Znasz stereotyp ubogiego żaka? Studenta, który jada posiłki w tanich barach mlecznych lub za podstawę żywieniową służą mu zupki chińskie, chodzi na piechotę – własny samochód i jego utrzymanie to odległe marzenia. W dzisiejszych czasach na taką sytuację godzą się jedynie ludzie niezaradni. Widziałeś luksusowe, coraz lepsze samochody zaparkowane pod uczelniami, a w nich modnie ubranych i uśmiechniętych studentów? Nie narzekają, bo mieszkają w przestronnych apartamentach, a nie w akademikach, jadają w restauracjach, bywają w ekskluzywnych klubach wielkich miast.
Wyjeżdżają grupami na wakacje w tropiki, zimą jeżdżą na nartach w zagranicznych kurortach. Używają tabletów i iPhonów. Nie stoją w kolejce do ksera za 7 groszy, bo stać ich na drukowane książki. Znasz kogoś takiego? Ja znam. Czy to „bananowe dzieci” bogatych rodziców? Niekoniecznie. Co ich wyróżnia od większości studentów? To, że są przedsiębiorczymi studentami. Odważyli się i założyli swój biznes, będąc jeszcze na studiach. Gdyby mogli, byliby już przedsiębiorcami w szkole średniej.
O studiach myślimy często – „to moje najlepsze lata, nie zmarnuję ich”. Co to właściwie znaczy? Dla mnie to spędzanie miło czasu, kiedy jestem młody i aktywny, nauka na prestiżowej uczelni, możliwość odpoczynku i podróże po świecie. To możliwe, nawet, gdy rodzice nie mogą pomóc Ci finansowo w wykorzystaniu Twoich studenckich lat jak najlepiej.
Na studiach masz dwie drogi do wyboru:
1. Studiować i po studiach liczyć na to, że ktoś Cię zatrudni lub pomyśleć o swoim biznesie, gdy będziesz absolwentem;
2. Zacząć działać już teraz, najlepiej od pracy, która może Cię czegoś nauczyć lub umożliwić zdobycie praktycznego doświadczenia w boju. Możesz również rozpocząć pracę na własny rachunek.
Obie drogi maja swoje dobre i słabe strony. Zacznijmy od słabych.
Pierwsza droga:
Niewielu przedsiębiorców chce zatrudnić kogoś zaraz po studiach, szczególnie na bardziej ambitnych stanowiskach. Możesz liczyć się z pytaniem – Co robiłeś przez te 5 lat studiów? Czym się zajmowałeś? Zaczynając działalność po studiach jesteś do tylu o 5 lat za Twoją konkurencją. Czy warto tracić te 5 lat? Zauważ, że większości wiedzy, którą wkujesz, nigdy nie wykorzystasz w praktyce biznesowej. Plusem jest to, ze możesz się poświęcić nauce, nie zajmując się takimi przyziemnymi sprawami jak zarabianie pieniędzy.
Druga droga:
Minusem jest to, że czasem musisz poświęcić się w pracy, a przez to nie zaliczysz egzaminów w pierwszych terminach. Możesz tez narobić sobie wrogów wśród mniej zaradnych studentów, którzy pozazdroszczą Ci twojego nowego samochodu zarobionego za własne pieniądze. Zanim skończysz studia możesz być już niezależny lub wolny finansowo.
Spójrzmy na ludzi, którzy nie czekali aż skończą studia:
- · Maciej Popowicz, twórca portalu Nasza Klasa. Stał się multimilionerem zanim skończył studia.
- · Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek świata. Zaczynał na pierwszym roku studiów. Do tej pory ich nie ukończył.
- · Mark Zukenberg, twórca Facebooka. Już na studiach stał się Miliarderem.
Jeżeli masz dobry pomysł, to jesteś w stanie powtórzyć sukces wielu bogatych studentów. Wystarczy odnaleźć swój błękitny ocean. O teorii błękitnego oceanu przeczytaj tutaj.
Jaki jest idealny wiek, aby stać się przedsiębiorcą? Twój wiek!!! Jesteś w idealnym wieku, by zacząć działać! Jestem bardzo ciekawy, jaki masz pomysł na swój biznes? Czego potrzebujesz, aby zacząć?
_________
Projekt InWay oraz Ranking MLM będą oficjalnie patronować X edycji Festiwalu Boss, który jest cyklicznie organizowany pod hasłem “Rozwój, Kariera, Sukces” przez Studenckie Forum Business Centre Club. Wrocławską edycję Festiwalu zaplanowano na 8 – 11 kwietnia.
Przeczytaj również artykuł Magdaleny Poprawy, studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, członkini Dolnośląskiego Studenckiego Forum Business Centre Club: „Studenci – Młodzi, piękni, bez ambicji?”