Choroby cywilizacyjne XXI wieku szerzą się wśród współczesnych społeczeństw z szybkością światła. To nie tylko gruźlica, astma, alergia, czy nowotwory. To także choroby wpływające na naszą psychikę, takie jak anoreksja, nerwica, depresja czy… no właśnie, wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać symptomy „syndromu BurnOut” i jak im przeciwdziałać?
Twarzą w twarz z przeciwnikiem
Aby mówić o przyczynach czy skutkach wypalenia, należy skupić się na definicji tego zjawiska, która nie dla wszystkich może być jednoznaczna. Wypalenie nie przychodzi ot tak sobie, jednak często nie jesteśmy nawet świadomi tego, co nas powala. Co więc znaczy, że spalamy się w pracy? To znaczy, że nasz organizm jest wyczerpany długotrwałą walką ze stresem. Jak to rozpoznać? Spada nasza wydajność i kreatywność, jesteśmy niechętni do zmian i brakuje nam entuzjazmu. Stres, który zjada nas od środka, jest wynikiem konfliktu wartości, nadmiaru zadań, złych relacji w miejscu pracy, czy braku poczucia sprawiedliwości. Kiedy stres dyktuje warunki naszego życia stajemy się nerwowi, niewyspani, odżywiamy się pośpiesznie i niezdrowo, brakuje nam czasu na rodzinę i przyjemności.
Twój przeciwnik gra nieczysto
Jak już wspomniałam, pierwsze symptomy wypalenia zawodowego to wyczerpanie i narastające zmęczenie organizmu. Spada kreatywność, motywacja i zaangażowanie. Później osoba dotknięta tą dolegliwością staje się apatyczna, a także nawet agresywna i cyniczna w stosunku do współpracowników. Dochodzi do napięcia emocjonalnego i konfliktów, często nawet z przełożonymi. Ostatnim i bardzo niebezpiecznym etapem wypalenia zawodowego jest desperacja, która prowadzi do depresji.
Ważne jest, aby obserwować dokładnie reakcje swojego organizmu na otaczające nas środowisko i reagować zawczasu. Jeśli czujesz irytację, przygnębienie, bezsilność, osamotnienie czy masz problemy z koncentracją – nie lekceważ tego!
Wejdź na ring z nową siłą
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? Bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie problemu. Kiedy jesteś już świadom, że uderza w Ciebie choroba cywilizacyjna, musisz natychmiast zacząć działać. Zacznij od zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Poświęć więcej czasu rodzinie, a także uwzględnij w swoim harmonogramie czas na relaks. Nie samą pracą żyje człowiek! Małymi krokami pozwól sobie na odpowiednią ilość snu, a także dodaj do codziennych czynności kilka minut aktywności fizycznej, która wpłynie korzystnie na wydzielanie endorfin, a co za tym idzie poprawę Twojego nastroju. Doceń otoczenie wokół siebie, w szczególności jeśli jest naturalne i zielone. Wychodź na spacery po ogrodzie czy parku i ciesz się świeżym powietrzem. Staraj się często uśmiechać! Badania wykazują, że osoby, które są radosne w pracy są również bardziej z niej zadowolone!
Pamiętaj, że praca powyżej 40 godzin tygodniowo może szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego. Wykorzystuj urlop, który Ci się należy i nie przychodź do pracy w weekendy, jeśli nie ma ku temu pilnej potrzeby. Ważne jest również, byś cały czas stawiał sobie nowe cele i wyzwania. Chęć rozwoju zwiększy Twoje zaangażowanie w pracę. Znajdź również hobby, które nie jest związane z Twoją aktywnością zawodową, a pozwoli to oczyścić Twój umysł i na nowo cieszyć się prostymi rzeczami.
Jeśli późno dostrzegłeś, że cierpisz na wypalenie zawodowe, szukaj pomocy u innych! Zaczynając od rodziny, lekarza rodzinnego, a w razie konieczności – psychologa. Niejednokrotnie niezbędne okazują się sesje z dobrym psychoterapeutą lub terapie grupowe, które pomogą Ci odnaleźć drogę na właściwy tor.
Czas na nokaut
Jeśli powyższe metody nie skutkują, dalej czujesz się niedowartościowany, bez entuzjazmu patrzysz w przyszłość, a stres zjada cię od środka, czas podjąć radykalne środki! Powiedz DOŚĆ! Najwyraźniej nadszedł czas na zmianę pracy! Przemyśl w czym jesteś dobry, co jest Twoją pasją życiową albo po prostu rzuć się w nieznane. Badania wykazują, że dobrze jest zmieniać pracę co dwa lata, nie tylko w związku z możliwymi zmianami finansowymi, ale także ze względu na wprowadzenie w życie pewnego urozmaicenia.
Jeśli pracowałeś w galerii handlowej, spróbuj w korporacji. Jeśli odchodzisz z korporacji, spróbuj w sprzedaży. A może marketing sieciowy okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę?
Wybierając nową ścieżkę kariery zawodowej miejcie na uwadze sentencję Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.
Dominika Szafrańska
–
Źródła:
- http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/wypalenie-zawodowe-przyczyny-objawy-sposoby-na-wypalenie-zawodowe_42426.html
- http://www.praca.pl/centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/10-sposobow-na-wypalenie-zawodowe_cp-719.html
- http://coaching.focus.pl/praca/wypalenie-zawodowe-jak-do-niego-nie-dopuscic-645
- http://kariera.forbes.pl/dlaczego-po-dwoch-latach-nalezy-zmienic-prace,artykuly,178977,1,1.html