Czym tak naprawdę są wymówki i jaki wpływ mają na nasze życie? Wymówki nasze i innych ludzi są z nami od dawna. Nie powstały w XXI wieku i to nie to, że są teraz modne.
Wymówki są stosowane już od dawna
Są, z nami od początku… „Adamie – dlaczego zerwałeś to jabłko? To nie ja, to Ewa. To nie ja, to ten wąż”. I tak po dziś dzień obwiniamy kogoś o coś, za to, co się dzieje, bądź za to, czego nie mamy. „To wina mojej żony/męża. To wina moich dzieci, mojego szefa…” itd. Jesteśmy ekspertami w temacie wymówek – nieprawdaż? Wszyscy jesteśmy doskonali w usprawiedliwianiu się, w obwinianiu innych i okoliczności, które pojawiają się w danym momencie, żeby tak naprawdę nie przyznać się do prawdziwego powodu naszej porażki czy nieudolności. Wymówkę każdy może mieć i można ją łatwo znaleźć, lecz trzeba szukać rozwiązań, a nie operować wymówkami. Czasami wydają się one prawdziwe, czy też są prawdziwe – to zrozumiałe, ale naszym zadaniem jest szukać rozwiązań, pomagać sobie i iść na przód.
Już w latach 30’ Napoleon Hill w swojej książce „Myśl i bogać się” mówił o wymówkach. Powiedział – „Ludzie ponoszący porażki mają jedną wyróżniającą cechę wspólną, znają mianowicie dobrze wszystkie powody porażek i maja na podorędziu wszelkie przekonywujące w ich mniemaniu wykręty dla usprawiedliwienia swej nieudolności w dążeniu do sukcesu”.
Wymówki bywają sprytne
Niektóre z usprawiedliwień są bardzo sprytne, za niektórymi przemawiają fakty, ale same usprawiedliwienia nie przynoszą pieniędzy. Świat ciekaw jest tylko jednego – czy odniesiesz sukces?! Pewien psycholog sporządził listę najczęściej używanych wymówek. Sprawdź, po które Ty najczęściej sięgasz, aby móc obronić się przed czymś, co masz zrobić, gdybym:
- nie był żonaty/ nie miał dzieci,
- miał pieniądze,
- był odpowiednio wykształcony,
- mógł dostać lepszą posadę,
- miał dość zdrowia/ dość czasu,
- czasy były bardziej sprzyjające,
- mnie ludzie rozumieli,
- nie był taki otyły/ taki chudy… itp.
Wymówki to obyczaj stary i zgubny dla sukcesu.
Wymyślanie wykrętów dla usprawiedliwiania swojej porażki jest narodową przywarą. Dlaczego więc, tak wielu ludzi ucieka się do swoich wykrętów? – gdyż sami je wymyślili i w swoim przekonaniu są dla nich prawdziwe i jest im łatwiej w to uwierzyć, niż w to, że można coś zmienić, jeśli tyko się chce.
Ludzie sukcesu potrafią przezwyciężać wymówki
Wymówki można przejść i przezwyciężyć. Ludzie sukcesu przezwyciężyli i opanowali sztukę radzenia sobie ze swoimi wymówkami, jak i z wymówkami innych. Ale jak mają to zrobić inni – Ci, którzy dopiero zaczynają swoja drogę do sukcesu, do zmiany i lepszego jutra? Ważne jest, abyśmy sami najpierw poradzili sobie z własnymi wymówkami i zrozumieli, że to tylko wykręty, lenistwo i strach w nas samych. Jeśli już dojdziemy do perfekcji, żadne wymówki innych nie przejdą na nas, a my staniemy się silniejsi i bardziej pewni siebie.
Najważniejsze jest to, aby nie przyjmować wymówek innych. To zdania innych ludzi najczęściej wpływają na nas emocjonalnie, gdyż w pewnym momencie słyszymy te same wymówki, których sami kiedyś używaliśmy i zaczynamy wierzyć, że tak naprawdę jest! Mówimy: jaki on biedny, nie ma czasu, pieniędzy… i zaczynamy w ten sam sposób myśleć… rzeczywiście to wina szefa, żony, ja też nie mam na to czasu itd.
To „TYLKO” gra
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaką grę grają z nami ludzie. To jest gra w kłótnie dwóch osób, które grają o to by wygrać swoje JA. Nasza samoocena jest tak nadszarpnięta wszystkim tym, co dzieje się dookoła nas, tym co mówią media- że walczymy o to, aby uratować swój wizerunek, zapominając tak naprawdę o co chodzi i jakie jest rozwiązanie. Wymówki najczęściej nie są logiczne – to usprawiedliwienia.
Oto kilka nie logicznych wymówek, których ludzie używają na co dzień:
– Jestem zbyt zajęty/ nie mam na to czasu –ODPOWIEDZ – Jesteś zajęty, bo zarabiasz 1500 zł i nie masz czasu, aby zarabiać 4000 zł?
– Znam kogoś, komu się nie udało – ODPOWIEDZ – Ja też znam wielu ludzi, którzy nie skończyli studiów, nie odchudzili się itd. To nie znaczy, że musze być taki sam.
– Jestem za bardzo zmęczony po pracy ( osoba ma 25 lat ) – ODPOWIEDZ – jesteś teraz zmęczony? A co będzie, gdy będziesz miał 35 lat? 45? A 55 to już nie będzie Ci się w ogóle chciało nic robić.
– Nie mam pieniędzy – ODPOWIEDZ – A kto je ma?
Te same wymówki dla niektórych będą powodem, aby coś zmienić w swoim życiu, a dla innych powodem, aby nic nie robić. Do której grupy TY należysz?
Odpowiedzi powinny wyglądać tak:
– Nie mam pieniędzy – Musze to zrobić!
– Mam dzieci – Chcę być dla nich przykładem, chcę poświęcać im więcej czasu.
– Jestem zmęczony po pracy – Muszę to zrobić, abym w przyszłości nie musiał pracować do wieku emerytalnego.
Prawdziwe powody ludzi, którzy zasłaniają się wymówkami to:
Nie wierzą, że można coś zrobić i nie wierzą w siebie!
Nie usprawiedliwiajmy innych
Ważne jest to abyśmy nie usprawiedliwiali innych ludzi. To ich życie. Jeśli oni nie chcą go zmienić – nie zmieniajmy ich na siłę i nie potwierdzajmy, że są ofiarami swoich okoliczności. Nie jest to nasze zadanie. Jeśli już opanujemy nasze wymówki, możemy pomóc rozwijać w ludziach talenty. Przejść na wyższy poziom rozwoju, inspirować ich i motywować, tak aby mogli poradzić sobie ze swoimi problemami i znaleźli właściwą drogę.
Anna Trzpioła
tel. 691-799-441