Brak umiejętności komunikacji ogranicza nasze szanse na osiągnięcie sukcesu. Źle prowadzony dialog może bardzo szybko zniechęcić potencjalnego partnera biznesowego, by rozpocząć współpracę. Jeśli pojawia się natomiast nieudane wystąpienie publiczne, to niestety możemy tak naprawdę podważyć autorytet firmy. W ten sposób wiele osób marnuje swoje liczne szanse. Rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych może zwiększyć pewność siebie i pomóc przezwyciężyć lęk związany z mową, który możesz mieć. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka porad, jak być dobrym i profesjonalnym mówcą.
Sterowanie głosowe
Twój głos jest najważniejszym narzędziem, którego będziesz używać jako mówca publiczny. Odpowiednia intonacja, tembr głosu czy nawet mówienie raz głośniej, raz nieco ciszej będą bardzo atrakcyjne i pomogą słuchaczom skupić się na najważniejszych momentach. Jednym z prostych sposobów na poprawę głosu jest uczenie się oddychać w pełni i głęboko z przepony. Oddychanie przeponowe lub oddychanie brzuchem jest niezbędne do uzyskania dostępu do najpotężniejszego głosu. Jest to technika profesjonalnych śpiewaków, by ich głosy brzmiały bajecznie.
Poniżej przedstawiamy proste ćwiczenie oddychania przeponowego. Pozwoli Ci to zmniejszyć uczucie duszności spowodowane lękiem przed mową.
- Otwórz okno i zadbaj o świeży dopływ powietrza.
- Następnie stań w pozycji wyprostowanej lub połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Jedną rękę połóż na swojej klatce piersiowej, a drugą na brzuchu (pod żebrami). Zrób głęboki wdech nosem. Twój brzuch wraz ze wciąganym powietrzem, powinien się powiększyć podnosząc leżącą na nim rękę. Klatka piersiowa powinna być z bezruchu. Następnie delikatnie i wolno wypuszczaj powietrze przez usta. Leżąca na brzuchu ręka powinna wrócić wraz z nim do swojej pierwotnej pozycji.
- Pamiętaj, by nie napinać mięśni brzucha, pracuj przeponą.
- Wykonuj w ten sposób wdechy i wydechy przez minutę. Wolno i miarowo. Skoncentruj się na tej czynności.
Mowa ciała
Mówiąc najprościej, mowa ciała jest sposobem komunikowania się twojego ciała bez użycia słów. To połączenie mimiki twarzy, gestów i ruchów, które przekazują to, co dzieje się w twoim umyśle. Postaraj się, by to, co pokazuje twoje ciało, było zgodne z tym, co mówią twoje usta. Więcej o mowie ciała pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.
Skupienie na publiczności
Jeśli chodzi o wystąpienia na scenie, to kontakt z publicznością jest wszystkim. Nawet jeśli masz świetny głos i dobry język ciała, to twój przekaz zgubi się, jeśli publiczność nie będzie w stanie łatwo śledzić tego, co mówisz. Dobrzy i profesjonalni mówcy potrafią sprawić, że spotkania i konferencje są skuteczne. Publiczność nie jest twoim krytykiem, jest twoim wsparciem, dlatego obdarz ich sympatią.
Barwne wypowiedzi
Nawet przekazując interesujące dla odbiorców treści, możesz ich nieco znudzić, mówiąc bez przerwy na jeden z poważnych tematów przez godzinę lub dwie. Przerwij nadmierne skupienie żartem lub anegdotą. Odwołaj się do czegoś znanego słuchaczom, a jeśli ich rozbawisz, na pewno lepiej zapamiętają najważniejsze kwestie.
Śledzenie najlepszych mówców
Warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które wypracowali doświadczeni mówcy. W książkach poświęconych przemawianiu lub poprzez oglądanie mistrzów w akcji możesz znaleźć wiele wartościowych informacji o tym, jak dobrze zacząć i zakończyć wystąpienie.
Podsumowując…
Najważniejsze jest przede wszystkim odpowiednie nastawienie. Pozytywne myśli, dobre przygotowanie, silne argumenty i sukces masz w kieszeni!