Jednym z największych wyzwań, przed jakimi staje współczesny świat, jest ludzka nieumiejętność myślenia. Ludzie są nauczeni co mają myśleć, ale naprawdę niewiele osób wie, jak myśleć.
Mówi się, że uniwersytety są miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się jak się uczyć, ale takie stwierdzenie jest problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w większości przypadków studenci uniwersyteccy tak naprawdę nie uczą się jak się uczyć.
System edukacji w większości krajów naucza, jak zapamiętywać fakty, co powinno się myśleć, a dodatkowo, w wielu przypadkach, wpaja rządową propagandę. Nawet akademie na najwyższym poziomie często nie potrafią nauczyć procesu krytycznego myślenia.
Drugi problem polega na tym, że uczenie jak się uczyć dopiero na etapie uniwersytetu to o wiele, wiele za późno. Znacznie bardziej na miejscu i o niebo skuteczniejsze byłoby to w szkole podstawowej.
Nauka uczenia się jest szczytem i podstawą w procesie zdobywania mądrości. Ta ostatnia wymaga od Ciebie krytycznego myślenia. Poznajmy zatem kilka strategii, które pomogą Ci w tym procesie…
Rozsądnie wybieraj źródła wiedzy
Świat jest pełny doradców w sprawie związków, którzy są po pięciu rozwodach, ekspertów od mediów społecznościowych, których na Twitterze śledzi 200 osób i trenerów sprzedaży, którzy nie potrafią zamknąć żadnej transakcji.
Chcesz wiedzieć jaki jest największy problem ludzi przychodzących do mnie na sesje coachingowe dotyczące dobrobytu? To, że przyjmują wszystkie rady dotyczące finansów od osób, które same zbankrutowały. Czy to nie jest szalone?
Moja dobra znajoma, autorka, poprosiła mnie o pomoc w wymyśleniu tytułu swojej najnowszej książki. Poświęciłem sporo czasu na przemyślenie tego i zaproponowałem tytuł, który dokładnie oddaje treść książki, sugeruje korzyści płynące z jej przeczytania, jest chwytliwy i łatwy do zapamiętania. Spełnia wszystkie kryteria perfekcyjnego tytułu książki. Bardzo jej się spodobał – wykonałem swoją robotę. Następnie zamieściła tytuł na Facebooku, prosząc o komentarze i sugestie.
Rzecz jasna zaczęła bombardować mnie e-mailami za każdym razem, kiedy ktoś zasugerował inne rozwiązanie. W końcu musiałem powiedzieć:
Mam na koncie dziewięć bestsellerów przetłumaczonych na 25 języków. Ile bestsellerów napisali tamci ludzie?
Zawsze kwestionuj założenia
Jeśli założenie jest błędne, wszystko co zrobisz na jego podstawie będzie błędem. Musisz bardzo uważnie i rozsądnie wybierać, czego będziesz się uczył od kogo. Osoba, która jest wspaniałym trenerem fitnessu niekoniecznie nadaje się do udzielania finansowych porad. Osoba, która świetnie doradzi Ci gdzie ulokować pieniądze, może nie być kompetentna w sprawach relacji międzyludzkich.
Upewnij się, że masz przestrzeń do nauki
Konfrontuj się z poglądami z gruntu innymi niż Twoje własne. […] Niestety w dzisiejszych czasach nastawienie mediów społecznościowych otwiera drogę demagogom i demonizuje inne punkty widzenia. Gdybyś dzisiaj zamieścił na Facebooku zdjęcie prezydenta Obamy lub byłego prezydenta Georga Busha ratującego rannego psa, bądź pewny, że natychmiast wywołałoby to falę złośliwych komentarzy, a wiele osób wyrzuciłoby Cię z listy swoich znajomych w ciągu kilku minut.
Taka instynktowna i nieracjonalna nienawiść nie pozwala nam czerpać mądrości od osób o innych poglądach. Obecnie o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych ubiega się czterech demokratów i około dziesięciu republikanów. I z wyjątkiem Donalda Trumpa wszyscy mają inteligentne i przemyślane rzeczy do powiedzenia.
Kiedy unikasz książek, blogów czy publicystów, z którymi się nie zgadzasz, stajesz się zamknięty. To zdarza się nawet wtedy, gdy starasz się robić dobre rzeczy lub uważasz się za postępowego. Przestajesz chłonąć wiedzę, ponieważ wszystko jest filtrowane przez Twoje ugruntowane uprzedzenia. A im jesteś starszy, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że pozwolisz się zablokować tej stagnacji w poglądach.
Bądź ciekawy
Mądrzy ludzie zadają pytania; ignoranci formułują puste oświadczenia. Ciekawość, zadawanie pytań i słuchanie zabierze Cię w długą drogę do mądrości.
Musisz jednak zadawać właściwe pytania
Kiedy zadajesz niewłaściwe pytania, odpowiedź nie ma znaczenia, a nawet jest szkodliwa.
Prowadziłem sesje coachingowe z ambitnym mówcą motywacyjnym, który poprosił mnie:
Proszę opowiedz mi dokładnie: jak zaczynałeś? Co zrobiłeś, aby znaleźć się w miejscu, w którym jesteś teraz?
Ale to było złe pytanie…
Lepsze brzmiałoby następująco:
Biorąc pod uwagę wszystkie nowe wynalazki, takie jak Internet, podcast, crowdfunding (finansowanie społecznościowe), media społecznościowe, aplikacje mobilne, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś zaczynał dzisiaj?
Zainwestuj znaczącą ilość czasu i sił na pogłębianie mądrości
To oznacza, że powinieneś spędzać więcej czasu na działaniach umożliwiających rozwój osobisty, niż poświęcasz na rozrywkę. Spokojnie mógłbym się założyć, że kiedy najmądrzejsi ludzie robią podsumowanie swoich finansów pod koniec roku, okazuje się, że wydali więcej pieniędzy na portalach takich jak Amazon lub Barnes & Noble (największy amerykański sprzedawca książek i materiałów edukacyjnych) niż na Best Buy (gdzie można kupić m.in. sprzęty elektroniczne i gry wideo).
Nauka prowadzi do mądrości, a mądrość jest kluczem do oświecenia. Stań się otwarty, rzuć wyzwanie swojemu sposobowi myślenia, a mądrość sama do Ciebie przyjdzie.
Źródło:
http://www.randygage.com/gaining-wisdom/