Często zdarza Ci się, że pomimo 8-godzinnego snu, w ciągu dnia jesteś apatyczny i zmęczony? Zamiast skupić się na pracy, myślisz tylko o ciepłym łóżku i oddaniu się w objęcia Morfeusza, bo na wszystko inne brak Ci sił? Sprawdź, jakie mogą być powody Twojego zmęczenia i jak możesz im zaradzić.
Jesteś tym, co jesz
Złe nawyki żywieniowe to bardzo częsta przyczyna zmęczenia i wszelkich niedoborów w organizmie. Pierwszą istotną zmianą jaką powinieneś wprowadzić do swojej diety, jest odpowiednie nawodnienie. Czy wiesz, że utrata nawet 2% wody może wpłynąć na pogorszenie Twojego samopoczucia? Dlaczego? Woda rozrzedza krew, dzięki czemu jest ona szybciej pompowana przez serce. Odwodnienie powoduje, że do naszych tkanek trafia mniej tlenu i substancji odżywczych, a to natomiast rzutuje na nasze zmęczenie.
Druga istotna zmiana, jaką powinieneś wprowadzić, to wartościowe śniadania każdego dnia. Posiłek po przebudzeniu pozwoli Ci rozruszać organizm i uzupełnić braki energetyczne. Dietetycy polecają pełnoziarniste pieczywo lub płatki owsiane z jogurtem. Jeśli w ciągu dnia zjadasz posiłki złożone z głównie z cukrów prostych, to nie bądź zdziwiony, że ciągle odczuwasz zmęczenie! Im wyższy wskaźnik indeksu glikemicznego jest w twoich pokarmach, tym szybciej są one metabolizowane, co powoduje wahania nastroju. Sprawdzaj na etykietkach, jaki IG mają produkty, które kupujesz. Dietetycy polecają te o niskim indeksie, ponieważ są one metabolizowane stosunkowo długo i nie powodują gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, a tym samym nie prowadzą do nienaturalnego spadku energii.
Należy również pamiętać o wszelkich witaminach i minerałach, które powinniśmy dostarczać do organizmu za pomocą pokarmów lub suplementacji. Bardzo istotne jest żelazo, które pomaga w transportowaniu tlenu do komórek. Zaburzenie tego procesu powoduje ospałość, brak sił, problemy z koncentracją, a także anemię. Dietetycy zalecają uwzględnienie w swoim jadłospisie wołowiny, czerwonej fasoli, tofu, jajek, ciemno zielonych roślin i orzechów.
Uwaga! Duża dawka kofeiny w ciągu dnia może wpływać negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Jeśli lubisz kawę, pij maksymalnie trzy filiżanki dziennie, a ostatnią bez szkody dla snu możesz wypić przynajmniej 6 godzin przed pójściem do łóżka.
„Lampka wina pomoże mi zasnąć”. Czy aby na pewno? Alkohol stymuluje układ nerwowy i powoduje wzrost poziomu adrenaliny. To z kolei utrudnia wejście w regeneracyjną fazę snu.
Zanim zaśniesz
Lubisz zrelaksować się przed snem dużą dawką seriali, przeglądaniem portali społecznościowych lub pisaniem SMS-ów z przyjaciółmi? Niestety – światło padające z laptopa czy telefonu zaburza wydzielanie melatoniny, czyli substancji regulującej cykl dobowy. Twój organizm otrzymuje komunikat, że dzień się jeszcze nie skończył i nie trzeba iść jeszcze spać. Jeżeli nie jesteś w stanie zrezygnować z tej drobnej przyjemności, oddal ekran o przynajmniej 40 cm od twarzy.
Ćwicz, gdy jesteś zmęczony. Czyż nie brzmi to absurdalnie? A jednak – działa to na Twoją korzyść, ponieważ nawet 20-minutowa dzienna aktywność fizyczna usprawni Twoją kondycję, układ krwionośny i pomoże Ci dostarczyć więcej tlenu do tkanek.
Pracoholikom mówimy zdecydowanie nie!
Jesteś perfekcjonistą, który lubi mieć wszystko pod kontrolą? Każde przedsięwzięcie osobiście dopilnowane i dopięte na ostatni guzik? Wyluzuj! Nie zabieraj pracy do domu, wyznacz sobie sztywne ramy czasowe! Szybko przekonasz się, że praca po godzinach wcale nie podnosi efektywności.
Praca w czasie urlopu jest również surowo zabroniona! Sprawdzasz maile, odbierasz telefony służbowe, rozmawiasz w domu o pracy…? Nie! Psychologowie ostrzegają: jeśli nie umiesz odpoczywać, szybko się wypalisz zawodowo. Pracę zostaw tam gdzie jej miejsce!
Rozsądnym wyjściem będzie również nauczenie się asertywności. „Może przyjdziesz w sobotę do pracy?” „Może upieczesz ciasto na wieczorek zapoznawczy?” Nie musisz tego robić! Twój wolny czas jest Twoją oazą spokoju. Wykorzystuj go rozsądnie. Ćwicz przed lustrem mówienie „nie”, a doda Ci to pewności siebie i pomoże odmawiać w konfrontacji z innymi ludźmi.
Dołącz do przepracowania stres i masz gotową receptę na chroniczne zmęczenie. Nie wyolbrzymiaj sytuacji, w których się znajdujesz, przeanalizuj, jakie jest prawdopodobieństwo, że stanie się najgorsze.
Czy wiedziałeś, że o Twoim zmęczeniu mogą decydować również warunki, w jakich pracujesz? Wielu ludzi uważa, że życie w kreatywnym bałaganie pomaga im się skupić i jednocześnie wyrazić siebie. Jednak badania naukowców z Uniwersytetu w Princeton udowadniają, że zawalone i zabałaganione biurko obniża zdolność skupienia i obciąża mózg w procesie przetwarzania informacji.
Pamiętaj, Twoje ciało to Twoja świątynia, a życie masz tylko jedno. Zadbaj o nie odpowiednio i pozwól sobie czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Niektóre, nawet niewielkie zmiany w trybie życia pozwolą Ci na osiąganie efektywniejszych wyników i zdecydowanie lepsze samopoczucie.
Źródła:
- http://www.menshealth.pl/zdrowie/Dlaczego-jestem-zmeczony-5-przyczyn-niewyspania,5182,1
- http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/9-sposobow-na-zmeczenie-co-robic-zeby-poradzic-sobie-z-wyczerpaniem_34775.html
- http://stylzycia.newsweek.pl/dlaczego-jestem-zmezony-14-powodow-jak-odpoczywac-,artykuly,370090,1.html