Nadszedł czas, kiedy pogoda zachęca do zrzucenia marynarki i założenia koszuli z krótkim rękawem. Nie zawsze sytuacja, w jakiej się znajdujemy, umożliwia takie zachowanie – zwłaszcza, gdy musimy odbyć spotkanie z ważnym klientem. W wielu miejscach pracy wymagany jest odpowiedni strój. To pierwszy element, w oparciu o który jesteśmy oceniani, za jego pośrednictwem również pokazujemy, że godnie reprezentujemy firmę. Ile stanowisk, tyle rodzajów strojów obowiązujących w danym środowisku pracy.
W środku lata, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, trudno wytrzymać w czarnym garniturze. Warto więc pamiętać, że jasne kolory są również eleganckie, w szczególności z kontrastowymi dodatkami. Latem ciemny garnitur może sprawiać wrażenie ciężkości. Warto zastąpić go beżowym.
W branżach takich jak finanse, prawo, doradztwo, consulting należy zapomnieć o koszulkach polo lub o koszulach z krótkim rękawem. To przystoi pracownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. Skrajnym brakiem dobrego gustu jest ubieranie do garnituru mokasynów, a tym bardziej sandałów.
W ciepłym okresie roku płeć piękna ma większą możliwość doboru stroju, niż mężczyźni. My – panowie mamy tylko garnitur, uzupełniony o cienką koszulę. Za to panie – zwiewne tuniki, jasne spodnie, luźne bluzki koszulowe, krótkie marynarki, cienkie kardigany, spódnice o różnej długości, ale nie za krótkie. Paniom przystoi noszenie samej bluzki, o czym muszą zapomnieć panowie.
Należy unikać materiałów typu jeans lub sztruks, wprowadzają one atmosferę rozluźnienia, chyba, że na tym nam zależy lub akceptowany jest piątkowy casual day. Dobrze sprawdzają się lniane garnitury czy garsonki. Najlepiej, aby były z wełny, jedwabiu lub mieszanek o wysokiej jakości. Bezwzględnie należy unikać odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów, ponieważ utrudnia ona oddychanie skórze, a to w wiąże się niemiłym zapachem, jaki można rozsiewać wokół siebie.
Nie ma nic gorszego niż niewyprasowana koszula albo spodnie wyglądające, jakby właśnie zostały wyciągnięte z pralki. Dlatego warto zaopatrzyć się w niegniotący się garnitur lub taką garsonkę.
Mężczyźni powinni pamiętać o zasadzie: maksymalnie dwa wzory oraz trzy kolory. Jak dobrać kolory poszczególnych elementów? Garnitur jako najciemniejsza część, krawat jaśniejszy, koszula najjaśniejsza.
Reasumując, ważne jest, byś zawsze wyglądał schludnie i profesjonalnie. Należy mieć na uwadze fakt, że nasz strój świadczy o reprezentowanej przez nas firmie, dlatego powinien być spójny z jej filozofią.
●
Maciej Koubik
Coach i Trener Biznesu