Przeciętna osoba boi się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci. Prawda jest jednak taka, że ten rodzaj lęku może poważnie zaszkodzić Ci zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Być może to uczucie jest Ci znane. Jesteś zdenerwowany, pocą Ci się dłonie, a żołądek wiąże się w supeł. Nie chcesz tego robić. Wolałbyś zająć się czymkolwiek innym, byle tylko nie musieć przemawiać.
Lęk przed wystąpieniami publicznymi – Czy to Ty?
W biznesie niezwykle ważna jest umiejętność radzenia sobie z tym lękiem. Bardzo prawdopodobnie będziesz bowiem wcześniej czy później zmuszony do publicznego przemówienia. Niezależnie od tego czy będzie to oficjalna prezentacja dla publiczności, czy zwykła rozmowa z szefem o awansie, umiejętność przemawiania jest kluczowa dla rozwoju zawodowego.
Lęk przed wystąpieniami publicznymi jest bardzo realny. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą Ci pokonać swoje zahamowania. Są również metody pozwalające wykorzystać tą energię w pozytywny sposób.
Organizacja to podstawa
Kiedy uporządkujesz wszystkie swoje przemyślenia i materiały łatwiej będziesz mógł się zrelaksować i staniesz się spokojniejszy. Jasne i poukładane myśli mogą w dużej mierze ograniczyć lęk przed przemawianiem, ponieważ mówiąc, koncentrujesz się na każdej rzeczy po kolei.
Praktyka czyni mistrza
Nic nie zastąpi praktyki i przygotowania się do wystąpienia. Przygotuj spis najważniejszych zagadnień, ale nie ucz się go na pamięć słowo w słowo. Przygotuj się tak dobrze, abyś mógł spokojnie odpowiedzieć na każde możliwe rzucone z sali pytanie.
Przećwicz swoje przemówienie przed lustrem, wyobrażając sobie, ze mówisz do konkretnej osoby. Zwracaj uwagę w szczególności na mimikę twarzy, gestykulację, postawę ciała i na to, czy wyglądasz zachęcająco. Spokojne zachowanie i łagodna ekspresja spowodują, że wydasz się publiczności bardziej przystępny.
Kiedy ktoś pyta mnie jak nauczyć się metod skutecznej komunikacji i lepiej przemawiać publicznie, cytuje słowa Elberta Hubbarda, który powiedział: „Jedyną metodą nauki mówienia jest mówić i mówić, i mówić, i mówić, i mówić, i mówić”.
Skup się na formie
Podczas mówienia staraj się wpaść w rytm i poczuć flow. Zdania powinny być krótkie i sensowne. Powtarzaj kluczowe frazy. Krótka przerwa pomiędzy puentami może dodać Twoim słowom napięcia i wzbudzić oczekiwanie na następne słowa.
Ernest Hemingway napisał, że „aby dobrze pisać, musisz znać 10 słów na temat każdego wyrazu, jaki napiszesz. Inaczej czytelnik wyczuje, że to nie jest prawdziwe pisarstwo”. Osobiście uważam, że jeśli przemawiasz musisz znać 100 słów określających słowo, jakiego używasz. W innym przypadku słuchacze będą mieli wrażenie, że sam nie rozumiesz o czym mówisz.
Poznaj swój głos i uważaj na oddech
Nagraj swoje przemówienie telefonem lub kamerą – od początku do samego końca. Następnie posłuchaj go lub obejrzyj, wychwytując wszelkie błędy i notując to, co możesz poprawić. Niektórzy ludzie nie lubią brzmienia swojego głosu na taśmie, ważne jednak, abyś przyzwyczaił się do własnego głosu i sposobu mówienia.
Popracuj nad oddychaniem. Kiedy skoncentrujesz się na tym, Twój głos zyska głębsze brzmienie, a Ty się zrelaksujesz. Oddychaj spokojnie i rytmicznie.
Próbne wystąpienie
Potrenuj swoje przemówienie przed bliską osobą – mężem lub żoną, przyjacielem, rodzicami, a nawet… psem. Wybierz kogoś, kto szczerze wytknie Ci niedoskonałości i nie będzie unikał konstruktywnej krytyki. Taki trening pomoże Ci nabrać wprawy, poczuć się pewniej, a dzięki informacjom zwrotnym zyskasz doświadczenie. Jeśli Twój słuchacz czegoś nie zrozumie i będzie zadawał pytania zapewne podobnie postąpi publiczność.
PowerPoint – przyjaciel czy wróg?
Czasem przygotowanie prezentacji PowerPoint może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pomoże Ci w przypadku, kiedy zgubisz wątek, przyciągnie uwagę publiczności i pomoże ludziom zanotować najważniejsze rzeczy. Pod warunkiem, że dobrze ją przygotujesz.
Nie wrzucaj do jednego slajdu całych akapitów i setek innych informacji, które przytłoczą i zniechęcą odbiorców.
Przed wystąpieniem
Zanim zajmiesz miejsce na podium, wykonaj kilka lekkich ćwiczeń fizycznych, które poprawią krążenie krwi i dotlenią Twój umysł. Przejdź się na krótki spacer albo zrób kilka przysiadów.
Postaraj się zrelaksować – spośród wielu technik wyszukaj i wybierz te, które na Ciebie działają. Nie staraj się przewidzieć reakcji publiczności, skup się na tym, co chcesz im przekazać. W końcu przyszli tu z jakiegoś powodu, na pewno nie po to, aby Cię wyśmiać.
W trakcie mówienia
Popijaj wodę – koniecznie ciepłą albo w temperaturze pokojowej. Możesz wcisnąć do niej sok z cytryny. W ten sposób nawilżysz swoje gardło. Unikaj słodkich napojów, które mogą wysuszać usta i utrudniać mówienie.
Nie przejmuj się przesadnie reakcjami publiczności. Zawsze znajdzie się ktoś, komu w najmniej oczekiwanym momencie zacznie dzwonić telefon i kilka znudzonych lub zmęczonych osób. Nie bierz tego osobiście. Skoncentruj się na jak najlepszym i najciekawszym przedstawieniu treści i nie martw się tym, co sobie pomyślą inni.
Unikaj szybkiego mówienia. Kiedy mówisz zbyt szybko, gorzej i mniej oddychasz, Twój głos brzmi gorzej, a słowa zlewają się w jeden niewyraźny potok. Ćwicz spokojne mówienie i nie obawiaj się krótkich przerw w odpowiednich momentach.
[next_message styles=”4″ title=”Po wystąpieniu„]
Wyciągnij wnioski. Jeśli jest taka możliwość, obejrzyj nagranie i zastanów się, co możesz zrobić lepiej następnym razem. Odpowiedz sobie na pytania:
- Jak Ci poszło?
- Czy są dziedziny, które mógłbyś udoskonalić?
- Czy wydawałeś się sztywny lub robiłeś dziwne miny, gesty?
- Czy prezentacja PowerPoint Ci pomogła czy raczej zaszkodziła?
- Jak często mówiłeś „ummmm”?
- Jaki był Twój rytm?
Spisz wszystko, ćwicz i doskonal swoje umiejętności. Z czasem pokonasz wszystkie swoje obawy dotyczące publicznego występowania.
[/next_message]
Uwaga! Jeśli chcesz zobaczyć mistrza przemawiania w akcji, a przy okazji dowiedzieć się, jak stać się skutecznym liderem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Już 22 kwietnia Brian Tracy ponownie przyjedzie do Polski, aby wziąć udział w konferencji „Skuteczne przywództwo w XXI wieku”.
W warszawskim hotelu Gromada wystąpią doskonali mówcy motywacyjni, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat umiejętności niezbędnych współczesnemu liderowi. Wspomniany już Brian Tracy wygłosi kilkugodzinny wykład na temat skutecznego przywództwa, Robert Kozak przybliży temat inteligencji emocjonalnej lidera, a na koniec Robert Jasiński podpowie, jak radzić sobie z nieuniknionymi kryzysami i porażkami.
[next_button color=”blue” link=”https://briantracypolska.leadpages.net/konferencja-przywodztwo/”]Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tu[/next_button]
Na podstawie: