Motywowanie i podnoszenie morale zespołu współpracowników to codzienne zadanie każdego lidera. Wielkie bogate korporacje stać na fundowanie pracownikom kosztownych wyjazdów ekskluzywne miejsca, zapewnianie prywatnej opieki medycznej i innych pakietów, które zwiększają motywację do pracy. Nie oznacza to jednak, że właściciele mniejszych firm lub liderzy struktur MLM stoją na straconej pozycji.
To, co wyróżnia wspaniałe miejsca pracy, to wcale nie ilość ekstrawaganckich dodatków. To stopień, w jakim zaspokajają emocjonalne potrzeby i poprawiają warunki pracy tak, aby umożliwić ludziom maksymalną efektywność podczas pracy
– pisze ekspert w dziedzinie miejsc pracy Ron Friedman na łamach Harvard Business Review.
Zadaniem lidera jest więc tworzenie przyjaznej i inspirującej atmosfery pracy, w której pracownicy po prostu rozkwitają. Jak to zrobić bez ponoszenia znacznych nakładów finansowych?
Przedstawiaj cele
W głębi duszy każdy z nas chciałby mieć pewność, że wykonywane przez niego codziennie, często nudne lub trudne, zadania przyczyniają się do osiągnięcia jakiegoś większego, sensownego celu. Dlatego często powtarzaj swojemu zespołowi jaki jest Wasz nadrzędny cel i pokazuj jego poszczególnym członkom jak duże znaczenie ma ich praca.
To proste – kiedy żyjemy w głębokim przekonaniu, że nasza praca ma sens i ze jesteśmy niezbędną częścią zespołu, pracujemy lepiej, wydajniej i chętniej. Osiągnięcie poszczególnych celów lub etapów prowadzących do większej całości warto wspólnie celebrować. Dobry lider nie szczędzi pochwał swoim współpracownikom i sprawia, że czują się potrzebni. A bycie potrzebnym to przecież jedna z podstawowych potrzeb emocjonalnych, którą realizujemy między innymi (a czasami głównie) w pracy.
Stawiaj na przejrzystość
Przedstawianie celów to podstawa, której dopełnieniem jest otwarta komunikacja i informowanie współpracowników na bieżąco o sytuacji firmy, podejmowanych krokach i ich uzasadnianie.
Pracownicy mają prawo wiedzieć, jakie są obroty, plany i działania. Czy firma się rozwija, czy wręcz przeciwnie – ma kłopoty finansowe? Czy zamierza podbijać na nowe rynki, szukać nowych partnerów biznesowych, wejść na giełdę?
W dzisiejszych czasach liderzy nie mogą narzekać na możliwości komunikacyjne. Można zwoływać tradycyjne regularne spotkania, wysyłać smsy, e-maile, dzwonić, rozmawiać przez komunikatory internetowe, zorganizować konferencję wideo… Cel jest jednak jeden – zachowanie transparentności i umożliwienie pracownikom trzymania ręki na pulsie.
Przejrzystość to jeden ze sposobów, w jaki buduje się zaufanie. A ten stan powstaje, kiedy dzielimy się zarówno dobrymi jak i złymi wiadomościami. Nieukrywanie problemów ma jeszcze jedną zaletę – szanse na to, że ktoś wpadnie na pomysł jak je rozwiązać znacznie wzrastają!
Koncentruj się na rozwoju współpracowników
Do utrzymania wysokiej wydajności i motywacji do pracy potrzebne są wyzwania. Mądry lider wie, w jaki sposób pomóc członkom swojego zespołu poszerzyć horyzont i pokonać własne słabości.
Materialne korzyści i dodatkowe benefity pozwalają żyć bardziej komfortowo, ale to rozwijanie skrzydeł i realizowanie swojego potencjału w pełni daje prawdziwy napęd, poczucie spełnienia, satysfakcję, szczęście i chęć do dalszego rozwoju – w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia…
Zastanów się więc, w jaki sposób możesz zapewnić swoim współpracownikom możliwości rozwoju. Daj im szansę na odkrycie swoich talentów i mocnych stron, stawiając przed nimi różne wyzwania i pozwalając sprawdzić się w nowych rolach.
Zapewnij możliwość uczenia się
Droga rozwoju to nieustanne uczenie się nowych rzeczy. Nie oznacza to jednak biegania z jednego szkolenia na drugie ani cotygodniowego udziału w konferencjach czy seminariach. Owszem, to również ma swoje znaczenie i sens, ale co za dużo… wiadomo. Pracownicy w mniejszym lub większym stopniu zmuszani do odbywania kolejnych kursów zamiast czerpać z nich korzyści, marnują czas.
Spróbuj czegoś innego, mniej sztampowego i kojarzącego się ze szkolną ławką, którą niewiele osób dobrze wspomina. Zainspiruj swój zespół! Postaraj się sprowadzić doświadczonego przedsiębiorcę z danej branży, który podzieli się naprawdę interesującymi tajnikami tego konkretnego biznesu i odpowie na pytania Twojego zespołu. Pytaj współpracowników, czego chcieliby się dowiedzieć, dziel się własnym doświadczeniem, cierpliwie odpowiadaj na pytania, podsuwaj interesujące lektury. I pamiętaj, że najlepszą metodą uczenia się jest praktyka. Ćwiczenie czyni mistrza.
Doceniaj ciężką pracę
Ostatni punkt wydaje się oczywisty, a jednak wielu liderów o nim zapomina. Nawet jeśli w głębi duszy doceniają wysiłki swojego zespołu, rzadko o tym mówią w myśl zasady, że brak krytyki jest wystarczającą pochwałą. Tymczasem zapewnianie informacji zwrotnych, konstruktywna krytyka i przede wszystkim chwalenie to podstawowe obowiązki lidera zespołu.
Nie wychodź więc z założenia, że Twoi współpracownicy wiedzą, jak bardzo ich cenisz. Nawet jeśli tak jest, każdy lubi usłyszeć, że dobrze wykonuje swoją pracę. Musisz być pewny, że Twój zespół czuje się doceniony i rzeczywiście zauważać indywidualne postępy każdej z osób.
Chwalenie „na odczepnego” nie spełni swojej roli. Wręcz przeciwnie, zdawkowe uwagi typu „dobra robota” rzucane w pośpiechu mogą sprawić, że współpracownik poczuje się lekceważony. Obserwuj więc uważnie swój zespół i chwal za konkretne osiągnięcia.
Chwalenie publiczne może być dobrym pomysłem i stanowić dodatkową motywację dla innych. X zdobył nowego klienta? Powiedz o tym na zebraniu lub powiadom zespół w inny sposób. Jeśli przy okazji uda Ci się wzbudzić w zespole chęć do zdrowej rywalizacji, odniesiesz kolejną korzyść.
Inną metodą są premie, nawet niewielkie, za ponadprzeciętne osiągnięcia. Mogą to być pieniądze, upominki, punkty, które można na coś wymienić, wyjazd na interesujące szkolenie… pomysłów jest wiele. Znając swoich współpracowników sam wiesz najlepiej, czego potrzebują.
Właśnie. Aby móc rzeczywiście inspirować swój zespół, musisz poświęcić czas na poznanie wszystkich jego członków i utrzymywanie dobrych kontaktów. Tylko w ten sposób będziesz naprawdę wiedział, co pomoże im się rozwijać i utrzymywać motywację do pracy zamiast uszczęśliwiać ich na siłę nietrafionymi pomysłami.
Źródło: