Przykucie uwagi potencjalnego klienta, to coś więcej niż zawładnięcie przez chwilę jego umysłem. To jedyna i niepowtarzalna okazja do tego, by stał się fanem Twojej marki. Hasła reklamowe mają właśnie taką moc sprawczą, dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka zasad ich skutecznego tworzenia.
Rozkochaj klientów w swojej marce!
Odbiorca po zapoznaniu się z hasłem Twojej marki musi wiedzieć z kim ma do czynienia. Wyjaśnij, co możesz mu zaoferować. Drugiej szansy na pierwsze wrażenie mieć nie będziesz, dlatego hasło reklamowe musi być w pełni kompatybilne z opracowaną strategią marketingową (analiza marki, jej charakteru, grupy docelowej oraz unikatowej wartości dodanej).
Potrzebujesz zatem określić:
- Wizerunek swojej marki
- Obietnica marki
- Wartości marki
- Korzyści, które oferujesz klientom (szukając korzyści, do której chcesz się odnieść w haśle reklamowym, pomyśl, czego może oczekiwać od Twojego produktu konsument. Postaw go na pierwszym miejscu i powiedz mu, co zyska, wybierając właśnie Twoją firmę)
- Czym wyróżnia się Twoja marka na tle konkurencji? (znajdź coś, co czyni Twój produkt innym od proponowanych przez konkurencję)
Ciekawe metody tworzenia skutecznych haseł reklamowych
Patrząc od strony odbiorcy, hasło reklamowe powinno być proste i łatwe do zapamiętania, a jednocześnie wzbudzać w świadomości odbiorcy pozytywne skojarzenia. Często razem z tym czynnikiem idą w parze gry słów czy zaskakujące zestawienia. Z pewnością spotkałeś się z takimi hasłami, jak: „Nie dla idiotów” (Media Markt), „Just do it” (Nike), „Connecting People” (Nokia), „Miękki jak aksamit” (Velvet), „Codziennie niskie ceny” (Biedronka), „Dla ciebie, dla rodziny” (Tesco). Zapadają w pamięć, prawda?
Poniżej przedstawiamy kilka z metod tworzenia skutecznych haseł reklamowych:
Aliteracja
Jest to powtórzenie jednej lub kilku głosek na początku albo w akcentowanym słowie, kilku wyrazach, tworzących wers. Dzięki temu hasło jest melodyjne i łatwo zapada w pamięć.
Przykład: „Przyszłość jest jasna. Przyszłość to Orange”.
Gry słowne
Oparte o wieloznaczność i skojarzenia. Takie hasła pobudzają wyobraźnię i pozwalają odbiorcom na nieco indywidualne odczytywanie przekazu. Dzięki temu ich potrzeby zostają zaspokojone w szerszym zakresie.
Przykład: „Pij mleko – będziesz wielki!” (w przenośni i dosłownie).
Zestawienia
Pozwalają podkreślić istotność kluczowego atrybutu w opozycji do innego, który może być standardową cechą danego produktu lub usługi – i na tym tle akcentowany element się wyróżnia. Bardzo dobrze działają też zestawienia w formie przeciwstawień.
Przykład: „To nie jest zwykły banan – to banan Chiquita”.
Skróty
Twoje hasło musi zostać zapamiętane, a zatem powinno być chwytliwe i łatwe do powtórzenia. W przypadku skrótów najlepszym przykładem jest hasło firmy Żubr.
Wizualne dopasowanie do logo
Hasło reklamowe w połączeniu z logo, sprawia, że przekaz kierowany do klientów jest wzmocniony. Dobrze, gdy hasło jest na tyle krótkie, że mieści się pod nazwą firmy lub może zostać w czytelny sposób połączone z logo, nie zaburzając jego wartości estetycznych.
Podsumowując…
Co myślicie o tworzeniu hasła marketingowego dla marki? Czy jest dla Was istotne? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o budowaniu silnej marki, jako uzupełnienie powyższego artykułu proponujemy zapoznanie się z naszą ofertą. Więcej w zakładce „ZBUDUJEMY TWOJĄ MARKĘ”.