Martyna Szymczak
Szczęśliwa żona, mama oraz makijażystka. Jest w trakcie ukończenia studiów magisterskich na kierunku Psychologia. Jej przygoda z makijażem rozpoczęła się od pracy w Stowarzyszeniu „Twoja Alternatywa”, gdzie prowadziła zajęcia z wizażu dla grupy dziewcząt. Pracowała również jako modelka w Warszawskiej agencji modelek D’vision, gdzie miała okazję cały czas podglądać prace wizażystów. Na dzień dzisiejszy wykonuje makijaże okolicznościowe oraz od czasu do czasu prowadzi szkolenia indywidualne dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z makijażem.
Wizerunek w biznesie jest rzeczą bardzo ważną, wspominaliśmy już o tym w jednym z artykułów „Jak Cię widzą – tak Ci płacą”. Aby zachować profesjonalizm, należy zadbać też o odpowiedni i schludny wygląd. W przypadku kobiet tyczy się to przede wszystkim makijażu. Zbyt mocne podkreślenie swoich atutów nadmierną ilością kosmetyków może zostać zinterpretowane jako brak profesjonalizmu i poszanowania. Jednak pozostawienie zupełnie naturalnego looku przy spotkaniach biznesowych może zostać również źle odebrane. Dbałość o siebie i poświęcenie czasu na swój wygląd często utożsamiane jest z podejściem do interesów.
Im mniej, tym lepiej!
W makijażu biznesowym liczy się zasada im mniej, tym lepiej. Jego zadaniem jest naturalne podkreślenie urody kobiety oraz skorygowanie niedoskonałości skóry. Zdrowa, promienna skóra jest podstawą eleganckiego wizerunku.
Podkład w makijażu biznesowym
Podkład powinien być idealnie dobrany do naszego rodzaju cery oraz jej kolorytu. Zbyt ciemny kolor wygląda nieestetycznie i postarza naszą twarz. Przy aplikacji pamiętajmy o przeciągnięciu podkładem również po szyi, unikniemy w ten sposób efektu maski.
Cienie pod oczami
Bardzo ważne jest zniwelowanie cieni pod oczami. Można w tym celu użyć kamuflującego, ale lekkiego korektora. Na niebiesko-różowe zasinienia użyjemy produktu o żółtym odcieniu, a na brunatne w kolorze brzoskwiniowym. Nakładamy korektor, koncentrując go w dolinie łez, rozchodząc się w kierunku nosa oraz ku skroniom tworząc tzw. trójkąt młodości. Dzięki rozjaśnieniu tej okolicy optycznie ją uwypuklamy.
Utrwalenie makijażu
Aby makijaż był trwały, mokre produkty należy utrwalić suchymi. W tym celu polecam użyć dobrej jakości pudru sypkiego, aplikowanego wilgotną gąbeczką na całą twarz. Pod oczy można zastosować specjalnie do tego przeznaczonych pudrów o właściwościach rozświetlających, które nadadzą tej okolicy świeżości.
Oczy
Przy makijażu oka posługujemy się głównie matowymi cieniami, w naturalnych odcieniach ziemi przyciemniając zewnętrzny kącik. Środek powieki możemy delikatnie rozświetlić satynowym cieniem. Linię rzęs przyciemniamy brązową bądź czarną kredką, którą rozcieramy małym pędzelkiem. Rzęsy powinny być starannie wytuszowane, a dla jeszcze lepszego efektu możemy zagęścić je kilkoma kępkami rzęs, stawiając przy tym na umiar i naturalność.
Brwi
Brwi możemy podkreślić cieniem lub kredką, a ubytki wypełniamy, dorysowując pojedyncze włoski. Na koniec przeczesujemy je żelem do brwi, który nada koloru i ujarzmi włoski.
Usta w makijażu biznesowym
Usta przy makijażu biznesowym, nie powinny rzucać się w oczy. Podkreślamy je w delikatny sposób, używając pomadki o satynowym wykończeniu, w naturalnych odcieniach nude. Możemy musnąć je błyszczykiem, aby nadać im blasku.
Na koniec całą twarz spryskujemy mgiełką utrwalającą w celu scalenia makijażu i przedłużenia jego trwałości na długie godziny.
Podsumowując…
Powyższe rady pomogą Ci w prezentowaniu swojego profesjonalizmu. Pamiętaj, że Twój wygląd liczy się w miejscu pracy – nie ważne czy to lunch biznesowy, rozmowa kwalifikacyjna albo prezentacja…
Autor: Martyna Szymczak Make-up