Kiedy musisz stawić czoła jakiemuś problemowi, co robisz, aby go rozwiązać? Pozwalasz mu się obezwładnić czy bierzesz się w garść i szukasz najlepszego wyjścia? Osoby, które same wikłają się w problemy, często stają się zdezorientowane i rozgorączkowane. Myślą w sposób chaotyczny, a później są zdziwione, że poruszają się po omacku i nie robią postępów.
10-stopniowy program kreatywnego rozwiązywania problemów
–
Oto metoda składająca się z 10 kroków, która pozwoli Ci usystematyzować myślenie. Dzięki jej stosowaniu rozwiniesz swoją umiejętność analitycznego rozumowania i technikę rozwiązywania problemów do poziomu mistrzowskiego.
1. Zmień sposób mówienia o problemie z negatywnego na pozytywny
Zamiast używać słowa „problem” mów „sytuacja”, albo nazwij go „wyzwaniem” lub „możliwością”. Im bardziej pozytywny jest język, jakim się posługujesz, tym będziesz pewniejszy siebie i bardziej optymistycznie nastawiony w obliczu jakichkolwiek przeciwności. I tym łatwiej przyjdzie Ci znalezienie twórczego rozwiązania lub wpadnięcie na przełomowy pomysł.
2. Jasno zdefiniuj sytuację lub problem
Na czym dokładnie polega wyzwanie, z którym się mierzysz? Co i dlaczego wywołuje stres i nerwowość? Czym się martwisz? Dlaczego jesteś nieszczęśliwy? Zapisz to wyraźnie i szczegółowo na kartce.
3. Myśl krytycznie, aby podejść do problemu z kilku różnych stron
Zapytaj: „Co jeszcze stanowi problem?” Nie zadowalaj się powierzchownymi odpowiedziami. Poszukaj raczej źródła problemu, zamiast skupiać się na symptomach. Spójrz na problem z kilku różnych perspektyw. Zrób burzę mózgu, szukając różnych możliwych rozwiązań, ponieważ każdy problem można rozwiązać na wiele sposobów.
4. Jasno zdefiniuj idealne rozwiązanie problemu
Co dokładnie chcesz osiągnąć? Jakie składniki musi zawierać idealne rozwiązanie? Jak wyglądałoby idealne rozwiązanie w tej właśnie sytuacji? Wyraźnie zdefiniuj te parametry.
5. Wybierz najlepsze rozwiązanie
Wybierz najlepsze możliwe rozwiązanie na podstawie porównania różnych możliwych opcji z jednej strony, a Twojego idealnego rozwiązania z drugiej. Jaka jest najlepsza rzecz, którą możesz zrobić, biorąc pod uwagę czas i wszystkie okoliczności?
6. Przygotuj się na najgorsze
Zanim wdrożysz wybrane rozwiązanie w życie, zastanów się, co najgorszego może się stać, jeśli ta strategia nie zadziała. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, bądź gotów to zaakceptować i próbować czegoś innego.
7. Sprawdzaj swoje postępy
Wyznacz miernik swoich działań. Skąd będziesz wiedział, że zmierzasz w dobrym kierunku? Jak zmierzysz swój sukces? Jak porównasz efekt konkretnego rozwiązania w porównaniu do skutków innej decyzji?
8. Weź odpowiedzialność
Przyjmij na siebie całkowitą odpowiedzialność za wprowadzanie w czyn swojej decyzji. Wiele spośród najbardziej twórczych pomysłów nigdy się nie materializuje, ponieważ nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za ich realizację.
9. Ustal ostateczny termin
Decyzja bez terminu realizacji jest zaledwie niewiele znaczącą dyskusją. Jeśli to poważny pomysł, na którego wdrożenie potrzeba więcej czasu, ustal serię krótszych terminów i plan sprawozdań.
Kiedy masz ostateczny termin i kilka „podterminów”, będziesz mógł trzymać rękę na pulsie i dowiesz się natychmiast, kiedy coś pójdzie nie tak. A wtedy możesz użyć kreatywnego myślenia, aby znaleźć sposób na pojawiające się trudności.
10. Zacznij działać i rozwiąż problem!
Weź się do roboty. Zacznij działać. Rozwiń w sobie zmysł pilności. Im szybciej podążysz w kierunku swoich jasno zdefiniowanych celów, tym bardziej kreatywny się staniesz. Tym więcej będziesz miał energii. Tym więcej się nauczysz. A także rozwiniesz w sobie zdolność osiągania jeszcze większych celów w przyszłości.
Konkluzja
Możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel, jaki sobie wyznaczysz, dzięki swojej wspaniałej kreatywności i konsekwentnym działaniom. Sukces jest znakiem rozpoznawczym twórczo myślącej osoby, a jeśli wykorzystasz swoją zdolność twórczego myślenia, Twój sukces nie będzie znał granic.
Brian Tracy
[Tłumaczenie – redakcja Rankingu MLM]