Rozpoczęcie współpracy z każdą firmą MLM wiąże się ze spełnieniem określonych warunków: podpisaniem umowy i często mniejszym lub większym wydatkiem. Są jednak firmy, które nie żądają ani opłaty wstępnej, ani obligatoryjnego zakupu produktów przy rozpoczynaniu współpracy.
Każdy wolałby nic nie płacić. Niekiedy jednak nie da się tego uniknąć, gdy do pracy potrzebne jest narzędzie, które przecież musi kosztować. Oczywiście, firma może wspaniałomyślnie wziąć ten koszt na siebie. Niektóre tak robią. Dają materiały startowe, w tym czasami próbki, bez pobierania opłaty. Jednak ma to swoje granice ponieważ nie można robić wszystkiego bezpłatnie. Nie do tego firmy są powołane i mają określone, ograniczone zasoby finansowe. Jeżeli starterem są próbki produktów, materiały reklamowe i szkoleniowe, to w sposób jasny opłata jest uzasadniona – oczywiście w rozsądnych granicach cenowych. Podobnie jest z wymogiem zakupu produktów za określoną kwotę. W tym przypadku ich wartość jest wyznaczana przez obowiązujący wszystkich dystrybutorów cennik. Wątpliwości budzi jednak u niektórych osób sama konieczność zakupu określonej liczby produktów u progu współpracy. Firmy, które tego wymagają argumentują, że sprzedawać można efektywnie tylko wtedy, gdy używa się produktów, więc tak czy inaczej trzeba je kupić. Inne stoją na stanowisku, że nie można dystrybutorom niczego narzucać, że działanie powinno wypływać z ich dobrej woli. To interesująca idea, ale wymaga stosowania odpowiednich bodźców motywacyjnych.
Są firmy, w których można wykupić odpowiednią pozycję, co wiąże się z większymi profitami, ale też większą inwestycją na starcie. Nie wszyscy mają wtedy równe szanse, przynajmniej na początku. Ponadto są to już pokaźne kwoty, na których zapłacenie nie każdego stać. Postępowanie takie ma jednak ekonomiczne uzasadnienie. Podobnie jak w tradycyjnym biznesie, gdzie im większe udziały wykupuje się w spółce, tym większe są zyski. Z reguły opłaty początkowej wymagają firmy finansowe. W ich przypadku w zamian otrzymuje się szkolenie wstępne dotyczące usług znajdujących się w ofercie. Wszystkie zgodnie tłumaczą, że nie jest to koszt szkolenia, ale pobytu w hotelu, gdzie jest ono przeprowadzane. Przed rozpoczęciem współpracy z nimi może być potrzebne dokonanie opłaty skarbowej lub za uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Nie są one pobierane przez firmy, ale przez instytucje państwowe. Dotyczą wykonywania działalności w zakresie niektórych usług finansowych.
Powszechnie się przyjęło, że MLM nie wymaga inwestycji. Jednak tak nie jest. Jak w każdym biznesie, aby zarobić, najpierw trzeba wydać. Pierwszym niezbędnym działaniem w marketingu sieciowym jest uczestniczenie w spotkaniach. Na nie trzeba czymś dojechać, a to kosztuje. Jeżeli organizuje je sponsor lub firma, to zwykle udział jest darmowy. Jeśli umawiamy się na spotkanie z jedną lub kilkoma osobami, można to zrobić w hotelu. Miejsce przy stoliku jest bezpłatne, a atmosfera biznesowa gwarantowana. Herbata tam co prawda jest droga, ale za to jej ilość jest taka, jak gdzie indziej podwójna jej porcja. Trzeba się szkolić, a książki kosztują. Okazuje się jednak, że wiele bardzo wartościowych publikacji biznesowych oraz tych, dotyczących rozwoju osobistego, znajduje się w bibliotekach. O niektórych tematach traktują darmowe książki, które można znaleźć w Internecie. Tam też znaleźć można wiele bezpłatnych szkoleń, informacji zawartych na stronach, blogach itp.. Bardzo dobrym źródłem wiedzy o marketingu sieciowym, rozwoju osobistym i inteligencji finansowej jest forum Ranking MLM – www.forum.rankingmlm.com Tam nie tylko można znaleźć porady w sprawie wyboru firmy do współpracy, rekrutacji, motywowania, sprzedawania, ale także zadać pytanie, na które szukamy odpowiedzi. Na pewno znajdzie się ktoś, kto zamieści odpowiedź.
Osoby wybierające działanie w MLM przede wszystkim za pomocą Internetu, czeka bardziej kosztowna edukacja. Na ten temat firmy zazwyczaj nie organizują szkoleń. Jeżeli osoba wprowadzająca ma tę wiedzę, to na pewno bezpłatnie się nią podzieli. Jednak to nie koniec.
W kolejnym etapie trzeba uruchomić własną stronę lub blog, pozyskać autoresponder, narzędzie do prowadzenia webinarów itp. Wszystko to można mieć nieodpłatnie. Jednak bezpłatne programy i usługi mają ograniczoną funkcjonalność. Nie ma co się łudzić. Chcąc budować biznes, trzeba polegać na profesjonalnych rozwiązaniach, które kosztują. Na szczęście są firmy MLM, posiadające w swojej ofercie takie narzędzia. A zatem rozwijając biznes i polecając je swoim partnerom, ich koszt zwróci się z nawiązką. Warto dodać, że stosowanie profesjonalnych rozwiązań buduje profesjonalny wizerunek ich użytkowników.
Nawet działając głównie w Internecie, nieuchronnie przyjdzie moment, aby spotkać się osobiście ze swoimi współpracownikami. Wtedy niezbędne będzie posiadanie garnituru. To może być wydatek kilkuset złotych, w najtańszej wersji. Co prawda wystarczy to w zupełności, przynajmniej na początku, to jednak lepsze garnitury kosztują po kilka, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przeznaczając na ten cel takie pieniądze, dobrze jest skorzystać z usług krawca i zlecić uszycie garnituru na miarę. Takiego ubrania na pewno się nie znajdzie w sklepach z odzieżą używaną. Jednak tam czy na targowisku, również można zaopatrzyć się w odzież, w której schludnie się wygląda. Więcej w tym względzie możliwości mają panie. Za pomocą igły, maszyny do szycia, dodatków krawieckich mogą sprawić, że inni będą myśleć, iż ubrania te pochodzą z drogich galerii.
Podsumowując, rozwijanie biznesu w marketingu wielopoziomowym wymaga inwestycji. Jest jednak ona o wiele mniejsza niż przy rozpoczynaniu tradycyjnej działalności gospodarczej. Właściwie w tym porównaniu śmiało można stwierdzić, że w przypadku MLM-u nie ma jej wcale. Nieuniknione wydatki są niewielkie i każdego na nie stać. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś ma potrzebę głębszego rozwijania swoich kompetencji poprzez indywidualne korzystanie ze szkoleń zewnętrznych dostępnych na rynku. Tu wydatki mogą sięgać rzędu kilku tysięcy złotych. Na szczęście większości osób do odniesienia sukcesu w MLM wystarczają wiedza sponsora i ta, pozyskana z książek lub szkoleń organizowanych przez firmy.
Tomek Nawrot
tomek@tomeknawrot.com