W jaki sposób wybrać najlepszy sposób inwestowania? Na co zwrócić uwagę? O co zapytać doradcę? Jak inwestować, nie będąc ekspertem? Od czego zacząć?
Do skutecznego inwestowania niezbędna jest wiedza. Inwestować można na kilka sposobów, zależnie od umiejętności i predyspozycji. Ktoś, kto jeszcze nie inwestuje z myślą o przyszłości własnej rodziny, to wcześniej czy później taką decyzję podejmie. Wiele osób wybiera fundusze inwestycyjne przede wszystkim dlatego, aby spokojnie oszczędzać w długim terminie. Stosuje zazwyczaj zasadę kup i trzymaj, dywersyfikacji lub uśredniania. Inwestowanie w tego typu aktywa ma swoje dobre i złe strony. Na pewno warto poznać podstawowe zasady inwestycyjnej strategii.
Poniżej, kilka wskazówek, jak skutecznie inwestować, nie będąc ekspertem.
- Sprawdź stan swoich finansów do czasu przejścia na emeryturę.
- Sprawdź, ile dotychczas zarobiłeś, inwestując w fundusze.
- Porównaj, czy wynik z inwestycji jest zgodny z tym, co założyłeś zaczynając inwestowanie.
- Zdefiniuj na nowo swój profil ryzyka.
- Obierz własną strategię inwestowania
- Monitoruj własne inwestycje.
Próg straty
Na samym początku należy określić próg akceptowalnej straty. Ktoś, kto inwestuje w bardziej ryzykowne fundusze musi się liczyć z tym, że może przekroczyć ten próg. Najlepiej zdefiniować poziom ryzyka jako konkretną liczbę – 10%, 15% czy 20%.
Monitoring i reagowanie
Kluczem do sukcesu jest monitorowanie inwestycji i odpowiednie reagowanie. Jeśli inwestycje tracą, poniżej progu straty, przenosimy pieniądze do funduszy pieniężnych. Dzięki temu, uda nam się zabezpieczyć wypracowany zysk. Warto też przestrzegać kilku prostych zasad. Czyli nie sprzedajemy funduszy akcji w najlepszym okresie tzw. „w górce”, gdy ich wartość jest największa. Sprzedajemy je wtedy, gdy zaczynają tracić, ale strata jest nieduża. Nie kupujemy również funduszy najtańszych, ale upatrujemy inwestycji, które pozwalają dobrze zarobić, gdy zaczynają się wzrosty.
Zarządzanie ryzykiem
Po określeniu akceptowalnego poziomu straty, należy zastanowić się w jaki sposób ryzyko straty monitorować i co robić, gdy już nastąpi. W tym celu dobrze jest systematycznie sprawdzać, czy inwestycje tracą, czy nie straciły więcej niż wynosi ustalony próg alarmowy. Niezbędny będzie regularny monitoring inwestycji.