„Tobie już podziękujemy. Pakuj swoje rzeczy, już tu nie pracujesz”.
Jak czułbyś się po takich słowach? Oprócz towarzyszącej ci niepewności o swoją przyszłość, na pewno najdzie cię poczucie bezużyteczności i wiele innych nieprzyjemnych myśli krążących po głowie. Utrata pracy jest zawsze przykrym i bolesnym doświadczeniem, a niespodziewane zwolnienie szokiem. Jak zatem wyjść z dołka w tych pierwszych dniach po utracie pracy? Co zrobić dalej?
1. Daj sobie czas
Przede wszystkim potrzebujesz kilku dni na ochłonięcie. Daj sobie czas, zanim zaczniesz brać sprawy w swoje ręce, ale pamiętaj – nie spoczywaj na laurach. Kiedy jedne drzwi się zamykają, inne stoją przed nami otworem, wystarczy je znaleźć.
2. Zrób rachunek sumienia
Zastanów się, czy masz sobie coś do zarzucenia. Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy Twój były szef pochwalił Cię przy całym zespole? Kiedy był niezadowolony? Popracuj nad swoim podejściem, bo niepewna i zestresowana osoba jest najgorszym typem pracownika.
3. Zaktualizuj swoje CV
Fakt, straciłeś pracę, ale przy okazji wiele się nauczyłeś, prawda? Przypomnij sobie, co z niej wyniosłeś i zapisz to. Nie pisz jednego, prostego CV, które będziesz załączał za każdym razem, wysyłając odpowiedzi na oferty pracy. Jeśli naprawdę zależy ci na dobrej prezentacji swojej osoby – stwórz CV pod konkretną firmę, na której ci zależy. Pracodawca na pewno to doceni.
4. Przygotuj się
Zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o swój profesjonalny wizerunek. Bardzo ważnym elementem jest mowa ciała, o której pisaliśmy tutaj. Możesz również wyszukać informacji w internecie na temat danej firmy, a także sprawdzić opinie osób, które tam pracowały lub nadal pracują. Nie stresuj się i najważniejsze – bądź sobą. Pracodawca czy rekruter odbył już setki rozmów i wie, kiedy ktoś jest niewiarygodny.
5. Nie poddawaj się
Odbyłeś już kilkadziesiąt rozmów, mieli oddzwonić, a telefon nadal milczy? Najgorsze, co możesz teraz zrobić to się poddać. Wysyłanie CV jest jakby nie patrzeć żmudną pracą, dlatego zostań swoim własnym szefem, wyznacz jasny plan działania i cele.
6. Skorzystaj ze znajomości
Znajomości wnoszą wiele korzyści. Nie bój się popytać znajomych o pracę. Bądź aktywny. Być może otworzy się przed Tobą nowa ścieżka kariery. Stare, mądre przysłowie głosi: „Z kim się zadajesz, takim się stajesz”, dlatego otaczaj się ludźmi, którzy tak jak ty chcą się rozwijać.
Jeśli stracisz pracę, nigdy nie…
- panikuj
- oczerniaj byłego szefa
- chowaj urazy
- przyjmuj pierwszej, byle jakiej oferty pracy
- zadręczaj się
Powyższe rozwiązania powinny pomóc ci poradzić sobie z utratą pracy, gdy już do niej dojdzie. Pamiętaj, że to nie koniec świata. Nawet w takiej sytuacji powinniśmy znaleźć pozytywne strony i wziąć sprawy w swoje ręce, bo jeśli tobie się nie uda, to komu?