Zewnętrzna pewność siebie, którą wielu z nas prezentuje na co dzień, może sprawić, że będziesz osiągać sukcesy, ale dopiero zbudowanie wewnętrznej pewności daje poczucie spełnienia i szczęścia. Uwaga! Wyobraźcie sobie, że tylko 2% osób nie doświadcza niespójności między odczuwaną niepewnością, a prezentowaną pewnością siebie. Zakładamy maski, nie jesteśmy sobą, choć w środku czujemy coś innego. Osiągamy cele, sukcesy, rozwijamy nasze biznesy, stajemy się liderami. Warto jednak zadbać, aby dobudować do fasady stabilne fundamenty. Wewnętrzna pewność siebie – to sprawi, że oprócz sukcesów, odczujemy spełnienie, bez konfliktu z wewnętrznym ja.
Wewnętrzną pewność siebie buduje:
—
Samoświadomość
Tu bije źródło zmian. Niestety – wielu z nas żyje jak we śnie. Doświadcza emocji, ale nie zatrzymuje się nawet na chwilę, aby ich posłuchać. Pogłębienie samoświadomości jest wychodzeniem ze stanu uśpienia, konfrontowaniem założeń z prawdą. Im lepiej siebie znasz, tym bardziej pewny możesz się stać. Im mniej siebie znasz, tym bardziej musisz uważać, aby coś ci się nie wymsknęło i nie zdradziło jaki jesteś naprawdę. To burzy pewność siebie.
Samoakceptacja
Nie zawsze to, czego dowiadujesz się o sobie, musi Ci się podobać. Większość z tych rzeczy wolałbyś wyeliminować, a pomysł, żeby być z tego dumnym wydaje się szaleństwem. Ale im bardziej siebie akceptujesz, tym czujesz się pewniej. Samoakceptacja to patrzenie na siebie sercem a nie oczami. To zgoda na emocje, które przychodzą, na wszystkie potrzeby i marzenia.
Zadowolenie z siebie
Wewnętrzny barometr, pokazujący, na ile siebie akceptujesz. Być może starasz się, ale masz poczucie niespełnienia, wydaje Ci się, że robisz za mało, że mogłeś coś zrobić lepiej. To swoista kara, którą sami nakładamy na siebie za to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Stąd już prosta droga do perfekcjonizmu, a coraz dalsza do pewności siebie! „Nawet, jeśli coś mi nie wychodzi, widzę, ile z siebie daję i jestem za to wdzięczny” – jeżeli byłbyś stanie zrobić więcej, na pewno byś to zrobił!
Wiara w siebie
Czwarty filar to przekonanie, że poradzisz sobie z tym, co zamierzasz. Tak, jak powiedział niegdyś Henry Ford: czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz – w obu przypadkach masz rację. Żeby uwolnić się od ograniczających przekonań i wewnętrznego krytyka zapisz na kartce czego najbardziej dla siebie pragniesz, a jednocześnie wydaje Ci się to niemożliwe do zrealizowania. Potem wypisz, dlaczego uważasz, że to niemożliwe. Opisz przeszkody, które widzisz. A teraz wypisz trzy sposoby, jak ruszyć z miejsca. Twoja wewnętrzna pewność siebie powoli staje się faktem!
Poczucie wartości
Dlaczego, mimo licznych sukcesów na koncie, nie czujesz samospełnienia? Być może starałeś się osiągnąć sukces, aby w głębi poczuć się wartościowym człowiekiem? To nigdy nie zadziała – poczucie własnej wartości buduje się niezależnie od posiadanych umiejętności i sukcesów, bez konieczności udowadniania czegokolwiek. Stań się ważny sam dla siebie – tak po prostu!
Zaufanie do siebie
Czy się czasem nie mylę? Czy podejmę dobrą decyzję? – takich wątpliwości doświadcza osoba, która nie ma do siebie zaufania. Kiedy rozwiniesz ten filar, doświadczysz spokoju wynikającego z przekonania, że sam wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. Bądź ekspertem w swoich sprawach!
Odpowiedzialność za własne życie
„Taki mój los, co ja mogę zmienić?” – to wypowiedź świadcząca o bezradności, zadawaniu się na los i przypadek. Weź stery we własne ręce – tylko od Ciebie zależy, jak będziesz się czuł! Czy są takie sytuacje, które Cię irytują, masz na nie wpływ, ale nie podejmujesz działania? Jakie kroki mógłbyś podjąć, aby zaspokoić swoje potrzeby? Podejmij świadomą decyzję, aby działać w sferze „mam wpływ”, a nie „to nie zależy ode mnie”!
Redakcja Rankingu MLM na podstawie
http://www.instytutprzemiany.pl/3-praktyczne-rady/
http://coaching.focus.pl/praca/8-filarow-wewnetrznej-pewnosci-siebie-370
http://pewnosc-siebie.psychorada.pl/
„Pozytywne nastawienie. Jak uzyskać, utrzymać lub odzyskać moje mojo” Marshall Goldsmith, Helion 2012