Stań przed lustrem i zastanów się, czy wyglądasz jak milion dolarów, czy jak sto złotych lub mniej. Pamiętaj, że patrząc na swoje odbicie powinieneś być swoim największym krytykiem. Zastanów się jak pragniesz być postrzegany. Założę się, że większość z nas chciałaby wyglądać jak milion dolarów o wiele bardziej niż jak 5 rubli.
Niektórym temat może wydawać się bardzo powierzchowny i próżny, jednak czy tego chcemy, czy też nie, musimy zgodzić się z faktem, że profesjonalny wygląd ułatwia nam zdobycie sukcesu w świecie biznesu, a miła aparycja jest bardzo pomocna w życiu prywatnym. To, jak wielkie znaczenie na nasze życie prywatne oraz zawodowe ma nasz wygląd i sposób bycia, jest tak oczywiste, że chyba nikt co do tego nie ma wątpliwości.
Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakich zasad należy przestrzegać, żeby ułatwić sobie życie w kontaktach interpersonalnych i budować swoją markę osobistą, aby każdy, kto na nas spojrzy stwierdził, że wyglądamy jak milion dolarów!
Zasada numer 1 – styl ubierania się
Jest to zasada budząca największe kontrowersje, gdyż każdy z nas jest inny, dlatego sprowadzenie wszystkich do wspólnego mianownika jest bardzo trudne, a wręcz niewykonalne i według mnie wcale niepotrzebne. Dlatego od początku ustalmy, że zawarte niżej wskazówki są tylko pewnym drogowskazem, wyznacznikiem do którego należy przemycić własną osobowość i temperament.
Pamiętaj proszę, że często to, co jest modne nie jest ani ładne, ani estetyczne. Staraj się unikać konformistycznych trendów, w końcu nie jesteś owcą, a inteligentną osobą, więc powinien Cię cechować indywidualizm.
Zacznijmy o tego, co zdecydowanie psuje wizerunek profesjonalisty w biznesie:
1. Mężczyźni:
– brudne lub zniszczone buty
– adidasy do garnituru
– sandały, a zwłaszcza skarpetki do sandałów
– za krótkie skarpetki
– T-shirt ze sloganem
– staromodny, za duży garnitur
– koszula o szerokim kroju
– tupecik
– podrobiona odzież, galanteria i akcesoria
2. Kobiety:
– sportowe lub ciężkie buty (typu glany), zwłaszcza do spódnicy
– rajstopy do sandałów
– brak rajstop
– widoczny klin podkolanówek
– brak stanika, brak bielizny
– niedopasowana bielizna
– treska
– sztuczna, duża biżuteria
– podrobiona odzież, galanteria i akcesoria
Odpowiedni strój biznesowy dla mężczyzn:
1. Garnitur
Wąsko skrojony, jednorzędowy garnitur, podkreślający linie ramion, w komplecie z regularnymi, wąskimi, ale nie obcisłymi spodniami. Garnitur powinien być idealnie dopasowany, zwłaszcza w ramionach, w długości rękawów, oraz sięgać nie dalej niż do przedudzia. W okresie jesienno-zimowym wskazane są ciemniejsze kolory, typu czarny, granatowy czy w odcieniach szarości, latem można sobie pozwolić na jaśniejsze kolory, np. w odcieniach beżu. Garnitur to część garderoby, który wzbudza zaufanie i szacunek.
2. Koszula
Wąsko skrojona, koniecznie z długim rękawem, najlepiej zapinana na spinki. Wykonana z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Najbezpieczniejsze są koszule w jasnych kolorach: w odcieniach bieli, beżu, różu, błękitu, szarości czy lawendy. Jednak w zależności od karnacji i typu urody można dopasować również inne kolory, mocne i intensywne.
3. Krawaty
Choć wielu mężczyzn nie przepada za krawatami, to warto się z nimi zaprzyjaźnić, gdyż odpowiednio dobrany krawat dodaje mężczyźnie niesamowitego uroku. Zdecydowanie należy unikać krótkich i szerokich krawatów, gdyż często wyglądają zabawnie, zwłaszcza jeżeli zaraz pod krawatem znajduje się oponka. Najciekawiej prezentują się krawaty o stosunkowo regularnym kroju. Do stylu typu casual można dobrać krawat we włoskim stylu tzw. „śledzik”, który ponownie wrócił do mody.
Staraj się wybierać krawaty dyskretne, bez zabawnych wzorów w stonowanych barwach. Głębokie odcienie świetnie prezentują się w połączeniu z pokrewnymi barwami, typu bordowy krawat do różowej koszuli, granatowy do błękitnej, purpurowy do lawendowej itp.
4. Buty
Półbuty koniecznie z wysokiej jakości skóry, wyczyszczone na połysk. Najbezpieczniejszymi kolorami są czerń i ciemny brąz, jednak bardzo elegancki jest również ciemny granat. Buty muszą być zawsze w idealnym stanie, zadbaj również o to, aby sznurowadła nie były postrzępione. Strzeż się obuwia sportowego, sandałów i butów za kostkę.
5. Skarpetki
Do czarnych butów można nosić wyłącznie czarne skarpetki, do ciemnobrązowych butów ciemnobrązowe itd. Pamiętaj, żeby nie były za krótkie, obnażające Twoje męskie owłosienie.
6. Dodatki
Spinki do mankietów oraz inne dodatki wyłącznie z czystego srebra bądź złota. Paski wyłącznie skórzane, bądź skóropodobne, eleganckie z dyskretną klamrą. Komputer bądź inne akcesoria w schludnej, skórzanej aktówce, dobrej jakości pióro i elegancki notatnik.
7. Marynarka
Kiedy możesz pozwolić sobie na mniej formalny strój, zastosuj marynarkę + spodnie, opierając się dokładnie na tych samych wskazówkach, co przy wybieraniu garnituru.
Każdy z nas powinien wykreować odpowiedni wizerunek zawodowy. Bądź zawsze dobrze ubrany i zadbany, a korzyść będzie podwójna – poprawisz własne samopoczucie i będziesz lepiej odbierany przez otoczenie.
●
Joanna Grabiec