Wbrew obiegowej opinii do budowania piramid nie wykorzystywano niewolników a dobrze opłacanych pracowników. Mimo tego piramida kojarzy nam się niejako z wyzyskiem. I słusznie, bo obecnie istnieją również piramidy finansowe. Są one rodzajem przekrętów, na które nabrało się już mnóstwo osób. UOKiK jest obecnie na tropie zdemaskowania kolejnych trzech.
Trzy firmy oskarżone o piramidę finansową
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty trzem firmom, które mogły stworzyć promocyjną piramidę finansową. Są to dwie spółki z Nowego Sącza Luxinvest sp. z o.o. i Quantum sp. z o.o. oraz Quantum International EN LLC ze Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie stoją za nimi te same osoby. Przypadek?
Zarzuty
Według ustaleń UOKiK obiecywały one korzyści za to, że ktoś namówi innych do kupna tzw. pakietów. Spółki działają pod marką „Quantum International”. Prezes Urzędu Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny przekazał, iż firmy podkreślały, że pomagają dochodzić odszkodowań w imieniu konsumentów lub sprzedają usługi szkoleniowe. Dodał, że organizowały one również ogólnopolskie konferencje, na których przedstawiały warunki współpracy. Urząd ustalił, że podstawową działalnością tych spółek jest sprzedaż pakietów i werbowanie nowych osób, a reklamowanie usług odszkodowawczych lub szkoleniowych może mieć na celu uwiarygodnienie ich w oczach konsumentów. Dodajemy, że nie tylko zakładanie i prowadzenie piramidy jest nieuczciwe i niezgodne z prawem, ale także ich propagowanie. Oznacza to, że przestępstwo popełniają również osoby, które będą nakłaniać innych do przyłączenia się do piramidy.
Niesamowite pakiety dla niesamowicie naiwnych
Marka „Quantum International” obiecuje zyski po spełnieniu zaledwie dwóch prostych warunków. Pierwszym jest wykupienie „pakietu”. Są trzy opcje:
- VIP za 14,3 tys. zł
- Biznes za 5390 zł
- Mini za 2690 zł
Drugim warunkiem jest już tylko namówienie innych osób… do zakupienia tych pakietów. Jest to jedna z typowych technik piramid finansowych, które zarabiają na opłatach od użytkowników. Werbowanie nowych członków prędzej czy później się kończy, system upada, konsumenci tracą ulokowane pieniądze i finansowa bańka mydlana pęka.
Redakcja Ranking MLM przestrzega!
Drodzy Czytelnicy! Na bieżąco informujemy Was o firmach, które wzbudzają podejrzenia w branży network marketingu, jednak również i Wy czujnym okiem obserwujcie rynek i uważajcie na firmy, które obiecują zarobek dużych sum w bardzo krótkim czasie, przedstawiają niezrozumiałą strategię działania firmy, unikają odpowiedzi na konkretne pytania, nie cieszą się pozytywną opinią na rynku oraz nie zawierają na swojej stronie internetowej podstawowych informacji m.in. o zarządzie itd.