniego, nareszcie zostanie zlikwidowana. Polska będzie miała swój program edukacyjny obok Rosji, Niemczech, Afryki, Japonii, obu Ameryk i Eurazji. Na początek otwarte zostaną studia doktoranckie, później również magisterskie, wykłady dla naukowców z Polski i prace badawcze.
Program zostanie sfinansowany z prywatnych funduszy. Rodzicami projektu są prof. Maragaret McMillan i Leszek Czarnecki, natomiast ojcem chrzestnym studiów o Polsce obwołany został prof. Norman Davies, historyk specjalizujący się w dziejach Polski, który wyszedł z inicjatywą powstania fundacji finansującej przedsięwzięcie. St. Antony’s College Oxford Noble Foundation, nowopowstała fundacja, przeznaczy na ten cel 6 mln. zł, a to tylko początek. Następne 6 mln. zł chce zebrać wśród swoich klientów Noble Bank.
W USA finansowanie katedr naukowych i projektów badawczych przez prywatne rodziny jest na porządku dziennym. W Polsce to wciąż rzadkość. Mamy nadzieję, że więcej filantropów podąży śladami Leszka Czarneckiego. Tym bardziej, że wiedza o naszym kraju, jak określa prof. Norman Davies, jest gorsza niż 20 lat temu, kiedy Polska była za żelazną kurtyną, a demokratyczne kraje sponsorowały studia o bloku wschodnim.
A może liderzy marketingu sieciowego zdecydują się na finansowe wsparcie polskiej sprawy na międzynarodowych uczelniach, reklamując tym samym network marketing? W końcu mamy się czym chwalić!
Martyna Ubych
Źródło: Puls Biznesu