Ograniczające przekonania. Jak aktywować swój potencjał?
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego jedni ludzie zarabiają dobre pieniądze, realizują swoje cele, działają efektywnie a drudzy pomimo tego, że nie są mniej inteligentni od tych pierwszych i nie brakuje im umiejętności nie potrafią aktywować swojego potencjału? Wiele osób odpowiedziałoby, że to kwestia dobrego zarządzania sobą w czasie, konsekwentnego działania, samodyscypliny. Jednak zanim dojdziemy do umiejętności czy nawyków związanych efektywnym gospodarowaniem własnego czasu, warto pochylić się nad fundamentami. Fundamentami, którymi są przekonania.
W artykule dowiesz się czym są przekonania, jak ograniczające przekonania sabotują Twój sukces a także poznasz jedną ze sprawdzonych metod jak zidentyfikować u siebie przekonania, które Cię ograniczają, przez które nie możesz aktywować swojego potencjału.
„Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest perspektywą, nie prawdą”. – Marek Aureliusz
Czym są przekonania?
Przekonania są naszymi wyobrażeniami i opiniami na temat nas samych, innych ludzi, pracy, kariery, i tak naprawdę wszystkiego co nas otacza. Dzielimy je na wspierające i ograniczające i tak jak te wspierające pomagają nam osiągać nasze cele, budują w nas pewność siebie; tak te ograniczające hamują działania, nie pozwalają nam wykorzystywać w pełni naszego potencjału, sabotują nasz sukces.
Bardzo często „nasze” przekonania tak naprawdę wcale nie są nasze. Są to słowa, które usłyszeliśmy w dzieciństwie, w tv, czasem nawet i obcych ludzi na temat nas samych, życia, czy jakiejkolwiek innej kwestii.
Twoim zadaniem jest zidentyfikować w sobie ograniczające przekonania, których bardzo możliwe, że w tym momencie nie jesteś świadomy; a następnie pozbyć się ich, zamieniając je na te wspierające.
Zdarzyła Ci się sytuacja, w której myślałeś/aś aby coś zrobić a w środku słyszałeś/aś głos „To nie wyjdzie”, „to się nie opłaca”, „nie dam sobie rady”, „nie jestem jeszcze na to gotowy/a”. Ten głos to właśnie Twoje przekonania, które mają bezpośredni wpływ na działania jakich się podejmiesz oraz na ich efektywność.
Dlaczego każdy z nas powinien pozbyć się ograniczających się przekonań?
Słyszałeś/aś kiedyś taki termin jak „samospełniająca się przepowiednia”? Jeżeli w coś bardzo wierzysz, to tak się dzieje. Jeżeli uważasz, że czegoś nie jesteś w stanie zrobić, to Twoje myśli będą hamować Twoje działania i nawet jeżeli posiadasz wszelkie umiejętności by to zrobić to najprawdopodobniej tak jak zakładasz – nie uda Ci się.
Potrzebujesz zarabiać więcej ale Twoje przekonanie mówi: „Nigdy nie zarabiałeś 20 000 zł, więc najprawdopodobniej nie dasz rady” i faktycznie nie dasz rady tego zrobić. Dlaczego? Dlatego, że przekonania wpływają na nasze myśli a myśli na nasze decyzje, zachowania i działania.
Ograniczające przekonania powodują często strach przed nieznanym, lęk przed zmianą, przed podjęciem decyzji. Nie tylko nie pozwalają w pełni wykorzystać naszego potencjału ale również hamują działania a nawet sprawiają, że w ogóle danych działań nie podejmujemy. Często o osób, którym zarzuca się lenistwo, występuje nie lenistwo ale prokrastynacja wynikające ze strachu, że coś się nie uda.
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”. – Mark Twain.
4 KROKI DO ZIDENTYFIKOWANIA WŁASNYCH OGRANICZAJĄCYCH PRZEKONAŃ.
Przypomnij sobie cel, którego nie udało Ci się osiągnąć, działania, które chciałeś/aś podjąć a nie podjąłeś/aś.
Zastanów się czy nie słyszałeś w środku słów takich jak: „ Nie jestem wystarczająco dobry/a” , „To jest ryzykowne”, „Trzeba mieć szczęście, żeby coś się udało”.
Pomyśl o myślach, które zauważasz, że często u Ciebie występują. Wypisz je wszystkie. Zastanów się jakie myśli spowodowały, że nie zacząłeś działać lub przerwałeś działanie, że nie zrealizowałeś swojego celu, nie wprowadziłeś/aś w życiu zmiany którą chciałeś/aś wprowadzić.
Poniżej 4 kroki, dzięki którym zidentyfikujesz własne ograniczające przekonania.
WYPISZ SWOJE PRZEKONANIA NA KARTCE.
Pomyślałeś już o słowach jakie słyszałeś nie raz w swojej głowie, o tym co stanęło na przeszkodzie w realizacji danego celu, podjęciu działania, zmianie ? Te słowa to Twoje przekonania, które często nie mają nic wspólnego z faktami.Wypisz je wszystkie na kartce, jedno pod drugim.
Zastanów się jeszcze jakie masz przekonania odnośnie swojej osoby, podejścia do życia, pracy, marzeń, związku. Przykładowe przekonania to: Nie jestem wystarczająco dobry/a, pewny/a siebie. Jestem leniwy/a. Zmiany są ryzykowne. Jestem za stary/a by to robić. Nie wiem co chce w życiu robić. Muszę mieć partnera/kę by być szczęśliwa.Praca jest do tego aby opłacić rachunki, nie po to aby się spełniać, realizować. Na marzeniach/ pasji nie da się zarobić. Aby spełniać marzenia potrzebne są pieniądze. Nigdy nie zarabiałem/am 20 000 zł więc chociaż chciałbym/ałabym to raczej nie zarobię. Jemu się udało. Trzeba mieć szczęście aby odnieść sukces.Wszystkie przekonania zapisuj na kartce.
2. OCEŃ JAK BARDZO WIERZYSZ W DANE PRZEKONANIE.
Pomyśl teraz jak bardzo wierzysz w dane przekonanie. Czy jest to coś co usłyszałeś od rodziny, znajomych a może obcych ludzi i po prostu skoro ktoś lub wiekszość tak mówi to się z tym zgadzasz. Czy może sam doświadczyłeś/aś w życiu sytuacji, które sprawiły, że zacząłeś/aś mocno wierzyć w dane przekonanie.
Zastosuj skalę od 1 do 5 gdzie 1 oznacza- nie wiem czy się z tym zgadzam, 5 – całkowicie się z tym zgadzam.Napisz przy każdym przekonaniu cyfrę i słownie to co ona dla Ciebie oznacza np. 1 nie jestem pewna.
3. OCEŃ JAK DANE PRZEKONANIE CIĘ WSPIERA
Teraz znów użyj tej samej skali aby napisać jak dane przekonanie Cię wspiera w tym cochcesz robić w życiu, jak wygląda Twoja praca, relacje, realizowanie marzeń, poczucie spełnienia. Jakie masz podejście do zmian, do kwestii zawodowych, rodziny czy czegokolwiek innego co jest dla Ciebie ważne. Np. Nie spełniasz się w tym co robisz, czasem chciałbyś/abyś zmian ale uważasz swoją obecną pracę za coś stabilnego więc się jej trzymasz. Masz przekonanie – zmiany to ryzyko więc dajesz 1 – moje przekonanie zupełnie mnie nie wspiera.
Teraz Wybierz z listy 3 najbardziej ograniczające Cię przekonania, takie które kompletnie nie wspierają Cię zarówno w realizacji celów, poczuciu spełnienia jak i w każdej innej ważnej dla Ciebie kwestii. Zapisz sobie te przekonania. Przy każdym z nich napisz dlaczego Cię nie wspiera i co mogłoby się zmienić jakbyś pozbył/a się tego przekonania. Np. Myślę, że zmiany to ryzyko. Dlatego od 5 lat jestem w tej samej pracy, w której czuję monotonię i nie mam możliwości rozwoju. Gdybym nie miał/a takiego przekonania możliwe, że zdecydowałabym się spróbować zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą.
JAK POZBYĆ SIĘ OGRANICZAJĄCYCH PRZEKONAŃ?
Masz już wybrane 3 najbardziej ograniczające przekonania? To bedą przekonania nad którymi możesz pracować w ciągu najbliższego miesiąca.
Przy każdym z nich napisz jak bardzo Twoje życie może się zmienić, kiedy się ich pozbędziesz. To będzie dla Ciebie duża motywacja do zmiany.
W kolejnym artykule przedstawię Ci metodę, dzięki której pozbędziesz się tych ograniczających przekonań.
DOŁĄCZ DO NAS.
Być może nie tylko chcesz nasz słuchać i oglądać ale również do nas dołączyć?
Jeżeli masz coś ciekawego do powiedzenia, chciałbyś aby przeprowadzić z Tobą wywiad, napisać na Twój temat artykuł, napisz do nas.
Chętnie nie tylko poznamy Cię lepiej ale również damy możliwość poznania Ciebie tysiącom użytkowników.
Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia w kolejnym artykule, w którym poznacie metodę, dzięki której pozbędzie się ograniczających przekonań.