Każdy z nas choć raz w życiu znalazł się w sytuacji, w której się bał lub która wprawiła go o zakłopotanie. Naszym naturalnym odruchem jest unikanie tego typu zdarzeń. Jednak dojrzałość to między innymi stawianie czoła wyzwaniom i konfrontacja z otaczającym nas światem.
Zaplanuj jak konfrontować
Właściwe przygotowanie do konfrontacji to podstawa. Pomyśl, co chciałbyś zyskać i jaki jest Twój główny cel, ale także zastanów się, co jest przyczyną danej konfrontacji. Jasne ustalenie źródła kłopotu pozwoli Ci podjąć dalsze kroki prowadzące do rozwiązania problemu. Wszystko zaczyna się od Ciebie, więc dobrze ułożony plan to podstawa. Ważne jest, by nie pogubić się w swoich własnych myślach! Jeśli w Twojej głowie wszystko będzie dokładnie poukładane, wówczas najcięższą robotę masz już za sobą. Musisz pamiętać, aby poświęcić temu dużo uwagi. Odłożenie konfrontacji na później spowoduje, że Twój mózg zmarginalizuje potrzebę rozwiązania zaistniałej sytuacji. A to nie oznacza, że Twój problem zniknie – wręcz przeciwnie, jego zbagatelizowanie spowoduje, że będzie on narastał, tak jak Twój strach przed nim! Dlatego przejmij kontrolę, zastanów się, zaplanuj i działaj!
W bałaganie emocji
Procesy emocjonalne nadają jakość oraz określają znaczenie jakiegoś podmiotu, dlatego niezwykle ważne jest nauczenie się ich kontrolowania. Podstawową kwestią jest uświadomienie sobie, jakie odczucia towarzyszą nam w danej chwili. Nie wstydź się zapisywać tego, co czujesz! To bardzo dobra forma ułożenia sobie planu. Stwórz mapę myśli, wypisuj hasła związane z odczuciami lub napisz kilka zdań – to wszystko pomoże Ci przy pomocy zmysłu wzroku zauważyć, co czujesz. Dzięki temu nie dopuścisz do sytuacji, w której podczas konfrontacji będziesz zestresowany, a Twoje emocje wezmą górę nad wcześniej ułożonym planem działania!
Równość jest kluczem w działaniu
Nie zachowuj się jak narcyz! To jedna z najważniejszych kwestii podczas konfrontacji. Jeśli chcesz dojść do porozumienia, traktuj drugą stronę konfliktu jak równą sobie. Wysłuchaj z uwagą wszystkiego, co ma do powiedzenia i zastanów się nad tym. Upewnij się i drugą stronę, że zrozumiałeś, co miała do powiedzenia i wspólnie zastanówcie się nad rozwiązaniem. Nie bój się proponować rozwiązań, ale nie zapominaj, że nie zawsze masz rację… Należy również pamiętać, aby rozwiązywać konflikty osobiście! Jeśli zauważasz problem to doprowadź do konfrontacji twarzą w twarz. Nigdy nie wysyłaj w takiej sprawie maili lub smsów – to lekceważy drugą osobę i świadczy o Twoim nieprofesjonalnym zachowaniu. Nie zapominaj też o zespole, z którym na co dzień współpracujesz – oni też mogą pomóc Ci w szukaniu najlepszych rozwiązań!
Biznes = problem
Musisz uświadomić sobie, że w biznesie konfrontacje i problemy to codzienność. Jeśli myślisz, że biznes to sukces bez wcześniejszych problemów, to jesteś w ogromnym błędzie. Ważną kwestią jest przyswojenie i zaakceptowanie tej myśli. To pomoże Ci nie załamywać się upadkami, a także nauczy Cię radzenia sobie w trudnych sytuacjach na wielu płaszczyznach oraz profesjonalizmu, który się ceni! Każdy profesjonalista musi być uzbrojony w cierpliwość i być zdeterminowany do walki z problemami, jakie napotka na swojej drodze.
Weź do serca wszystkie rady i zastosuj je przy kolejnej konfrontacji. Pierwszy raz może być trudny, ale każdy kolejny będzie coraz łatwiejszy, aż wreszcie konfrontacje nie będą już dla Ciebie koszmarem spędzającym sen z powiek! Pamiętaj, aby się uśmiechać i iść przez życie z pozytywnym nastawieniem, a także z myślą „uda się!”
Źródło:
http://www.success.com/article/11-ways-to-handle-confrontation