Coaching to prosta i efektywna metoda rozwoju osobistego, gdzie osoba coachowana i coach tworzą porozumienie. Jego celem jest rozwój osobisty, rozwój zawodowy, poprawienie efektywności działania, podniesienie kompetencji, poszerzenie świadomości. Jest to współpraca pomiędzy coachem, a klientem indywidualnym lub firmą, organizacją. Po to, by osiągnąć zamierzone rezultaty w biznesie, w życiu osobistym – realizując wyznaczone cele.
Coaching posiada swojego trenera
Coach jako zawód w znaczeniu rozwoju osobistego i zawodowego motywuje i inspiruje do osiągania celów, które sobie wyznaczamy. Pomaga je wyznaczyć i wypracowuje narzędzia pomocne na drodze ich realizacji. Jest jak profesjonalny partner, który pomaga zidentyfikować problemy i wyzwania. Ponadto też ustala cele i zachęca do podjęcia działań. Uaktywnia potencjał, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Ponadto coach wzmacnia i rozwija samoświadomość osoby, z którą pracuje. Wspólnie analizuje jej mocne strony, obszary rozwoju, styl poznawczy, sposoby nawiązywania relacji z innymi, czynniki motywujące, wartości czy długoterminowe cele. Coach doprowadza do znalezienia własnych rozwiązań w procesie zmian na drodze rozwoju osobistego i zawodowego, towarzysząc w tej drodze.
Najczęściej używane sformułowania:
– Coachowany czyli osoba, która podlega procesowi coachingu prowadzonego przez coacha.
– Relacja coachingowa – profesjonalna relacja tworzona pomiędzy coachem, a osobą coachowaną.
– Proces coachingu – okres trwania relacji coachingowej.
– Cele coachingu – grupa celów lub cel wyznaczany na początku coachingu z klientem
Rodzaje coachingu:
– Coaching personalny– nastawiony na rozbudowę sfery wewnętrznej człowieka
– Coaching zawodowy– dotyczy rozwoju zawodowego na danym stanowisku pracy, uzyskaniu umiejętności, przekonań i postaw niezbędnych do dalszego rozwoju kariery zawodowej.
– Executive coaching– adresowany jest do prezesów, dyrektorów, kluczowych menedżerów w firmie. Dostarcza umiejętności radzenia sobie z trudnościami w prowadzeniu biznesu i podnosi skuteczność działań, jakich wymaga pełnienie tak odpowiedzialnych ról.
– Coaching inwestycyjny– związany z osobistymi inwestycjami
– Business coaching – proces dotyczący biznesu osoby coachowanej lub firmy klienta.
– Coaching grupowy-nastawiony na radzenie sobie z podobnymi wyzwaniami, przed którymi stoją uczestnicy szkolenia np. problemy w związkach, relacjach w środowisku pracy, efektywność.
– Career coaching – proces coachingu skoncentrowany głównie na rozwoju kariery, życiu zawodowym i pracy klienta, zmiany pracy, zmiany kariery lub awansu.
– Life lub personal coaching – dotyczy osobistej sfery życia. Koncentruje się na rozwoju osobistym, poprawie funkcjonowania w życiu codziennym. Celem może być wzbogacenie umiejętności osobistych w relacjach z bliskimi (rodziną, przyjaciółmi), przejście do nowego etapu w życiu, związanego na przykład z nową rolą (rodzicielstwo, zmiana zainteresowań zawodowych), itd.
Redakcja