Według raportu "Freelancer w Polsce 2010" przygotowanego przez www.infakt.pl, polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż 3 lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych.
Lista branż, w których pracują "wolni strzelcy", cały czas się wydłuża. Co ciekawe, przoduje handel i sprzedaż (16,83%). Tuż za nimi plasuje się informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%).
Do założenia własnej firmy polskich freelancerów najbardziej motywuje potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków. Natomiast największą przeszkodą, z którą muszą się zmierzyć, są wysokie składki ZUS oraz niepewność finansowa.
Polscy freelancerzy najczęściej pracują dla małych i średnich firm, ale znacząca ich część oferuje swoje usługi także sobie nawzajem. Przejawem chęci współpracy jest fakt, że coraz bardziej popularny staje się coworking. Niejednokrotnie freelancerzy korzystają też z pomocy znajomych lub poleconych "wolnych strzelców".
Średnio polski freelancer osiąga w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 PLN, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 000 PLN. Co ważne, aż dla prawie 70% respondentów zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące. Są oni jednak w tej kwestii optymistami, oczekując w bieżącym roku dochodu wyższego niż uzyskany w 2009 roku. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.
Pełną wersję raportu można znaleźć na: http://www.infakt.pl/Raport_Freelancer_Polska_2010
Źródło: siz.pap.pl