Każdy rozwijający się biznes wymaga inwestycji czasu i kapitału. Głównym hamulcem rozwojowym biznesu, jaki wskazują przedsiębiorcy, jest brak finansowania zewnętrznego. Mimo, że przedsięwzięcie ma duży, mierzalny potencjał, pieniądze nie spływają szerokim strumieniem. Dlaczego tak się dzieje? Jaki jest sposób na zmianę? Czy ten fakt jest związany z celami?
Brak umiejętności sprzedażowych jest głównym powodem, dla którego genialny pomysł może nie odnaleźć wystarczającego finansowania zewnętrznego. Przedsiębiorcy na każdym kroku sprzedają swoje kompetencje, pomysły biznesowe i plany przyszłym inwestorom. Deficyt zdolności handlowych uniemożliwi Ci skuteczną prezentację potencjału biznesowego. Dlatego rozwijaj te umiejętności dzisiaj, bo już jutro możesz ich potrzebować. Jutrzejsza możliwość może przez brak kompetencji stać się Twoją porażką, a mogła być drogą do sukcesu.
Proces wprowadzania spółki kapitałowej na giełdę wymaga przekonania opinii publicznej o możliwościach zarobkowych Twojego biznesu, o kompetencjach zarządu, które mają przełożenie na cenę akcji i zysk dla akcjonariusza. O dostępności i zyskowności Twoich produktów na rynku. Bez tego – zapomnij o kapitale. Robert Kiyosaki napisał:
Podniesienie kapitału jest podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy. Aby zbudować udany biznes, przedsiębiorca musi nauczyć się pozyskiwania kapitału od klientów, inwestorów i dostawców.
Skąd bierze się kapitał?
Klienci płacąc za towar lub usługę, dają Ci swoje pieniądze – inaczej kapitał. Inwestor, kupując Twoje akcje lub udziały, zwiększa kapitał.
Jak kontrahent staje się dostawcą kapitału?
Aby do tego doszło, musi pojawić się kredyt kupiecki, czy możliwość zapłaty za towar w odroczonym terminie. Dostawca zgadza się na odroczony termin płatności, gdy Ci ufa i Twoje finanse wskazują, że zapłacisz w wyznaczonym terminie (do tego wymagana jest podstawowa wiedza na temat finansów). Jeżeli nie przekonasz dostawców o swojej wiarygodności, stracisz istotne źródło finansowania. Jak to zrobić, gdy finansowo nie jesteś w najlepszej sytuacji? Musisz sprzedać swoją wiarygodność dostawcy, aby uzyskać u niego linię kredytową. Zrobisz to, pokazując mu, jak szybko potrafisz przekształcić kupiony od niego towar na żywą gotówkę. Im szybciej sprzedaż i przyjdziesz po kolejną partię, tym on więcej zarobi. Tym wartościowszym będziesz kontrahentem i zasłużysz na dogodną linię kredytową.
W biznesie trudno działać samemu, w oderwaniu od innych ludzi. W rozwijającym się biznesie pojawia się coraz więcej pracowników. Sprzedając im swoje cele biznesowe, pokazujesz im możliwości i motywujesz do działania. Zmotywowany pracownik działa efektywniej i zwiększa wydajność sprzedaży. To oznacza, że nie musisz towaru sprzedawać sam, zatrudnij odpowiednich ludzi – profesjonalnych sprzedawców.
Rozwój firmy to sprzedaż. Sprzedaż idei inwestorom. Sprzedaż produktów klientom. Sprzedaż celów pracownikom. Wystarczy, że na chwilę zapomnisz o sprzedaży, a bardzo szybko odczujesz to we własnym portfelu.
———————