Złoto od wieków było pożądanym kruszcem w rękach ludzi. Już w starożytności używano go jako środka płatniczego. Z czasem uznano, że noszenie złotych monet jest niewygodne i zaczęto je zostawiać u złotników. Ci wystawiali w zamian kwity depozytowe… i tak narodził się pieniądz papierowy. Do pewnego czasu miał on pokrycie w złocie. Niestety z czasem banki centralne zaczęły drukować więcej pieniędzy niż było złota w ich skarbcach. Mimo że pieniądz już wtedy zaczął tracić i wciąż traci na realnej wartości, wartość złota pozostaje niezmienna. Na przykład, na początku XX wieku garnitur szyty na miarę kosztował 1 uncję złota, co równało się 20 dolarom, obecnie też kosztuje 1 uncję, tyle że jej wartość wynosi aż 1700 dolarów.
Zabezpieczenie kapitału
Złoto jest uważane za najcenniejszą lokatę i cenione za doskonałe zabezpieczenie finansów przed giełdowym krachem, inflacją, wahaniami kursów walut, zwłaszcza w niespokojnych czasach. Żadne z zawirowań na rynku gospodarczym, ekonomicznym i geopolitycznym, nie wpływają na obniżanie wartości złota, wręcz przeciwnie nawet ją podnoszą. Z tego powodu Narodowe banki ufają złotu jako rezerwowemu kapitałowi. Dlatego my też powinniśmy mieć rezerwowy kapitał w tym cennym metalu. Wielu ekspertów radzi posiadać 10-20% kapitału w złocie.
Złoto jest realną wartością ratującą życie podczas wojen i chroniącą nasz kapitał w kryzysie finansowym czy gospodarczym. Jest najlepszą polisą ubezpieczeniową naszego majątku – nie zmienia siły nabywczej, nie spali się, nie zniszczy, można je łatwo sprzedać. Wiele osób kupuje polisy na swoje życie, zdrowie, na dom, samochód a dlaczego nie kupić polisy na ubezpieczenie papierowego pieniądza?
Historia parytetu
W starożytnym Egipcie złoto i srebro było cenione tak samo. Później jednak złoto stało się droższe i parytet 1:16 utrzymywał się bardzo długo, aż do roku 1971, kiedy uległ on radykalnej zmianie i ustabilizował się na poziomie 1:80. Stało się tak za sprawą podpisanej przez Nixona ustawy znoszącej konieczność zabezpieczenia dolara złotem. Co więcej Stany Zjednoczone upłynniły wtedy niemal wszystkie rezerwy srebra, co spowodowało drastyczny spadek jego ceny i zmniejszyło zainteresowanie tym pięknym metalem na 30 lat. Jednakże w ostatnich latach inwestorzy przypomnieli sobie o nim i obserwujemy powolną wspinaczkę jego wartości. Wielu analityków i inwestorów prognozuje powrót do proporcji 1:16. Obecnie parytet kształtuje się na poziomie 1:63.
Złoto czy srebro
Wraz z rozwijającą się technologią i rozwijającymi się wielkimi gospodarkami np. chińską, następuje wzrost zapotrzebowania na srebro, które jest wykorzystywane na wielką skalę w przemyśle. Biorąc pod uwagę fakt, że obecne wydobycie srebra pokrywa popyt tylko w 70%, może się zdarzyć, że już za kilkanaście lat srebro będzie metalem unikatowym. Jaką wówczas będzie miało wartość? Bezcenną?
Warto mieć zabezpieczenie kapitału w złocie, ale też należy pamiętać o srebrze, bo prawdopodobnie wzrost jego ceny będzie większy niż złota. Analiza zmiany wartości tych kruszców na przestrzeni ostatnich 10 lat wskazuje na wzrost ceny złota o ponad 480%, natomiast srebra o więcej niż 560%.
Oszczędzanie czy jednorazowe zakupy?
Doświadczenie pokazuje, że regularny zakup sztabek złota i srebra pomaga uchronić mniejszych inwestorów przed zmianą realnej wartości pieniądza i topnieniem kapitału. Natomiast większym inwestorom dodatkowe, jednorazowe zakupy tych kruszców dadzą poczucie stabilnych i wyważonych inwestycji.
Firma ECG oferuje nabycie srebra i złota w sztabkach zarówno mniejszym inwestorom w małych ilościach jak również dużym inwestorom większe ilości po bardzo atrakcyjnych cenach, zapewniając możliwość ich przechowywania oraz wygodę zamawiania.
Anna Bednarczyk