Firma Lyoness działa dwutorowo, angażując się za pośrednictwem swoich dwóch fundacji w pomoc dzieciom oraz ochronę środowiska. Z kolei projekt MORE, sponsorowany przez MonaVie, ma cel bardzo ściśle wytyczony – poprawę jakości życia dzieci z faweli, brazylijskich dzielnic nędzy.
Lyoness Child & Family Foundation
Fundacja ta powstała w maju 2008 roku w Szwajcarii jako niezależna politycznie organizacja charytatywna, której misją jest pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na całym świecie, głównie w obszarze edukacji. Od chwili powstania fundacja zrealizowała już ponad 30 akcji w 18 krajach od RPA, przez Stany Zjednoczone, Filipiny aż po Polskę.
W 2013 roku we współpracy z Nelsonem Mandelą fundacja realizowała projekt w Qunu (RPA), w ramach którego gruntownie przebudowano szkołę podstawową, dającą dzieciom szanse na lepszą przyszłość. W Nigerii CFF wspiera budowę renowację Holy Trinity School, gdzie między innymi buduje łazienki, laboratoria i bibliotekę. W Brazylii organizuje kurs krawiectwa i szycia dla kobiet. Fundacja działa także aktywnie w krajach Europy – we Francji realizowano projekt „XO-Laptops dla Ecole Robespierre w Paryżu”, dzięki któremu uczniowie otrzymali dostęp do nowego narzędzia e-learning.
W Polsce CFF pomogło dzieciom ze Świętochłowic, przekazując Miejskiemu Klubowi Sportowemu „Śląsk” odzież, obuwie i sprzęt sportowy, który umożliwi najmłodszym kontynuowanie przygody ze sportem. Fundacja Lyoness wsparła także dwa domy dziecka – w Woli Gałęzowskiej, gdzie 45 podopiecznych uczy się zagadnień związanych z uprawą ziemi, oraz ośrodek „Razem” w Gorlicach, którego celem jest przygotowanie młodzieży do wejścia w dorosłe, samodzielne życie. Oba ośrodki otrzymały ubrania, obuwie, pościel, sprzęt sportowy, sprzęt AGD, pomoce naukowe i artykuły papiernicze oraz dwa komputery i laptop, które sprawiły najwięcej radości.
Lyoness Greenfinity Foundation
To druga organizacja sponsorowana przez firmę Lyoness. Poprzez liczne projekty angażuje się ona w długofalową ochronę środowiska, starając się chronić klimat i promować wykorzystywanie naturalnych źródeł energii. Firma swoją postawą daje dobry przykład – wprowadziła strategię uwzględniającą ochronę klimatu i optymalizuje wewnętrzne procesy przedsiębiorstwa pod kątem ekologii. Lyoness we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Graz opracował kalkulator śladu ekologicznego, mierzący i rejestrujący wszelkie działania firmy wywierające wpływ na środowisko. Ponadto rozpoczęto już podobne projekty w Hondurasie, na Filipinach i w Austrii.
Obie fundacje finansowane są z zakupów dokonywanych przez Uczestników Programu Lyoness. Określony procent wartości każdego zakupu jest przeznaczany na działania charytatywne CFF i GFF. Dzięki temu na zakupach z Lyoness można nie tylko oszczędzać, ale również przyczynić się do poprawy sytuacji dzieci i wesprzeć działania pro-ekologiczne. Firma wychodzi bowiem z założenia, że członkowie Lyoness to nie tylko społeczność konsumentów, ale również mocna sieć, łącząca społeczności.
MonaVie – projekt MORE
Cel projektu MORE wspieranego przez MonaVie jest bardzo konkretnie określony – to pomoc rodzinom z brazylijskich dzielnic nędzy, tak zwanych faweli, które otaczają duże miasta. Od momentu powstania w 2005 roku dziesiątki tysięcy ludzi otrzymało pomoc w postaci żywności, schronienia, czy środków na edukację.
MORE, dzięki milionom dolarów przekazanych przez MonaVie i tysiącom godzin pracy, realizuje programy edukacyjne, dożywia dzieci w ramach codziennych posiłków, znajduje bezdomnym dach nad głową, organizuje szkolenia zawodowe, zapewnia opiekę dentystyczną, a przede wszystkim stara się zapewnić emocjonalne wsparcie.
30 listopada 2013 po raz pierwszy odbyła się akcja „Day of Giving” pod patronatem MonaVie i organizacji MORE Project. Darczyńcy z 17 krajów – Australii, Brazylii, Kanady, Francji, Niemiec, Hong Kongu, Izraela, Korei, Malezji, Meksyku, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rosji, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – ofiarowali łącznie 73 638 dolarów.
Fundację można wesprzeć nie tylko finansowo. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w wolontariacie i popracować w tzw. „Believers school”, gdzie wolontariusze spędzają czas z brazylijskimi dziećmi bawiąc się z nimi, tańcząc, śmiejąc się i przytulając – jednym słowem, zapewniając choć przez kilka godzin namiastkę normalnego, szczęśliwego dzieciństwa.
●