Twoje cele przeobrażą się w rzeczywistość, jeśli związane z nimi konkretne działania umiejscowisz w czasie. Musisz być świadomy, że efekty tych działań są następstwem wykorzystania Twojego czasu.
Postaraj się zatem sprawić, aby czynności życia codziennego były przemyślane i stawały się cegiełkami większej całości, jaką jest Twój cel.
Dlaczego to takie ważne? Przeczytaj poniższą historię.
Na jednej z wyższych uczelni profesor rozpoczął zajęcia ze studentami w nietypowy sposób. Przygotował niezbędne rekwizyty: słoik, kamienie, żwir, piasek oraz wodę, następnie rozpoczął z nimi rozmowę w następujący sposób:
Profesor: Co się stanie, gdy do słoika wrzucę wszystkie kamienie?
Studenci: Słoik się zapełni.
Wsypał więc kamienie.
P: Czy rzeczywiście już nic się nie zmieści?
S: Nic.
Po jednogłośnej odpowiedzi studentów profesor zaczął wsypywać żwir, wypełniając luki pomiędzy kamieniami.
P: Czy rzeczywiście już nic się nie zmieści?
S: Nic.
Profesor rozpoczął wsypywanie piasku do rzekomo zapełnionego słoika. Drobne ziarenka piasku wypełniły przestrzeń pomiędzy kamykami żwiru. Na koniec zaczął wlewać wodę do słoika.
P: Dopiero teraz słoik rzeczywiście jest pełny!
Wyobraź sobie, że wolna przestrzeń słoika to Twój czas, natomiast jego zawartość to cele oraz sprawy ważne i mniej ważne w Twoim życiu.
Kolejność umieszczanych przedmiotów w słoiku nie jest przypadkowa. Odpowiadają one randze spraw w Twoim życiu. Kamienie stanowią priorytety, za nimi znajdują się odpowiednio – żwir, piasek i woda, zaś ta ostatnia może być utożsamiana z przyjemnościami. Zauważ, że zmiana kolejności może spowodować, że to, co zaplanowałeś, nie wydarzy się, ponieważ zabraknie na to czasu.
Efekty jakie osiągasz na drodze do celu są m.in. wypadkową tego, jak wykorzystujesz swój czas. Konstytutywną zasadą dobrego zarządzania czasem jest nadanie rangi zaplanowanym czynnościom, a następnie przystąpienie do działania, rozpoczynając od spraw najistotniejszych.
Musisz mieć świadomość, że otacza Cię szereg rozpraszaczy, które może i niekiedy są przyjemne, jednak zwykle nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia. Plotkarskie pogaduszki, seriale, Facebook, rozmowy telefoniczne – to wszystko jest tożsame z piaskiem.
Tylko od Ciebie zależy, jakie miejsce w Twoim słoiku zajmie piasek!
Czy pokryje on dno słoika i stanie się podstawą, na której umieścisz pozostałe obiekty? Albo nie uda Ci się tego zrobić, bo zabraknie miejsca? A może piasek wsypiesz na samym końcu, wypełniając najdrobniejsze luki? Odpowiedzi na te pytania są w Twoich rękach.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz zaplanować swoje cele, co przełoży się na Twoje wyniki finansowe, zamów książkę „Planowanie Celów” mojego autorstwa. Aby to zrobić, kliknij tutaj.
Daniel Kubach