Pozytywne myślenie wywołuje szczególny rodzaj emocji, który wzbudza w nas pozytywną energię i przyczynia się tym samym do skuteczniejszego działania zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Pozytywne myślenie, to przede wszystkim, opieranie się na mocnych stronach człowieka, a nie podkreślanie jego słabości. To świadome koncentrowanie się na pozytywach tego, co nas otacza: ludzi, zdarzeń i sytuacji. To szczególny stan umysłu, decydujący o odczuciach, zachowaniach i skuteczności działania. Umiejętność pozytywnego myślenia umożliwia wpływ człowieka na jakość jego życia.
Człowiek pozytywnie myślący:
- wierzy w siebie, przyszłość,
- napawa go optymizmem,
- szuka możliwości efektywnej pracy,
- konkuruje z najlepszymi,
- stara się zarobić więcej,
- przewiduje rozwój i podejmuje odpowiednie kroki w tym kierunku,
- wyznacza sobie wielkie cele,
- planuje długofalowo,
- nie zwraca uwagi na drobne pomyłki,
- koncentruje się na swoich zaletach,
- poszerza swoje horyzonty myślowe.
Im więcej pozytywnych informacji o sobie, tym większe poczucie własnej siły i większa wiara w dobry rezultat działania. Im więcej dobrych informacji na temat świata, ludzi i generalnie – rzeczywistości, tym częściej efekty działań są pozytywne. Wiara w sukces dodaje sił, uskrzydla, redukuje stres. Wszystko to zwykle sprzyja jakości naszej pracy.
Pozytywne myślenie wzbudza entuzjazm!
Ci, którzy są pełni entuzjazmu mają większe szanse na to, aby odnieść sukces. Jeśli mamy własną wizję działania, jeżeli wiemy, do czego zmierzamy, jeżeli nasze życie jest poukładane i ma sens, to możemy stwierdzić, że mamy nastawienie pozytywne. Objawia się ono w pozytywnych oczekiwaniach w stosunku do wyników działania, zarówno swojego, jak i innych.
Pozytywne myślenie jest cechą człowieka sukcesu!
Jedną z zasadniczych cech człowieka sukcesu jest nawyk pozytywnego oczekiwania, że się uda i koncentrowanie się na tym, co trzeba zrobić, aby się udało, a nie szukanie przyczyn, dla których ma się nie udać.
Kilka porad dla malkontentów
- Nie narzekaj. Nie przejmuj się sprawami, które całkowicie od Ciebie nie zależą i na które nie masz wpływu. Tych rzeczy nie zmienisz.
- Zauważ pozytywne aspekty życia. Naucz się cieszyć nawet z najmniejszych rzeczy, naucz się najpierw je dostrzegać. Każdego z nas spotyka wiele pozytywnych sytuacji.
- Utrwalaj pozytywny nastrój. Jeśli już nie przejmujesz się błahymi sprawami, cieszysz się drobnymi rzeczami, staraj się utrzymywać ten nastrój jak najdłużej. Staraj się codziennie robić to, co naprawdę lubisz, co Cię wprawia w dobry nastrój. Wymyślaj i szukaj rzeczy, które sprawiają Ci radość.
- Myśl pozytywnie. Powtarzaj sobie: potrafię to zrobić. Potrafię osiągnąć swój cel. Uczę się z popełnionych błędów. One zwiększają bazę doświadczeń, z których wyciągam wnioski. Jestem pewny/pewna swoich racji.