dr n med. Magdalena Golachowska
Wykładowca akademicki, naukowiec, doradca żywieniowy, specjalista psychodietetyki, tłumacz, autor projektu OPB. Często występuje na konferencjach naukowych, prowadzi szkolenia specjalistyczne dla profesjonalistów (przyszłych i aktualnych dietetyków, lekarzy i psychologów), a także warsztaty i wykłady popularnonaukowe dotyczące prawidłowego odżywiania, odchudzania i prozdrowotnego stylu życia. Uwielbia marchewki! Wędruje po lasach, wspina się w górach, biega, pływa kajakiem, nurkuje, jeździ na wycieczki rowerowe, kocha narty zjazdowe i biegowe, kiedyś tańczyła flamenco oraz tango, występowała nawet kilkakrotnie w teatrze. W międzyczasie praktykuje sztukę oddechu i relaksacji. Mówi o sobie:
„Specjalizuję się w ogólnosystemowym podejściu do pacjenta. Zdrowie jest pojęciem szerokim i często wykracza poza samo prawidłowe odżywianie. Zdrowy styl życia naprawdę jest łatwy do prowadzenia, a przy tym bardzo satysfakcjonujący, bo daje lekkość, dobrą koncentrację, energię i dobre samopoczucie na co dzień!”
Pani Magdo projekt „Odnowa PsychoBiologiczna” jest Pani pomysłem. Kiedy został on stworzony i dlaczego? Co jest w nim innowacyjne?
Pomysł stworzenia kompleksowego programu OPB chodził mi po głowie już od dawna, ale przybrał swoją formę w sierpniu 2020. W tym programie nie dajemy po prostu zaleceń, które należy bezrefleksyjnie wykonywać. Głównym celem jest zaoferowanie uczestnikom prostej i łatwej drogi ku zdrowiu, która uwzględni wprowadzenie na stałe różnych nawyków, przekazanie wiedzy żywieniowej w prosty i zrozumiały sposób oraz rozprawienie się z popularnymi mitami, często bardzo szkodliwymi. W efekcie uczestnik będzie zupełnie samodzielny, będzie umieć sam podejmować decyzje żywieniowe w różnych sytuacjach, jakie jego życie przyniesie. Zwiększy się jego samoświadomość, słuchanie oraz interpretacja sygnałów płynących z ciała, poszerzy umiejętność właściwego zaspokajania różnych potrzeb. To program, który daje wiedzę, wsparcie w czasie wdrażania nowych umiejętności oraz pomoc we wszelkich trudnościach, które mogą się pojawić na tej drodze.
Jest Pani naukowcem, więc poszukiwanie nowych rozwiązań jest pewnie Pani pasją. W OPB korzystacie z żywności funkcjonalnej. Czy nie burzy to częstego przekazu dietetyków i lekarzy, że jeśli odżywiamy się dobrze, to suplementy nie są nam potrzebne?
Tak, nauka co chwilę przynosi nowe, ciekawe informacje, weryfikuje stare nieskuteczne metody. Nauka to nie tylko lepsze rozumienie potrzeb organizmu, ale także inżynieria i technologia pomocna w tworzeniu nowych rozwiązań. Temu służy właśnie dziedzina technologii żywności i projektowania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Tryb życia w XXI wieku wymusza oszczędzanie czasu, gdzie jest to tylko możliwe. Ile osób żyjących w mieście ma możliwość uprawiania własnych warzyw i owoców, hodowania „szczęśliwych” kur? A przecież wiemy, że świeża żywność jest potrzebna, szukamy produktów organicznych, ekologicznych, certyfikowanych. Ideą żywności funkcjonalnej jest właśnie dostarczenie niezbędnych składników odżywczych w sytuacjach, gdy zwykła dieta nie wystarcza, gdy brakuje czasu i możliwości. To bardzo sprytne i inteligentne rozwiązanie w dzisiejszych, a pewnie i nadchodzących, czasach.
Jako naukowiec przeglądam najnowsze badania dotyczące jakości żywności, tworzenia nowych preparatów, a jako doradca żywieniowy i praktyk jestem otwarta na wykorzystanie takich produktów uzupełniających dietę. Osobiście także z nich korzystam, już od wielu lat. Zaczęło się od eksperymentowania i testowania na sobie, korzystania w warunkach braku dostępu do normalnych posiłków, ale ich korzystny efekt jest na tyle zauważalny, że są stałym elementem mojej codziennej diety. Zwłaszcza że mój tryb życia jest dość intensywny i podróżuję coraz więcej. Stosowanie żywności funkcjonalnej w Programie OPB jest ważnym elementem, który może przyczynić się do pełniejszego odżywienia, szybszego uzupełnienia wszelkich niedoborów, wzmocnienia organizmu, unormowania flory jelitowej, co ma wpływ między innymi na odczucie sytości i łaknienie (sytość pojawia się wcześniej, trwa dłużej, maleje łaknienie na słodycze, a rośnie apetyt na warzywa). Wtedy cały proces, czyli wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych i stylu życia oraz utrzymanie zmian będzie po prostu łatwiejsze. Taka żywność jest także szczególnie pomocna gdy jesteśmy poza domem, na przykład w podróży, w miejscu pracy gdzie nie ma możliwości przygotowania czy kupienia pełnowartościowego posiłku, wtedy gdy nie ma czasu na zjedzenie zwykłego posiłku.
W Programie OPB korzystamy z produktów firmy Juice Plus Company, z serii Complete. Są to odżywki w postaci koktajli, batonów oraz zup warzywnych, zbilansowane pod kątem makro i mikroskładników, zawierające pełnowartościowe białko roślinne, błonnik, witaminy i minerały w przyswajalnej formie i odpowiedniej ilości. Proponujemy także preparaty służące do uzupełnienia diety w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, -6) oraz kwasy tłuszczowe omega-5, -7, -9, a także ekstrakty warzyw, owoców i jagód zwiększające podaż witamin, enzymów roślinnych i fitoskładników. Do ich produkcji używa się wyłącznie surowców roślinnych, są więc dobrym uzupełnieniem diety dla wegetarian i wegan, dla osób na diecie wykluczającej jajka i mleko. Są także pozbawione glutenu i odpowiednie dla alergików. Produkty te są przebadane naukowo i klinicznie (ponad 40 publikacji naukowych, dostępnych w bazie PubMed), mają niezbędne certyfikaty jakości (m.in. Instytut Fresenius).
Czy suplementy diety są potrzebne? Oczywiście to zależy jakie suplementy, dla kogo i po co. W dietetyce głównym zadaniem specjalisty jest nauczenie pacjenta takiego komponowania posiłków z naturalnych produktów, które zaspokoją jego wszelkie potrzeby odżywcze. Ale w praktyce, w codziennym życiu pełnym innych obowiązków często jest to trudne, kłopotliwe czy wręcz niemożliwe. W diecie Polaków brakuje kwasów omega-3, jodu, wapnia, witaminy D3, błonnika. Należy jednak pamiętać, że niektórych suplementów diety nie należy zażywać bez konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, powinno się wcześniej wykonać badania diagnostyczne, ponieważ nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór. Nawet jednorazowa konsultacja z dietetykiem pozwoli ustalić rodzaj brakującej substancji, określić dawkę i czas suplementacji.
Wiemy, że kocha Pani sport i ma wypełniony grafik: nurkowanie, kajaki, rowery, góry… Z drugiej strony wykłady na uczelni, prace naukowe, tłumaczenia fachowych książek, studenci. Czy można tyle zadań pogodzić z OPB?
Ale proszę pamiętać, że ja nie robię tego wszystkiego jednocześnie. Każdy z nas ma do dyspozycji 24h na dobę i 365 dni w roku. Oczywiście, że da się tak ułożyć swój grafik, by wypełniać obowiązki zawodowe, mieć czas dla bliskich, czas na odpoczynek, rekreację, rozwijać swoje pasje i poszerzać wiedzę. Właśnie dlatego zadania domowe w Programie OPB są tak mało czasochłonne, proste do wykonania w każdych warunkach – w domu, na wakacjach, w zimie czy w lecie. Nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu ani specyficznych okoliczności. Można je włączyć w rutynę codziennego dnia praktycznie zawsze.
Co ciekawe i co wyróżnia nasz program od innych to fakt, że zadań domowych wcale nie trzeba wykonywać zawsze na 100%. Przecież każdemu zdarza się czasem gorszy dzień, choroba, nawał obowiązków czy nawet zwykły brak ochoty. To normalne. Dlatego właśnie nie stosujemy podejścia zero-jedynkowego – „zrobione/niezrobione”, ale wprowadziliśmy pewną skalę punktową, nagradzającą nawet najmniejszy gest wykonany w kierunku wykonania jakiegoś zalecenia. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać motywację i wrócić do pełnego zaangażowania po chwili przerwy.
Stosuje się Pani do swoich zaleceń?
Oczywiście, że sama stosuję się do tych zaleceń. Przetestowałam je osobiście już wiele lat temu. To działa. I jest to możliwe do wykonania, nawet gdy ktoś ma bardzo napięty grafik i zagospodarowaną każdą chwilę. Dlatego właśnie dzielę się tym z uczestnikami programu.
Dla kogo jest ten program?
Choć zabrzmi to mało specyficznie – program jest stworzony z myślą o wszystkich. Mówimy w nim o absolutnych podstawach zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia dla człowieka, każdego przedstawiciela gatunku Homo Sapiens Sapiens. Wiedza jest przekazywana na ogólnym poziomie i w sposób zrozumiały dla wszystkich, zadania są możliwe do wykonania dla każdego, w każdych warunkach. W programie może uczestniczyć młodzież, dorośli, seniorzy, kobiety i mężczyźni. Skorzystają osoby zdrowe, które chcą lepiej zrozumieć funkcjonowanie swojego ciała i wdrożyć właściwą profilaktykę, by utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.
Osoby z nadwagą dowiedzą się o wielu mitach i szkodliwych informacjach, które są obecne w internecie i często prowadzą do porażek w odchudzaniu i efektu jo-jo. Uczestnictwo w programie pomoże im wdrożyć i utrzymać dobre nawyki, absolutnie konieczne, by schudnąć w sposób bezpieczny i utrzymać te efekty na zawsze. Wiele informacji znajdą dla siebie sportowcy, osoby z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, w których zmiana stylu życia i odżywiania się może złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Ponadto, mówimy nie tylko o jedzeniu, ale także o higienie snu, o pozytywnych emocjach, o sposobach na rozładowanie napięcia i opanowanie stresu. Myślę, że naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie cenne informacje i pomocne wskazówki.
Po 4 miesiącach OPB planuje Pani dalszą edukację dla uczestników?
Uczestnicy po ukończeniu programu dalej mają ciągły dostęp do grupy wsparcia na Facebooku, mają kontakt ze swoim Ambasadorem. Uczestnik może także sam zostać Ambasadorem i przekazywać te informacje dalej oraz pomagać kolejnym ludziom. Wiadomo, że pomaganie innym w podążaniu taką drogą jest najlepszym sposobem na utrwalenie wiedzy, utrzymanie dobrych nawyków – by stać się wiarygodnym wzorem do naśladowania.
Zastanawiamy się nad rozszerzeniem Programu OPB na przykład poprzez opracowanie bardziej szczegółowych materiałów przeznaczonych dla różnych grup np. żywienia małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osób o większej aktywności fizycznej, osób borykających się z pewnymi schorzeniami.
Ciąg dalszy nastąpi…