Bycie osobą skuteczną wymaga od nas rozumienia zachowań innych osób. Umiejętność dotarcia do każdego poprzez stosowanie argumentacji, która będzie zrozumiała dla odbiorcy, pozwoli stać się osobą bardziej przekonywującą i lepiej odbieraną przez innych. A poznanie metaprogramów, czyli strategii, jakimi posługują się ludzie w myśleniu, w odbiorze świata i przy podejmowaniu decyzji, ułatwi nam to zadanie.
Pamiętajmy, że żaden z prezentowanych metaprogramów nie jest ani dobry, ani zły. Każdy z nich ma swoje zalety i wady w zależności od sytuacji, w jakiej człowiek się znajduje.
Metaprogram kierujący hierarchią w podejmowaniu decyzji
Ja (EGOISTA) – Inni (ALTRUISTA)
Ten metaprogram warunkuje, czyje potrzeby dana osoba zaspokaja w pierwszej kolejności. „Egoista” najpierw pomyśli o zaspokajaniu własnych potrzeb, bo on jest w centrum swojej uwagi i ma pierwszeństwo. O takich ludziach mówi się, że są egocentryczni, skupieni na sobie i na własnych problemach, a myślą głównie o własnych korzyściach. Przy czym nie chodzi tu o złe intencje, a jedynie o nieświadome nawyki myślowe. Egoista również pomaga innym, lecz jego pobudki do działania wypływają z jego ego, a nie wyobrażenia sobie, jak druga osoba będzie się czuła.
„Egoiści” podejmując decyzje, zadają sobie pytanie: „A co ja z tego będę miał?” Często używają słów: „ja”, „mnie”, „mój”. Skupiają się głównie na swoich odczuciach i potrzebach. Najczęściej są jedynymi właścicielami swoich kont czy lokat.
Podczas rozmowy z „egoistą” cały czas trzeba podkreślać, jakie korzyści odniesie on, wykonując dane zadanie.
Przykład:
Wykonanie zadania pozwoli Panu spokojnie spać.
Ważną rzeczą jest, abyś odniósł wiele korzyści z tego szkolenia.
Ta polisa jest dla Pana.
„Altruista” z kolei o potrzebach i uczuciach innych myśli w pierwszej kolejności. „Altruiści” często pytają drugą osobę o jej odczucia, chcą być pomocni, budują odpowiednią dla innych atmosferę. Często starają się przewidzieć, jakie będą reakcje i odczucia otoczenia, obierając takie strategie, aby inni mogli czuć się komfortowo. Skrajni „altruiści” dbają o to, aby potrzeby innych były zaspokajane, nawet kosztem potrzeb własnych. Ważne są dla nich korzyści, jakie odniosą inne osoby. Korzyści własne schodzą w tym przypadku na dalszy plan.
Podczas rozmowy z „altruistą” należy zwracać uwagę na problemy osób z jego otoczenia i sposób ich rozwiązania.
Przykład:
Ważną sprawą jest, aby wszyscy mieli pracę w Pańskiej firmie.
Co się stanie z Pana rodziną gdy Pana zabraknie?
Chyba nie chce Pan narażać działu na przykrości?
Jaki wpływ będzie to miało na innych współpracowników?
Chciałby Pan, żeby wszyscy byli zadowoleni?
Metaprogram pochodzenia źródła bodźca do działania
Wewnętrzne (PROAKTYWNY) – Zewnętrzne (REAKTYWNY)
Niektórzy z nas posiadają wewnętrzny bodziec do działania. Są to osoby „proaktywne”. Są też tacy, którzy potrzebują zewnętrznej motywacji. O takich osobach mówimy, że są „reaktywne”.
Osoby „proaktywne” są zdecydowane i same doskonale wiedzą, czego chcą. Szybko i samodzielnie podejmują decyzje. Na silny nacisk z zewnątrz, ze strony innych, bardzo często reagują buntem i niechęcią do danego działania.
Osobom „reaktywnym” trudniej samodzielnie podejmować decyzje, częściej polegają na innych, oczekując od nich, konkretnych wskazówek odnośnie tego, co mają robić i w jaki sposób. Dlatego też odwlekają w nieskończoność samodzielne podejmowanie decyzji. W stosunku do tych osób Ty powinieneś dać bodziec do działania. Np. Proszę o wykonanie tego zadania do jutra do godz. 12.
Piotr Kotulski – praktyk NLP, posiada osiemnastoletnie doświadczenie w biznesie pracując w wielu branżach na różnych stanowiskach. Dzięki temu może dopasować zakres i język szkolenia do potrzeb uczestników oraz przeprowadzać szkolenia na wysokim poziomie merytorycznym.Kształcił się u wielu wykładowców. Jednym z tych, których bardziej sobie ceni jest Kevin Hogan. Korzysta ze szkoleń Roberta Cialdiniego i Richarda Bandlera (twórcy NLP). Posiada certyfikaty: Practitioner, Master i Trener NLP. http://www.centrumnlp.com
Opis kolejnych metaprogramów w następnych częściach cyklu!