Wykładowca akademicki, naukowiec, doradca żywieniowy, specjalista psychodietetyki, tłumacz, autor projektu OPB. Często występuje na konferencjach naukowych, prowadzi szkolenia specjalistyczne dla profesjonalistów (przyszłych i aktualnych dietetyków, lekarzy i psychologów), a także warsztaty i wykłady popularnonaukowe dotyczące prawidłowego odżywiania, odchudzania i prozdrowotnego stylu życia. Uwielbia marchewki! Wędruje po lasach, wspina się w górach, biega, pływa kajakiem, nurkuje, jeździ na wycieczki rowerowe, kocha narty zjazdowe i biegowe, kiedyś tańczyła flamenco oraz tango, występowała nawet kilkakrotnie w teatrze. W międzyczasie praktykuje sztukę oddechu i relaksacji. Mówi o sobie:
„Specjalizuję się w ogólnosystemowym podejściu do pacjenta. Zdrowie jest pojęciem szerokim i często wykracza poza samo prawidłowe odżywianie. Zdrowy styl życia naprawdę jest łatwy do prowadzenia, a przy tym bardzo satysfakcjonujący, bo daje lekkość, dobrą koncentrację, energię i dobre samopoczucie na co dzień!”
W pierwszej części wywiadu dr n med. Magdalena Golachowska opowiedziała m.in. dlaczego postanowiła zająć się projektem „Odnowa PsychoBiologiczna” i dla kogo został on stworzony. Zapraszamy do drugiej części niezwykłego wywiadu.
Czy uważa Pani, że ten holistyczny program „Odnowa PsychoBiologiczna” przynosząc korzyść np. kobiecie dbającej o siebie, przyniesie ją również jej rodzinie, a być może wpłynie na bardziej zdrową przyszłość nie tylko jednostki, ale i społeczeństwa?
Mam taką nadzieję i taki jest też pośredni cel tego programu. Najlepszym sposobem, by przyciągnąć innych, jest bycie wzorem do naśladowania. Pokazanie, że można być zdrowym, można dbać o siebie, zmieniać nawyki mając swoją pracę, rodzinę, obowiązki… Uczestnicy nie namawiają nikogo na siłę, nie zmuszają swojej rodziny do zmian. Natomiast domownicy, obserwując wykonywanie tych zadań, sami zaczynają się interesować i próbować tego u siebie. O to właśnie chodzi!
Chciałabym, aby takie zdrowe nawyki szerzyły się jak kula śniegowa wśród wszystkich osób z otoczenia, nie tylko rodziny, najbliższych, ale może także wśród znajomych z pracy? Już kilka razy udało się zrobić taką rewolucję, rozpoczynając od jednej osoby. Im więcej zdrowych ludzi wokół nas, osób, które dobrze się czują, są uśmiechnięte i pełne energii, tym przyjemniej dla każdego, prawda?
W OPB poza merytoryką w postaci 32 lekcji oraz towarzyszącymi tym lekcjom zadaniami spotyka Pani uczestników prawie na żywo. Są elementy, gdzie odpowiada Pani na pytania podczas 4 dodatkowych webinarów. Jak ważny jest kontakt z uczestnikami?
Filmy i zadania dotyczą podstawowej, ale dość ogólnej wiedzy. Choć podaję wskazówki jak dopasować niektóre zalecenia indywidualnie (np. jak obliczyć właściwą dla siebie ilość wody lub dzienną kaloryczność), to niektóre osoby mają inne dodatkowe pytania, cierpią na jakieś dolegliwości, które wymagają wejścia w większe szczegóły. Kontakt na żywo z uczestnikami utrzymujemy dzięki grupie wsparcia na Facebooku oraz właśnie na webinarach. Myślę, że taki kontakt też jest cenny, ponieważ każdy może zadać swoje pytanie bezpośrednio i uzyskać ważną dla siebie odpowiedź. To istotne także i dla mnie, ponieważ widzę, czym najbardziej interesują się uczestnicy, jakie mają wątpliwości, pytania, czy są jakieś rzeczy wymagające dal樂威壯
szego wyjaśnienia. To pomaga w ciągłym ulepszaniu Programu OPB.
Poza Panią, w programie jest Rafał Augustyn, polski olimpijczyk i wielokrotny medalista oraz Monika Wicińska, trener i wice mistrzyni Polski w tańcu. Jakie jest ich zadanie? Na zamkniętej grupie jest także Joanna Bonowska, dietetyk i instruktor odnowy biologicznej. Co proponujecie tam dodatkowo?
Współpraca z fachowcami jest bardzo cenna, a wręcz niezbędna. Oferujemy uczestnikom dodatkowe wsparcie w każdej ważnej dziedzinie, prowadzone i nadzorowane przez ekspertów. Uczestnicy są więc w naprawdę dobrych rękach. Codzienny ruch jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia, a sporo osób ma z tym kłopot, bo często uważają, że ruch ma sens tylko wtedy, gdy jest to intensywny trening, na co trudno im znaleźć siły i czas wśród wielu obowiązków. My pokazujemy jak łatwe i sensowne jest wdrożenie nawet kilkuminutowych ćwiczeń w codzienną rutynę.
Nasi sportowcy: Pani Monika Wicińska i Pan Rafał Augustyn pokazują jak wykonywać ćwiczenia poprawnie, proponują zestawy konkretnych ruchów oraz prostych i bardzo energetycznych układów tanecznych dla osób o różnym stopniu wytrenowania. Dzięki temu wysiłek jest bezpieczny, skuteczny oraz wesoły!
Pani Joanna Bonowska, dietetyk, pomaga grupie wsparcia na Facebooku pod kątem kulinarnym. W programie mówimy dużo o zdrowym jedzeniu, odżywczych produktach, bilansowaniu posiłków, o nowych sposobach na przyrządzanie różnych potraw. Dla uczestników, którzy nie mieli z tym wcześniej do czynienia takie pokazanie krok po kroku jak przygotować np. potrawę zawierającą białko roślinne, może być wielkim ułatwieniem. Pani Joanna ma wiele niezwykłych pomysłów, podaje łatwe i smaczne przepisy na posiłki dla dorosłych i dzieci, na potrawy okolicznościowe: zdrowe desery, przekąski na święta oraz inne uroczystości. Potrafi zainspirować nawet te osoby, które do tej pory nie czuły się w kuchni zbyt pewnie!
Jak ważna jest opieka Ambasadorów programu OPB? Te osoby są bardzo zaangażowane, odczuwają spokój, bo wiedzą, że mają Pani wiedzę i wsparcie. Czy dokonuje Pani szkoleń również dla nich?
Tak, spotykamy się na zebraniach internetowych. Ambasador jest bezpośrednim opiekunem każdego uczestnika, musi mieć dużo wyrozumiałości, empatii, ale także posiadać umiejętność pomocy w przeróżnych trudnościach, które mogą się pojawić oraz mieć szerszą wiedzę, by móc odpowiedzieć na podstawowe pytania.
Ważne jest, aby Ambasadorzy dobrze rozumieli ideę całego Programu OPB. Sami przechodzą przez cały cykl, by mieć własne osobiste doświadczenie. Na naszych spotkaniach wymieniamy się wrażeniami, rozmawiamy o różnych sytuacjach pojawiających się w czasie programu, pytaniach, wątpliwościach i wspólnie szukamy sposobów na ich rozwiązanie.
Program OPB przekracza powoli granice Polski i wkrótce zostanie udostępniony w języku angielskim. Czy odczuwa Pani dumę? Co byłoby spełnieniem Pani marzeń?
Tak, już wkrótce Program OPB zostanie przygotowany w wersji anglojęzycznej, będzie więc mógł dotrzeć do wielu krajów i do wielu uczestników znających ten język. Oczywiście jestem z tego bardzo dumna, ale przede wszystkim bardzo gorąco dziękuję i składam głębokie ukłony dla osób, które pomagają w realizacji tego zamierzenia. Pani Isa Dittongo, Agnieszka Kaczmarska, Joanna Bonowska, Rafał Augustyn, Monika Wicińska oraz liczna grupa Ambasadorów.
Co jest moim marzeniem? To aby jak najwięcej osób mogło odczuć, jak proste jest prowadzenie zdrowego stylu życia, jak smaczne są zdrowe i odżywcze posiłki, jak przyjemny i wesoły może być wysiłek fizyczny, jak łatwe może być odchudzanie i utrzymywanie właściwej masy ciała. Zdrowie i dobre samopoczucie jest wartością nie tylko dla każdej zainteresowanej osoby, ale także dla wszystkich nas, dla całego otoczenia. Przecież tak przyjemnie jest przebywać wśród ludzi, nawet zupełnie obcych, którzy są pełni energii, zadowolenia, spokoju, czują się dobrze i są zdrowi!
Pozdrawiam
Magdalena Golachowska