W ciągu siedmiu lat stopa bezrobocia spadła. O 0,1 procent
Podczas gdy w roku 2007 bezrobocie na poziomie 9,6 procenta plasowało nasz kraj w europejskim ogonie, w roku 2014 taki poziom bezrobocia należy do najniższych na starym Kontynencie. Dlaczego? Ponieważ w ciągu tych siedmiu lat zmieniła się sytuacja w innych krajach Europy, a średni odsetek bezrobotnych wzrósł z 7,2 procenta do 10,2 procenta. Ten fakt wykorzystuje Ministerstwo Pracy, chwaląc się na stronie internetowej, że bezrobocie w Polsce spadło poniżej średniej. I rzeczywiście tak jest, jednak tylko dzięki temu, że średnia ta wzrosła. Spadek o 0,1 procenta trudno jednak nazwać sukcesem polskiego rządu…
W Hiszpanii czy Grecji poziom bezrobocia wzrósł aż trzykrotnie. Bezrobocie w Unii Europejskiej to jeden z najważniejszych problemów – bez pracy pozostaje ponad 25 milionów ludzi, z czego 5 milionów to osoby młode. Jak zauważa Łukasz Piechowiak, główny ekonomista portalu bankier.pl, „Niestety, przez ostatnie 7 lat UE zrobiła bardzo wiele by chronić rynki finansowe, ale w praktyce nie poczyniono prawie nic, by rzeczywiście uelastycznić rynek pracy, np. nie zmniejszono największych barier utrudniających legalne zatrudnienie, czyli nie zmniejszono podatków zawartych w wynagrodzeniu, a także nie zliberalizowano przepisów chroniących miejsce pracy. Niestety, im trudniej jest kogoś zwolnić, tym trudniej innym jest znaleźć pracę.”
Zmiany w urzędach skarbowych
Możliwość płatności kartą, ogólna interpretacja podatkowa zamiast powielania interpretacji indywidualnych, prawo do zapłaty podatku w imieniu podatnika w kręgu rodziny bez limitu, a w przypadku osób niespokrewnionych w kwocie do tysiąca złotych – między innymi takie zmiany przewiduje nowa Ordynacja podatkowa.
Dzięki informatyzacji poprawić ma się również przeprowadzanie kontroli skarbowych. Minister finansów planuje uzupełnienie programów finansowo-księgowych o dodatkową opcję sporządzania raportów kontrolnych w jednolitym formacie. Takie raporty mogłyby być przekazywane drogą elektroniczną i dzięki temu kontrola trwałaby krócej, byłaby tańsza i mniej inwazyjna.
„Projekt zmiany Ordynacji zorientowany jest przede wszystkim na uproszczenie i zracjonalizowanie procedur podatkowych i ułatwienie życia podatnikom, a nie wyłącznie na uszczelnienie systemu podatkowego, co nam się niesłusznie zarzuca. Wprowadzamy kilkadziesiąt ważnych dla podatników zmian i usprawnień” – powiedział PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń, odpowiedzialny za przygotowanie projektu.
Google premiuje bezpieczne strony
Ważną dla wszystkich właścicieli sklepów internetowych decyzję podjął w sierpniu internetowy gigant Google. Wyszukiwarka doceni strony, które stawiają na bezpieczeństwo, zmieniając algorytm wyszukiwania w taki sposób, by na liście wyników wyżej znalazły się strony www, które działają na podstawie protokołu „https”, a więc używają wersji http szyfrowanej za pomocą protokołu SSL. Dzięki temu zapobiegają przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Z pewnością słabe strony zaopatrzone w certyfikat SSL nadal będą przegrywały w konkurencji z dobrze zoptymalizowanymi stronami z ciekawą zawartością i wieloma odnośnikami z innych witryn internetowych. Jednak w przypadku, gdy dwie strony będą do siebie bardzo podobne, wyżej na liście wyszukiwania znajdzie się ta, która działa na podstawie protokołu „https”.
2,5 miliona Polaków wybrało OFE
Do końca lipca Polacy mogli decydować, czy chcą, by część ich składki emerytalnej w dalszym ciągu była przekazywana do otwartych funduszy emerytalnych czy też wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokładnie 2 564 072 osoby wybrały OFE, jak poinformował rzecznik ZUS Jacek Dziekan. Ta liczba to wszystkie wprowadzone do systemu informacje, które trafiły do ZUS do 31 lipca lub pocztą z data stempla pocztowego najpóźniej z 31 lipca.
Spośród zarejestrowanych deklaracji 51 tys. 798 (2,02 proc.) musi być jeszcze zweryfikowanych. Wyjaśnienia wymagają bowiem deklaracje zawierające błędy – jak informował ZUS na początku sierpnia, najczęstsze z nich to brak podpisu czy wpisanie niewłaściwych danych identyfikacyjnych.
Z danych wynika, że 1 789 472 osoby (69,79 procent) wysłały oświadczenia pocztą, 714 055 osób (27,85 procent) zrobiło to osobiście w oddziale ZUS, a 59 003 osoby za pośrednictwem platformy usług elektronicznych.
Źródła:
biznes.newsweek.pl
Bankier.pl
Pb.pl