Na początku musisz wiedzieć, że bycie niezastąpionym w pracy… to ciężki bagaż. Są tego zarówno dobre, jak i złe strony. Pamiętaj również, że nie ma osób całkowicie nie do zastąpienia. Po odejściu niektórych zarówno szefowie jak i współpracownicy czuliby pustkę, ale są też takie, których odejście nikogo nie obejdzie. Jednak osoby, które możemy nazwać niezastąpionymi, zazwyczaj lubią swoją pracę i nie muszą szukać innej. Jak znaleźć się w tym kręgu?
Generuj zyski, a nie straty
Ważne jest, abyś do swojej pracy podchodził poważnie. Wykaż się terminowością i odpowiedzialnością, a opinia o Tobie w firmie będzie dobra. Aby stać się niezastąpionym pracownikiem, musisz przynosić firmie korzyści. Zdobywaj klientów, bądź aktywny i kreatywny. Bądź skuteczny w wykonywaniu wszelkich obowiązków. Jeśli Twoi przełożeni zobaczą, że dzięki Tobie mogą generować wyższe zyski, zapewne zostaniesz przypięty do listy „wysoce zaangażowanych pracowników”. Musisz jednak pamiętać, że niezastąpieni pracownicy są często dostępni również po godzinach pracy. Jeden telefon szefa, a rzucasz wszystko i stawiasz się w biurze. Jesteś na to gotowy?
Bądź przyjazny
Szerz wśród swoich współpracowników pozytywne nastawienie. Dobry kontakt z otoczeniem w firmie przełoży się na odbiór Twojej osoby na wyższych szczeblach. Jeśli jesteś w stanie nawiązać dobre relacje w biurze, na pewno uda Ci się w kontaktach biznesowych. Również relacje partnerskie, jakie obowiązują w Twoim miejscu pracy są istotnym elementem Twojego samopoczucia, a także dążenia do samorozwoju. Pamiętaj jednak, że bycie niezastąpionym może źle wpływać na Twoje relacje ze współpracownikami. Może rozwinąć się zawiść, zazdrość i niechęć do jakichkolwiek kontaktów towarzyskich. Wspinając się na szczyt, nie zapominaj o ludziach, którzy pomogli Ci postawić pierwszy krok.
Ciągle się rozwijaj
Stwierdzenie, że człowiek uczy się całe życie, jest jak najbardziej na miejscu. Nie ważne, jak dobrym pracownikiem jesteś, zawsze znajdzie się coś, czego możesz się nauczyć, dziedzina w której możesz się rozwijać. Nie musisz kończyć trzech fakultetów i kilku kierunków studiów. Czytaj artykuły branżowe i książki, które pomogą Ci w rozwoju kompetencji zarówno twardych, jak i miękkich. Zawsze staraj się podążać w kierunku, w którym rozwija się Twoja firma. Wady? Pamiętaj, że musisz w tym wszystkim znaleźć tak zwany „międzyczas”, w którym odpoczniesz, zrelaksujesz się i spędzisz czas z najbliższymi. Toż nie samą pracą człowiek żyje!
Jeśli już coś robisz, rób to dobrze!
Wykonując swoją pracę, wkładaj w nią całego siebie. Jeśli wykonujesz jakieś zadania bez przekonania, bez serca i zaangażowania – to znak, że czas zmienić pracę. Aby Twoje wysiłki przynosiły efekty, musisz robić to, co lubisz. Pracując z fascynacją i zaangażowaniem zwiększasz swoje szanse na sukces. To nie oznacza jednak, że masz spędzać całe dnie w biurze i realizując projekt zamykać się na otoczenie! Bądź proaktywny, dobrze zarządzaj swoim czasem prywatnym i zawodowym. Nie daj się zaszufladkować jako „niezastąpiony pracoholik”! Podejmuj wyzwania, ale nie zapominaj kim jesteś i co jest dla Ciebie ważne!
Mierz wyżej, rób więcej
Staraj się kierować swoją karierą tak, aby móc brać udział w najważniejszych dla firmy projektach. Będąc za nie odpowiedzialnym i doprowadzając je do rentownego dla firmy zakończenia, zostaniesz zauważony i doceniony. W swojej karierze zawodowej dąż do doskonałości. Wzmacniaj pewność siebie i naucz się radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. Sięgnij po wszystkie możliwe środki by z dobrego pracownika stać się najlepszym, ale pamiętaj jaką cenę będziesz musiał za to zapłacić.
Przeanalizuj dokładnie, czy bycie niezastąpionym pracownikiem jest tym, czego chcesz w swoim życiu zawodowym. Jeśli kochasz, to co robisz, osiągnięcie takiego statusu przyjdzie Ci pewnie z łatwością. Lecz co jeśli nie? Czy warto poświęcać całą swoją energię tylko po to, by generować zyski dla kogoś, a nie dla siebie? Na te pytania musisz już odpowiedzieć sobie sam!
Dominika Szafrańska
- http://centrumpr.pl/artykul/jak-byc-niezastapionym-pracownikiem,69906.html
- https://interviewme.pl/blog/jak-byc-niezastapionym-w-pracy
- http://www.forbes.com/sites/lizryan/2015/09/07/how-to-be-indispensable-at-work/