Kiedy czytam o rozwoju osobistym wszyscy trenerzy polecają aby być proaktywnym – czyli planować swoje życie, wyznaczać cele i je realizować. Mało tego, należy myśleć w wielkich kategoriach i planować w perspektywie nieomal egzystencjalnej, czyli – najpierw rzeczy najważniejsze…
Świetnie, ale czy próbowałaś kiedyś opracować „życiową wizję” lub napisać „życiową misję” między gotowaniem obiadu, a robieniem prania? Ja tak… Efekt był taki, że „wielka wizja” miała plamy z buraczków, a buraczki były wielką wizją na temat obiadu – niestety niejadalną.
Moim największym problemem była nieumiejętność koncentracji na jednym zadaniu. Gdy tylko zaczynałam coś robić, natychmiast przypominałam sobie o wielu innych rzeczach – zwykle ważniejszych i pilniejszych. Nie wiedziałam kompletnie za co mam się zabrać, wpadałam w panikę, żyłam w chaosie, wiecznym napięciu i stresie.
A co z planowaniem? Niestety największym błędem planowania jest jego brak. Jesteśmy tak zajęci codziennymi sprawami, że nie myślimy o „rzeczach wielkich”, a to błąd. Ale co zrobić gdy doba jest tak krótka i brakuje nam sił by wszystko ogarnąć?
Na szczęście istnieje rozwiązanie -gotowy system do wdrożenia. Dzięki niemu nauczyłam się jak zarządzać zadaniami. Do tego dołączyłam skuteczne strategie wyznaczania celów i planowania i moje życie zaczyna być uporządkowane.
Dziś chciałam podzielić się z Tobą jedną ze skutecznych strategii wyznaczania celów. Pamiętaj aby każdy cel koniecznie zapisać i trzymać na wierzchu, tak by często do niego zaglądać.
Zasady poprawnego formułowania celów
Cele zapisuj pozytywnie. Mózg nie odbiera słowa „nie” i koncertuje się na treści za tym słowem, więc możesz osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. Np. zamiast „nie chce być gruba” napisz „ważę 65kg”.
2. Jak poznasz, że to osiągnęłaś?
Opisz konkretnie po czym poznasz, że cel jest osiągnięty. Jeśli marzysz o ukończeniu jakiegoś kursu wyobraź sobie jak trzymasz w ręku certyfikat. Poczuj emocje szczęścia i dumy z nowo zdobytej wiedzy. Zobacz ludzi dokoła, salę albo nawet imprezę na której „oblewasz” nowy dyplom. Ćwicz z wyobraźnią jak najwięcej. Wizualizuj zarówno proces dochodzenia do celu jak i sam efekt. Pamiętaj, że umysł nie rozróżnia wyobraźni od wspomnień i dlatego gdy sobie coś wyobrażasz dostarczasz umysłowi informację, że on to potrafi, a zrobienie czegoś ponownie jest o wiele prostsze niż zrobienie czegoś po raz pierwszy, prawda?
3. Co musisz zrobić by osiągnąć cel?
Często nie zabieramy się za coś, bo nie wiemy jak. A jak mówi przysłowie „słonia najlepiej zjeść po kawałku”. Rozbij swój projekt na etapy, zaplanuj kolejne kroki. Zdobądź odpowiednią wiedzę, dobrze przygotuj grunt.
4. Jak, gdzie i z kim?
Kto może pomóc Ci w osiągnięciu celu? Gdzie zrealizujesz swój cel? Opisz wszystko bardzo dokładnie.
5. Ekologia
Ekologia rozumiana jest tu jako „czystość intencji”. Zastanów się nad tym czy realizacja Twojego celu nie zaszkodzi Tobie lub innym osobom? Co możesz stracić podczas realizacji celu lub gdy osiągniesz cel?
6. Zasoby własne
Gdzie teraz jesteś? Zastanów się nad swoim obecnym położeniem w kontekście Twojego celu, dzięki temu będziesz wiedziała jak długą drogę masz do przebycia i jak najlepiej rozłożyć siły. Jakie już masz zasoby, które pomogą Ci zrealizować cel? Jakie zasoby musisz zdobyć? Jak możesz je zdobyć? Zapisz wszystko dokładnie.
7. Brak sprzeczności
Na poziomie świadomości wiesz, że chcesz osiągnąć cel, ale co z Twoją nieświadomością? Czy jesteś wolna od negatywnych przekonań, czarnych myśli i ataków „krytyka wewnętrznego”. Zastanów się nad tym dokładnie, ten skryty sabotażysta potrafi skutecznie pokrzyżować plany i uniemożliwić realizację najwspanialszych celów.
8. Specyficzny i określony (mierzalny)
Cel musi być określony konkretnie! Zamiast „chcę być bogatsza” napisz „chcę zarabiać 10.000zł/miesięcznie netto”.
9. Określony w czasie
Dokładnie określony termin osiągnięcia celu – data a nawet godzina. Wyznaczenie terminu końcowego jest jak linia mety dla biegacza. Robiono nawet na ten temat badania i kazało się, że biegacze, którzy biegną do mety, która nie jest jasno wyznaczona osiągają dużo gorsze wyniki.
10. Motywujący i zależny od Ciebie
Realizacja celu na każdym etapie powinna być zależna od Ciebie. Cel powinien być możliwy do realizacji i motywujący. W tym kontekście „wygrana 6 w totka” nie jest dobrym celem. Jeśli chodzi o motywację to pamiętaj, że jest to „motyw”, któremu towarzyszy „akcja”. Zrób listę korzyści wynikających z realizacji celu, trzymaj ją zawsze na wierzchu.
Maria Tarczyńska