Praca z domu na początku wydaje się być wspaniałym rozwiązaniem – oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdy, sam ustalasz godziny swojej pracy, w każdej chwili możesz zrobić sobie przerwę, możesz pracować siedząc na ulubionej kanapie, w piżamie… plusów jest wiele. Po pewnym czasie pojawiają się jednak minusy:
- Nie chodząc do biura, powoli tracisz kontakt ze swoim przełożonym i współpracownikami;
- Twoje zaangażowanie w sprawy firmy powoli topnieje;
- Masz problemy z motywacją;
- Czujesz się niedoceniany;
- Brakuje Ci informacji zwrotnych.
Często zdarza się, że praca zdalna kładzie się cieniem na jakości współpracy i poczuciu przynależności do firmy – to jeden z podstawowych minusów takiego rodzaju zatrudnienia. Na szczęście można temu zapobiec. Jeśli zależy Ci na tym, aby czuć więź ze swoim zespołem, po prostu musisz się trochę wysilić. Oto, co powinieneś robić:
Po pierwsze, pracuj w tych samych godzinach
Jednym z uroków pracy zdalnej jest elastyczny czas pracy. Z drugiej jednak strony pracując w innych godzinach niż reszta Twojego zespołu, przestajesz trzymać rękę na pulsie i ryzykujesz poczucie osamotnienia. Warto zatem tak zaplanować swoją pracę, aby znaleźć czas na rozmowę ze współpracownikami w czasie rzeczywistym i dzielenie się pomysłami i opiniami „na żywo” – przez telefon lub internetowe komunikatory.
Po drugie, orientuj się w obowiązkach innych pracowników
Kiedy tracisz z oczu przepełnione skrzynki e-mailowe swoich współpracowników i szefa, który biega wokół jak oszalały, obowiązki innych mogą łatwo umknąć Twojej uwadze. Staraj się więc orientować, nad czym aktualnie pracują inni – sprawdź, czy możesz im pomóc albo zaangażować się w zadania, których zazwyczaj nie wykonujesz. Z drugiej strony upewniaj się, że inni wiedzą co Ty obecnie robisz. Ciebie również nie widać ani nie słychać.
Po trzecie, ustalaj terminy, których możesz dotrzymać
Jako wirtualny pracownik nie masz dostępu do wszystkich biurowych udogodnień. Jeśli Twój komputer się zepsuje, raczej nie możesz liczyć na natychmiastowy przyjazd kogoś z działu informatycznego. Oprócz tego musisz liczyć się z różnymi czynnikami odciągającymi Twoją uwagę od pracy i utrudniającymi koncentrację (jak sąsiad ćwiczący grą na perkusji, dzwoniący telefon albo gotująca się zupa). Dlatego ustalając terminy wykonania zadań bądź realistą i bierz pod uwagę swoje faktyczne możliwości – unikniesz nerwowego pośpiechu i sprawisz, że współpracownicy będą mogli na Tobie polegać.
Po czwarte, znajdź kogoś, kto Ci pomoże
Kiedy pracujesz w biurze przypominasz sobie o ciążącej na Tobie odpowiedzialności za każdym razem, gdy siadasz za biurkiem. Twoi współpracownicy i przełożeni widzą, że fizycznie pojawiłeś się w pracy i wykonujesz swoje obowiązki. Natomiast pracując zdalnie nie czujesz na sobie wzroku członków zespołu, który pomaga Ci trzymać się wytycznych. Dlatego poproś kogoś, aby Cię kontrolował – czasem wystarczy krótki e-mail albo telefon z pytaniem, jak Ci idzie, aby zmotywować się do działania.
Po piąte, korzystaj z różnych rodzajów komunikacji
Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem komunikacji pomiędzy członkami zespołu jest zwykle wymiana e-maili. Niestety, często są one źle interpretowane. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś unikać używania swojej e-skrzynki – z drugiej jednak strony lepiej jeśli e-maile nie są jedynym sposobem wymieniania myśli, poleceń i pytań. Wypróbuj czaty internetowe, które doskonale nadają się do komunikacji na żywo z kilkoma osobami, lub wideokonferencje, aby spotkać się z każdym „twarzą w twarz”.
Po szóste, dobrze się zorganizuj
Praca zespołowa wiąże się z dużą ilością korekt, poprawek i aktualizacji plików. Bez odpowiedniego zarządzania istotne etapy pracy nad projektem mogą zostać pominięte lub zignorowane.
Co możesz zrobić?
- Stwórz system do zarządzania plikami. Jeśli to możliwe umieść go w chmurze, tak aby wszyscy mogli pracować razem.
- Zastanów się na używaniem programu do udostępniania ekranu komputera lub umożliwieniem współpracownikom uzyskania dostępu do swoich komputerów.
- Stwórz kurs wideo, tłumaczący nowe projekty.
Po siódme, kontroluj swoją wydajność
Ponieważ jesteś odizolowany od swojego zespołu możesz czuć się tak, jakbyś pracował na własną rękę. Po jakimś czasie możesz poczuć się przepracowany i niedoceniany. Mierz więc swoją produktywność, aby zdawać sobie sprawę z tego, co faktycznie zrobiłeś. Notuj, ile godzin dziennie poświęcasz na pracę. Jeśli Twój przełożony nie przeprowadza regularnych przeglądów pracy, rob to sam – np. co kwartał. Twoja ocena będzie co prawda subiektywna, ale krytycznie spojrzenie na własny wkład jest bardzo ważne.
Po ósme, stań się częścią rodziny
Razem ze współpracownikami stwórzcie rodzinną atmosferę w pracy. Podejmij wysiłek i poznaj ludzi, z którymi pracujesz – sprawdź, co zamieszczają na portalach społecznościowych, a kiedy masz okazję spróbuj porozmawiać na osobiste tematy. Łatwo rzucić lwom na pożarcie osoby, których się nie zna. Postaraj się nawiązać realny kontakt, umówić na kawę, od czasu do czasu wpaść do siedziby firmy. Jeżeli podejmiesz takie próby, współpracownicy z pewnością się odwzajemnią.
Źródło:
http://success.com/article/working-remotely-heres-how-to-do-it-right