Wszyscy powinniśmy mieć wysoką samoocenę, jednak budowanie własnej wartości jest dla nas sporym problemem. Dlaczego? Podstawową przyczyną są negatywne wzorce zachowań, które nabywamy już w dzieciństwie. To nasi najwięksi wrogowie. Spokojnie – nie urodziliśmy się zakodowani w złe emocje. Są one nabywane, a to oznacza, że możemy nauczyć się ich od nowa. Jak skutecznie budować poczucie własnej wartości?
Negatywne emocje
Brak poczucia własnej wartości jest największą przeszkodą w osiąganiu sukcesu. Zastanów się, jakie masz w sobie negatywne emocje, które powstrzymują Cię w realizacji swoich marzeń. Czy jest to strach? Wątpliwości? Zawiść? Zazdrość? Nienawiść? Gniew? Czy jesteś w stanie nad nimi zapanować? Podstawą braku poczucia własnej wartości jest obwinianie. Bez tego negatywne emocje nie istnieją. Eliminacja jest kluczem do tego, byś w pełni realizował swój potencjał.
Odkrycie kart zawsze zatrzymuje grę…
…która ma zwykle rację bytu w ukryciu, kiedy ktoś próbuje Tobą manipulować. Nie pozwól wzbudzać w sobie poczucia winy i mów głośno, że to na Ciebie nie działa. Po tym, jak reagujesz na różne sytuacje w swoim życiu widać, na jakim etapie rozwoju jesteś. Jeżeli umiesz zareagować pozytywnie, ze spokojem to oznacza, że zaszedłeś już bardzo daleko i jesteś szczęśliwy. Przeciętny człowiek wybucha gniewem, wali pięściami i co najgorsze – obwinia siebie za niepowodzenia.
„Nie mogę”
To wyrażenie powinieneś wykasować ze swojego życiowego słownika. Dlaczego? Bo Ciebie ogranicza! Towarzyszy nam ono już o dziecięcych lat, ponieważ wpajali nam to rodzice. W obliczu nowej propozycji, która nie daje gwarancji sukcesu, dorosły człowiek odruchowo ją odrzuca i mówi „nie mogę”. Jest to tzw. lęk przed porażką. Wpajana bezradność to jeden z największych zabójców ludzkiego sukcesu. Ile razy próbowałeś coś zrobić, poddawałeś się po pierwszej, nieudanej próbie, po czym ktoś pokazał Ci rozwiązanie i zmieniłeś nastawienie o 180 stopni? No właśnie. Obaliłeś swoją bezradność. Uwierzyłeś, że dasz radę i dałeś radę. Skoro inni zdobywają Mount Everest lub zarabiają miliony na nieruchomościach, to Ty też możesz. Nigdy nie ograniczaj swoich możliwości.
„Muszę”
Jest to kolejne złe wyrażenie, które wynika z lęku przed krytyką. Możliwe, że znasz to z autopsji, ponieważ taka obawa jest zakorzeniona w nas od młodości. Jedno niepowodzenie doprowadza do tego, że można zacząć czuć się bezbronnym. Większość chorób cywilizacyjnych ma podłoże psychosomatyczne. Długotrwała relacja z negatywnymi emocjami powoduje różne choroby, m.in.: depresję. Czujemy się bezwartościowi i stajemy się łatwym celem do manipulacji. Na szczęście istnieje na to antidotum; powtarzanie sobie „mogę to zrobić” lub „mogę, ale nie muszę”. Skutek? Za każdym razem strach i lęk zmaleje, a pewność siebie wzrośnie.
Wybaczaj
Czy słyszałeś o czymś takim, jak „Prawo wybaczania”? Jeśli jesteś na tyle rozwiniętą emocjonalnie osobą, to potrafisz odpuścić i zapomnieć doznane krzywdy. To trudne, bolesne i bardzo osobiste, ale jeśli jednak nie potrafisz tego zrobić, oznacza to, że jesteś zniszczony psychicznie. Odrzuć wszystkie żale i pretensje – bądź po prostu pozytywną osobą. To zadziwiające, ale gwarantujemy Ci, że będziesz wtedy naprawdę szczęśliwym człowiekiem.
Podsumowując…
By skutecznie budować poczucie własnej wartości, musisz wyjść poza strefę swojego komfortu i zacząć działać. Myśl o swoim celu, mów o nim i pracuj nad nim. Szczęście i spełnienie życiowe jest jedynym, wspólnym celem wszystkich ludzi.