Z badań wynika, że prokrastynacja w biznesie dotyczy zdecydowanej większości z nas i wiąże się z brakiem poczucia szczęścia. Lenistwo, niechęć, brak motywacji czy mobilizacji? Kombinowanie, jak nie robić czegoś, co powinno zostać zrobione, zabiera czas i energię, a nic nie wnosi. Jak z tym walczyć?
Czym jest prokrastynacja?
Sięgając do źródeł „procrastinatio” to w języku łacińskim „odroczenie”, „zwłoka”. Warto dodać, że odwlekamy wykonanie zadań dobrowolnie. Jest to tendencja polegająca na opóźnianiu lub przekładaniu koniecznej do wykonania czynności na późniejszy czas. Prokrastynacja może obejmować każdą sferę naszego życia – rozwoju osobistego, funkcjonowania społecznego, rodzinnego czy też pracę zawodową. Prawdą jest, że lubimy czekać na to, aż problem rozwiąże się sam. Tymczasem jest to wyraźny objaw braku kontroli nad życiem i działania na własną szkodę – sabotowania własnego sukcesu w dowolnej dziedzinie.
Prokrastynacja w biznesie i jej przyczyny
Prokrastynacja nie jest zwykłym lenistwem. Prowadzono liczne badania i wykazano jej związek z ludzką psychiką. Posiada uzasadnione przyczyny, dlatego powinna być traktowana jako zaburzenie, które poddaje się skrupulatnemu leczeniu. Wyróżnia się dwa główne powody:
- Lęk przed poniesieniem porażki (przez pryzmat zaburzonej samooceny z góry przekreśla się wykonanie zadania dobrze, zakładając, że i tak zakończy się ono niepowodzeniem, więc nie warto się starać).
- Obawa przed osiągnięciem sukcesu (lęk przed wyróżnianiem na tle innych z powodu nieuzasadnionej obawy, że sukces pociągnie za sobą kolejne większe oczekiwania).
Im dłużej dane zadanie jest odwlekane, tym bardziej narasta bezsilność, zrezygnowanie, spada wiara we własne siły i możliwości, a wykonanie zleconej pracy wydaje się wręcz niemożliwe. Do innych przyczyn zalicza się: lęk przed bezradnością, izolacją, intymnością oraz zmęczenie.
Leczenie
Podczas radzenia sobie z prokrastynacją, prokrastynator powinien stosować metodę małych kroków i dzielić zadanie na odpowiednio małe kroki, które będą wydawały się łatwe do wykonania. Jeżeli czujesz, że tracisz ważne rzeczy życiu i nie możesz sobie poradzić samodzielnie – warto zasięgnąć rady psychologa lub psychoterapeuty.