Czy to możliwe, że nie znamy swoich mocnych stron? W końcu to właśnie nasze zalety, kompetencje i to, w czym jesteśmy dobrzy, pcha nas do przodu. Dzięki nim odnosimy sukcesy zawodowe. Dlaczego mielibyśmy te mocne strony ignorować lub nie być ich świadomi? Nie wszystkie nasze mocne strony uważamy za atrakcyjne. I na odwrót – często chcemy mieć te, które były nam stawiane za wzorzec, a których nie mieliśmy.
Fałszywy obraz siebie
–
W dzieciństwie często spełnialiśmy oczekiwania rodziców, bo baliśmy się odrzucenia. Podobnie dzieje się w relacjach z rówieśnikami. W ten sposób nieświadomie tworzymy fałszywe „self” – obraz siebie, który inni będą podziwiać. Przez to tracimy kontakt z tym, co w nas autentyczne, nie dopuszczamy do głosu naszych prawdziwych zalet.
Flow
–
Rzadko doceniamy zdolności, które przychodzą nam bez większego wysiłku. A właśnie lekkość w robieniu czegoś jest sygnałem, że akurat w tym jesteśmy dobrzy. Najlepszym drogowskazem do naszych naturalnych mocnych stron jest tzw. flow. To stan uskrzydlenia, szczęście i satysfakcja płynąca z jakiegoś zadania. W stanie flow jesteśmy tak pochłonięci jakąś czynnością, że nie czujemy głodu, nie zwracamy uwagi na to, że zastała nas noc, itp. Stan flow, niczym drogowskaz, może podpowiedzieć nam, w którą stronę powinniśmy pójść. Jak odkryć swoje flow? Zadając sobie odpowiednie pytania:
[next_message styles=”3″ title=”Przypomnij sobie sytuację, w której czułeś się tak pochłonięty zadaniem, że czas mijał niepostrzeżenie, a sama czynność stanowiła centrum zainteresowania.„]
– Co dokładnie wówczas robiłeś?
– Jakie uczucia pamiętasz z tamtej sytuacji?
– Co wywołało te uczucia?
– Co mogłoby wzmocnić te uczucia, a co je zakłócić?
– Wyobraź sobie, że w zadaniu, w którym czułeś flow, ukryty jest Twój potencjał. Jakie skarby odkryjesz?
Zastanów się – w jakim projekcie ostatnio osiągnąłeś sukces? Wybierz jeden, z którego jesteś dumny.
- Projekt – opisz go krótko
- Aktywność – jakie czynności były niezbędne do jego wykonania?
- Rezultat – jaki osiągnąłeś wynik?
- Miękkie i twarde umiejętności, jakie były niezbędne do wykonania tego zadania: …
[/next_message]
Przełom
–
O swoje mocne strony pytamy zazwyczaj w chwilach przełomowych. Gdy stoimy przed trudną decyzją, np. wyboru studiów lub kiedy tracimy cenną dla nas rzecz – pracę, związek itp. Wtedy życie konfrontuje nas z wyobrażeniami o nas samych. Wciąż możemy pielęgnować fałszywe self, ale znacznie lepiej jest przyjrzeć się temu, co się stało, uznać własne ograniczenia i błędy, zaakceptować je i wyciągnąć wnioski.
Kto pyta nie błądzi
–
Informacja zwrotna od innych na nasz temat jest bardzo ważnym elementem drogowskazu do naszych mocnych stron. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy w stanie te opinie przyjąć. Najlepiej, by osoba, która ma wskazać nasze mocne strony nie była z nami emocjonalnie związana, ale życzliwa. Może to być również coach lub trener. Taka rozmowa wymaga odwagi, jeśli jednak podejdziemy do tego z dystansem, szukając możliwości rozwoju – bardzo się opłaca. Gdy połączymy flow z informacją zwrotną, otrzymamy drogowskaz idealny.
Przygotuj dwie kopie formularza – jedną dla siebie, drugą dla osoby, którą poprosisz o opinię. Skonfrontuj swoje odpowiedzi z oceną życzliwej Ci osoby.
[next_message styles=”4″ title=”
Proszę, oceń moje cechy w skali od -3 (cecha słabo ukształtowana) do +3 (cecha mocno ukształtowana). „]
- Skuteczny
- Dobry organizator
- Szybki
- Wytrwały
- Zdolny do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów
- Ambitny
- Kreatywny
- Zdolny do przejmowania odpowiedzialności
- Zdolny do pracy w zespole
- Wytrzymały
[/next_message]
Życzymy powodzenia w poszukiwaniu swoich mocnych stron!
- „Teraz odkryj swoje silne strony”, Marcus Buckingham, Donald Clifton
- „Jak odkryć swoje mocne strony”, „Coaching”, nr 5/2014.
- http://biznesmam.com/odkryj-swoje-mocne-strony/