Zapewne każdy z nas dostał kiedyś prezent, który szczególnie go ucieszył i który wspomina do dziś. Z drugiej strony co roku znajdujemy pod choinką podarunki nietrafione, które wprawiają nas w zakłopotanie i nie za bardzo wiemy, co z nimi zrobić. A przecież ten, kto prezent wybierał, z pewnością miał jak najlepsze intencje i swoim prezentem chciał nas uszczęśliwić…
Coroczne wybieranie prezentów dla najbliższych jest dobrym sprawdzianem tego, na ile ich znamy i wiemy, czego potrzebują, co im się podoba. Ujmując rzecz w dużym skrócie, idealny prezent powinien być spersonalizowany i dać osobie obdarowanej poczucie, że na jego wybór lub przygotowanie poświęciliśmy nieco czasu i namysłu.
Prezentowe gafy
Przy kupowaniu najbliższym prezentów popełniamy kilka często spotykanych błędów. Pierwszym, bardzo częstym, jest „polowanie” na podarunki w pośpiechu. W ostatniej dosłownie chwili (na przykład w wigilijne przedpołudnie) wpadamy do księgarni (sklepu z zabawkami, marketu, drogerii) i zgarniamy z półki to, co nam wpadnie w oko – czyli zazwyczaj bezosobowe bestsellery, które są najlepiej wyeksponowane. Ponieważ mamy poczucie winy, że nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, wydajemy więcej niż zaplanowaliśmy. Do tego gotowe opakowanie i już możemy pędzić do domu lepić pierogi. W efekcie pod choinka leżą prezenty może modne i drogie, ale raczej nietrafione.
Innym popularnym błędem jest wybieranie prezentów z uwzględnieniem wyłącznie naszego gustu, czyli kupowanie tego, co sami chcielibyśmy dostać (ale nasz dwunastoletni bratanek wcale niekoniecznie!) Najbardziej popularny przykład to tatusiowie kupujący swoim ledwie raczkującym dzieciom skomplikowane zabawki typu sterowny helikopter. Czasem kupujemy najbliższym to, co odpowiada naszemu ich obrazowi, ale nie ma odbicia w rzeczywistości – na przykład płytę z muzyką klasyczną mężowi, który o wiele bardziej ucieszyłby się z biletu na rockowy koncert.
Niezbyt lubiane są również prezenty z serii praktycznej, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ciepłe skarpetki albo zimowa kurtka, chociaż potrzebne, raczej nie wywołają entuzjazmu naszej pociechy. Niektórzy dorośli natomiast docenią praktyczne przedmioty, ale pod jednym warunkiem – muszą rzeczywiście trafiać w ich potrzeby. Wielbicielowi pichcenia można więc kupić kolejny zestaw foremek do pieczenia, a mechanikowi amatorowi zestaw narzędzi. Najpierw jednak trzeba zrobić rozeznanie, aby nie kupować rzeczy, które dana osoba już ma, albo przedmiotów słabej jakości.
Warto również unikać sztampowych prezentów. Są osoby, które co roku dostają nowy krawat albo perfumy, które następnie lądują w szafie i tam pozostają. Ubrania, zapachy i elementy dekoracyjne są bardzo ściśle powiązane z gustem, a jak wiadomo „o gustach się nie dyskutuje”. Tego rodzaju prezenty możemy kupować osobom, które dobrze znamy i wiemy, co im się spodoba. Inaczej ryzykujemy, że przepiękny naszym zdaniem obraz tuz po świętach wyląduje na allegro…
10 najważniejszych zasad dawania prezentów:
- Nie dawaj pieniędzy. Wręczanie komuś gotówki w ramach bożonarodzeniowego prezentu może być odebrane jako wiadomość „Nie chciało mi się zbytnio wysilać i myśleć o Tobie, więc proszę bardzo, tyle jesteś dla mnie warty.”
- Finansowa wartość prezentu nie ma znaczenia. Często prezenty z pomysłem, wykonane własnoręcznie albo prawdziwe drobiazgi, które jednak trafiają w gust obdarowanego mają dla nas o wiele większą wartość niż najdroższy zegarek albo złota biżuteria. Bądź kreatywny i pomyśl, co sprawi radość osobie, którą obdarujesz.
- Nie liczy się sam prezent, ale nasze intencje, dlatego dokładnie przemyśl co zamierzasz podarować. W wyborze pomogą Ci uważne obserwacje osoby, którą zmierzasz obdarować – często wystarczy uważnie słuchać, co mówi, lub zwrócić uwagę na jej reakcje, kiedy robicie zakupy albo spacerujecie po mieście.
- Zastanów się, czy zamiast tradycyjnych rzeczy nie lepiej obdarować kogoś doświadczeniem. Może to być bilet na koncert, karnet na basen albo bon na masaż czy wizytę u kosmetyczki. Zwykle takie prezenty zapadają nam w pamięć na dłużej. Warunek jest jeden – musza być dobrze dobrane. Pamiętaj, że również niektóre przedmioty łącza się z przeżyciami. Przykładem może być wciągająca książka lub film.
- Jeśli osoba, której kupujesz prezent, jest wyjątkowo zabiegana, daj jej coś, co nie zajmie dużo czasu lub pozwoli miło wypełnić wolne chwile. Może to być audiobook do słuchania podczas jazdy samochodem dla kogoś, kto spędza sporo czasu za kółkiem.
- Nie zapomnij o zapakowaniu prezentu – jego powolne rozpakowywanie jest wielką przyjemnością zarówno dla dającego, jak i obdarowanego. Czasem nawet zwykły drobiazg zapakowany starannie lub pomysłowo nabiera zupełnie innego znaczenia. To, że poświęciłeś czas na gustowne opakowanie świadczy o tym, że poważnie traktujesz obdarowanego, tym bardziej, jeśli samo opakowanie (wzór na papierze, kolor wstążki, dedykacja) nawiązuje do charakteru i upodobań osoby, której wręczasz podarunek.
- Do prezentu dołącz kilka ciepłych słów. Możesz napisać je na kartce, a w przypadku książki – na stronie tytułowej. Dzięki temu prezent nabierze bardziej osobistego charakteru. Nie kupuj jednak gotowych kartek z życzeniami. Ułóż coś sam, nawet jeśli tekst będzie krótki i nieporadny, z pewnością zostanie doceniony. Puść wodze swojej fantazji, możesz być wzruszający, zabawny, wyrazić swoją wdzięczność lub inne uczucia, którymi darzysz daną osobę. Czasem warto przywołać jakieś wspólne wspomnienia… Możliwości jest nieskończenie wiele.
- Podaruj komuś swój czas, zwłaszcza jeśli na co dzień masz go zbyt mało dla swoich bliskich lub przyjaciół. Możesz kupić dwa bilety do teatru i wybrać się tam z obdarowanym albo zorganizować weekendowy wypad za miasto. Zapalonemu wędkarzowi zaoferuj wspólny wyjazd na ryby, sportowcowi – mecz w tenisa albo spływ kajakiem (oczywiście, kiedy zrobi się nieco cieplej). Poszukaj okazji do wspólnego spędzenia czasu w sposób, który wam obojgu sprawi radość. Nie narzucaj swojego punktu widzenia, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
- Wybieraj prezenty, kiedy jesteś w dobrym nastroju i masz trochę czasu. Kupowanie na ostatnią chwile, w pośpiechu i nerwach zwykle nie kończy się dobrze. Dlatego pomyśl o prezentach zawczasu i przygotowuj je z głową.
- Zrób niespodziankę, nie tylko dzieci je uwielbiają. Element zaskoczenia zawsze wprowadza dobry nastrój. Prezent niewielkich rozmiarów możesz zapakować w ogromne pudło, możesz również wręczyć dwa prezenty – jeden „pozorowany” a drugi „właściwy”, ten upragniony przez obdarowanego.
A po jedenaste – baw się dobrze, robiąc prezenty najbliższym. Ich radość, zaskoczenie czy wzruszenie są przecież najlepszym prezentem dla Ciebie!
Źródła:
http://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201212/how-find-the-perfect-christmas-present
http://stylzycia.newsweek.pl/jak-wybrac-idealny-prezent-newsweek-pl,artykuly,276989,1,2.html
[next_message styles=”1″ title=”Stwórzmy razem ogromną społeczność skupioną wokół biznesu alternatywnego!„]Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage https://www.facebook.com/Alterbusiness.info – właśnie tu znajdziesz wszystkie informacje o biznesie alternatywnym w skali makro i mikro![/next_message]