1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?
a) Planuję swój dzień i rozdzielam obowiązki innym
b) Zaczynam od wypicia kawy i rozmawiam z kolegami
c) Kończę to, co zacząłem dzień wcześniej i wykonuje kolejne obowiązki według ustalonego wcześniej planu
d) Przedstawiam przełożonemu nowy pomysł, który przyszedł mi do głowy dzień wcześniej
2. Gdy pojawia się problem w pracy:
a) zlecasz wykonanie zadania innym
b) postanawiasz pomóc innym w analizie i rozwiązaniu problemu
c) dokładnie analizujesz zadanie krok po kroku i zastanawiasz się, co mogło pójść nie tak
d) bierzesz problem na siebie, bo jest to dla ciebie ciekawe wyzwanie
3. Które cechy najbardziej do ciebie pasują?
a) Przywódczy i odważny
b) Marzycielski i otwarty
c) Inteligentny i ambitny
d) Twórczy i praktyczny
4. Jak ważny jest dla ciebie regularny kontakt z przełożonym?
a) Nie odczuwam takiej potrzeby
b) To dla mnie ważne. Chcę, żeby mój szef lubił mnie i to nie tylko zawodowo, ale również prywatnie
c) Ma to dla mnie dla mnie kluczowe znaczenie. Potrzebuję nie tylko pochwał, ale też konstruktywnej krytyki
5. Co myślisz na temat wyjazdów integracyjnych?
6. Zbliża się deadline projektu:
a) Zachowujesz zimną krew, wykonujesz swoją pracę, ale i nadzorujesz postępy kolegów
b) Udziela Ci się atmosfera paniki panującej w biurze, więc razem ze współpracownikami spędzasz godziny w kuchni, gdzie narzekasz na nawał pracy
c) Nie przejmujesz się, już dawno wykonałeś swoją pracę
7. Po pracy najchętniej:
a) Robię zakupy, sprzątam i gotuję, żeby w weekend mieć czas tylko dla siebie
b) Spotykam się z przyjaciółmi i planujemy wspólny weekend. Impreza!
c) Czytam książki, słucham podcastów, dokształcam się
d) Piszę bloga, rysuję, uprawiam hobby
WYNIKI
Przewaga odpowiedzi „a”
Szef/ Prezes. Można być typem szefa/prezesa i nie pełnić takiej funkcji w zespole. Czego taki typ pożąda? Uznania, władzy, poczucia sprawstwa. Chce być brany za autorytet. Czym się wyróżnia? Próbuje zarządzać ludźmi i zasobami, ma naturalne cechy przywódcze. Wie, kto i jakie obowiązki pełni, kto zasługuje na awans, premię, lepsze stanowisko. A przynajmniej wydaje mu się, że wie.
Jak go motywować? Prezesa można docenić, dając mu właściwe stanowisko (odpowiedni tytuł), by mógł się wykazać. Typ Szefa/Prezesa powinien czuć, że faktycznie ma jakąś władzę, o czymś decyduje. W przeciwnym wypadku jego zdolności przywódcze blakną i na nic się nie zdają – jemu samemu i firmie. Pracodawca może dać mu szansę rozwoju poprzez udostępnianie mu szkoleń, kursów lub wysyłanie go w delegacje. Rola Szefa/Prezesa jest niezwykle psychicznie kosztowna – grozi wypaleniem, przeciążeniem, stresem.
Przewaga odpowiedzi „b”
Kumpel. Czego pragnie ten typ? Bardziej niż na wypełnianiu obowiązków zależy mu na poczuciu, że przynależy do firmy, współpracowników, charakteru miejsca, w którym spędza sporo czasu. Czym się wyróżnia? Kumpel jest typem idealisty. Lubi być doceniany publicznie, a przynajmniej mieć poczucie, że jego zdanie ma znaczenie. Dobrze wyczuwa relacje w grupie, napięcia, temperaturę między ludźmi. Lubi biec z pomocą.
Jak go zmotywować? Angażować go w różne zadania, licząc się z jego opiniami. Kumpel lubi też pozostawać w kontakcie po pracy – cieszą go spotkania integracyjne, służbowe imprezy.
Przewaga odpowiedzi „c”
Ekspert/ Analityk. Czego pragnie? Potrzebuje: wiedzieć, specjalizować się, dokształcać. Czym się wyróżnia? Lubi zadania i obowiązki, które wymagają dużych umiejętności i poszerzania wiedzy. Dobra praca to praca, która pozwala się rozwinąć, czegoś nauczyć.
Co motywuje Eksperta/Analityka? Częste szkolenia i podsuwanie mu do pomocy ludzi kompetentnych, jeszcze lepiej wykształconych – takich, od których Ekspert/Analityk może się czegoś nauczyć. Poza tym ten typ lubi widzieć się w roli mentora dla innych pracowników – szkolić, służyć radą, instruować. Dajmy mu pole do takiego działania.
Przewaga odpowiedzi „d”
Twórca. Czego pragnie? Wykazywania się. Obowiązki powinny być dla niego rodzajem wyzwań, którym należy sprostać i z którymi wciąż trzeba się mierzyć. Czym się wyróżnia? W pracy ceni przede wszystkim inwencję. Jest kreatywny, lubi zmiany, oryginalność, ale szybko się nudzi. Lubi niebanalne rozwiązania.
Jak go motywować? Wyznaczać mu zadania, które właśnie kreatywności wymagają. Urozmaicać harmonogram pracy, unikając rutyny. Dawanie takiemu człowiekowi jednakowych obowiązków, ryzykujemy, że znuży się, wypali, a w efekcie gorzej wykona swoją pracę. Środowisko – w pracy i poza nią – powinno dostarczać twórcy maksymalnie dużo bodźców.
A Ty jakim typem pracownika jesteś? Podziel się z nami wynikiem w komentarzu!
Przeczytaj także:
Dobry dystrybutor w MLM – 5 najważniejszych cech
10 powodów nienawiści do swojej pracy