Dlaczego niektórzy ludzie zarabiają znacznie więcej i żyją na wyższej stopie niż inni? Zanim odpowiemy, że po prostu mają szczęście, ustawionych rodziców albo wyjątkowy talent do prowadzenia biznesu, zastanówmy się, czy nie znamy osób, które wydawały nam się bardziej niż przeciętne, w szkole radziły sobie średnio, na pomoc bliskich nie mogły liczyć, a mimo to świetnie radzą sobie w życiu?
Jak się okazuje, to nie wybitna inteligencja, talent i urok osobisty – chociaż niewątpliwie są bardzo przydatne – stoją zwykle za sukcesem, ale codzienne, wydawałoby się mało znaczące, nawyki. To te powtarzalne czynności, wykonywane niemal automatycznie, wypełniają aż 40 procent naszego dnia – oznacza to, że dwie na pięć minut każdego dnia „jedziemy na autopilocie”.
Nawyki oszczędzają więc naszą energię i zwalniają z podejmowania codziennie na nowo tych samych decyzji. Nie oznacza to jednak, że nie mamy na nie żadnego wpływu; zawsze tez możemy wykorzenić już istniejące i zastąpić je nowymi, chociaż wymaga to sporo samozaparcia i dyscypliny. Według większości psychologów średni czas utrwalania nowego nawyku wynosi około trzech tygodni. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii, aby dobrze się zaprogramować i czerpać korzyści z codziennych czynności.
Jak wiadomo, nawyki możemy podzielić na dobre – jak codzienna gimnastyka, i złe – jak codzienna paczka papierosów. Możemy je również podzielić na takie, które prowadzą do kłopotów finansowych i te prowadzące do bogactwa. Tom Corley, autor popularnej książki „Rich Habits. The Daily Success Habits of Wealthy Individuals”, spędził pięć lat na badaniu różnic w codziennych aktywnościach bogatych i biednych Amerykanów, obserwując i wnikliwie przepytując 350 osób. Za bogatych uznał ludzi o rocznych przychodach na poziomie co najmniej 160 tysięcy dolarów i majątku w wysokości minimum 3,2 miliona dolarów, natomiast za biednych – osoby o rocznym przychodzie poniżej 35 tysięcy dolarów i majątku wartym mniej niż 5 tysięcy dolarów.
Według niego przepaść między zwyczajami jednych i drugich wprawia w osłupienie. Dokładny ich opis zawarł w swojej książce, które stała się czymś w rodzaju instrukcji, jak stać się bogatym. Oto 16 nawyków bogatych ludzi – niektóre z nich są oczywiste, inne mogą zaskakiwać. Warto zaprogramować je w swoim „autopilocie”, aby zwiększyć swój potencjał zarabiania naprawdę dużych pieniędzy.
Wydawaj mniej niż zarabiasz
Ta, wydawałoby się – banalna, zasada dla wielu ludzi jest nie do przejścia. Życie ponad stan, nieprzemyślane zakupy, wyrzucanie pieniędzy w przysłowiowe błoto albo działanie według powiedzenia „zastaw się a postaw się” przynoszą opłakane efekty w postaci narastającej spirali pożyczek i kredytów. Wśród osób zmagających się z trudnościami finansowymi zdecydowana większość wydaje więcej niż zarabia. Bogaci postępują dokładnie odwrotnie, odkładając 20 procent swoich dochodów, a na życie wydając resztę.
[next_message styles=”3″ title=”Jeśli chcesz skończyć ze swoimi problemami finansowymi, zacznij rozsądnie gospodarować pieniędzmi, którymi dysponujesz. Oto kilka praktycznych wskazówek„]
- Wydawaj nie więcej niż 25 procent zarobków na mieszkanie, niezależnie od tego, czy je wynajmujesz, czy posiadasz własne lokum.
- Nie wydawaj więcej niż 15 procent zarobków na żywność
- Ogranicz rozrywki – wypady do pubu, kino, minigolf itd. – tak, aby wydawać na nie maksymalnie 10 procent tego, co zarabiasz. Natomiast wyjazd na wakacje nie powinien kosztować więcej niż 5 procent Twojej rocznej pensji.
- Nie wydawaj więcej niż 5 procent zarobków na kredyt za samochód i nigdy nie bierz auta w leasing. 94 procent bogatych ludzi wybiera kupno zamiast leasingu. Ci ludzie używają swoich samochodów aż odpadną im koła, dbając o nie przez cały czas, dzięki czemu na dłuższą metę oszczędzają.
- Unikaj kumulowania długów na karcie kredytowej. Jeśli tak właśnie robisz, to wyraźny sygnał, żeby obciąć jakieś wydatki.
- Traktuj oszczędzanie i inwestycje jak dwie zupełnie różne rzeczy. Nigdy nie powinieneś tracić pieniędzy, oszczędzając. Spróbuj zachomikować kwotę potrzebną do przeżycia sześciu miesięcy na wypadek, gdybyś stracił pracę lub zbankrutował.
- Odkładaj tyle, ile możesz z myślą o emeryturze.
[/next_message]
Unikaj hazardu
Pomyśl: co tydzień 77 procent osób z problemami finansowymi gra w lotto, podczas gdy dobrze sytuowani nie robią tego niemal nigdy. Bogaci ludzie nie polegają na przypadkowym uśmiechu fortuny. Sami tworzą własne powodzenie. Jeśli znając ryzyko ciągle chcesz się zakładać, używaj na ten cel pieniędzy z twojego „rozrywkowego” budżetu.
Czytaj – codziennie!
Przyswajanie informacji, które powiększa Twoją wiedzę na temat biznesu, branży w jakiej działasz czy kariery, jaką zamierzasz zrobić, sprawi, że staniesz się bardziej wartościowy dla klientów, partnerów i pracowników. Aż 88 procent dobrze sytuowanych Amerykanów poświęca na lekturę przynajmniej 30 minut dziennie. Co równie ważne, dobrze wykorzystują ten czas:
- 94 procent jest na bieżąco i codziennie czyta wiadomości
- 79 procent czyta książki i materiały edukacyjne, powiązane z działalnością, jaką prowadzi
- 63 procent słucha audiobooków w czasie jazdy
- 58 procent czyta biografie ludzi sukcesu
- 55 procent czyta lektury o tematyce rozwoju osobistego
- 51 procent czyta o historii
- 11 procent (tylko!) czyta wyłącznie dla przyjemności.
Powód, dla którego ludzie sukcesu czytają, to chęć doskonalenia się. To odróżnia ich od konkurencji – powiększając zasób swojej wiedzy są w stanie dostrzec więcej możliwości, co przekłada się na ilość zarobionych pieniędzy. Dla porównania tylko jedna na 50 osób ledwo wiążących koniec z końcem wśród swoich codziennych zajęć znajduje czas na wartościową lekturę. W rezultacie biedniejsi nie rozwijają się zawodowo i w razie czego są pierwsi na liście do zwolnienia lub degradacji.
Wyrzuć telewizor i ogranicz surfowanie po Internecie
Jak dużo swojego cennego czasu tracisz tkwiąc przed ekranem? Dwie trzecie bogatych ludzi spędza przed telewizorem mniej niż godzinę dziennie, a niemal tyle samo – 63 procent – nie surfuje po Internecie dłużej niż godzinę dziennie, pomijając oczywiście sprawy związane z pracą.
Zaoszczędzony w ten sposób czas ludzie sukcesu przeznaczają na rozwój osobisty, networking, wolontariat, dodatkową pracę lub poboczny biznes, albo dążąc do realizacji celów, które w przyszłości przyniosą zyski. Natomiast 77 procent biednych ogląda telewizję przynajmniej godzinę dziennie, a 74 procent poświęca tyle czasu na rekreacyjne surfowanie w sieci.
Miej swoje emocje pod kontrolą
Nie zawsze zasada „Co w sercu, to na języku” sprawdza się w biznesowej rzeczywistości. Nie każda myśl nadaje się do tego, by ja wypowiedzieć, a nie każda emocja, by ją okazać. Kiedy mówisz bez zastanowienia, możesz łatwo kogoś zranić. Długi język to cecha charakterystyczna aż 69 procent osób zmagających się z problemami finansowymi. W przeciwieństwie do nich 94 procent bogatych kontroluje swoje emocje. Rozumieją oni, że kiedy emocje przejmują władze nad człowiekiem, relacje w miejscu pracy i w domu są zagrożone. Zaczekaj więc z wypowiedzeniem swoich myśli dopóki nieco nie ochłoniesz i będziesz mógł spojrzeć na sytuację w obiektywny sposób.
Strach jest prawdopodobnie najważniejszą negatywną emocją, która należy kontrolować. Każda zmiana, nawet ta pozytywna taka jak ślub albo awans, może wywołać uczucie lęku. Bogaci ludzie trenują swój umysł tak, aby pokonać obawy, natomiast biedni poddają się lękowi i przez to zatrzymują się na pewnym (bezpiecznym) etapie.
Niezależnie od tego, czy obawiasz się zmian, popełnienia błędu, podejmowania ryzyka lub po prostu porażki, pokonanie tych emocji jest pierwszym krokiem do budowania pewności siebie. To niesamowite, jak bardzo pewność siebie pomaga nam w życiu.
Źródła: